Jak zareklamować produkt?

Twój zakupiony niedawno produkt nie spełnił oczekiwań, które obiecywał producent? A może po rozpakowaniu w domu okazało się, że jest wadliwy? W takim wypadku trzeba go zareklamować, ale czy wiesz jak to zrobić? Z tego poradnika dowiesz się jak skutecznie złożyć reklamację.
Przed zagłębieniem się w temat reklamacji warto znać swoje prawa, a więc zgodnie z artykułem 556 Kodeksu cywilnego:
Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeśli produkt sprzedany ma wadę fizyczną bądź prawną – rękojmie.
Kiedy możesz zareklamować wadliwy produkt?
Jeśli produkt, który został przez Ciebie zakupiony ma wady jest to równoznaczne z tym, że sprzedawca nie wykonał należycie swojego zobowiązania i możesz zdecydowanie skierować swoje określone żądania w jego stronę. Pamiętaj! Reklamacja to nie to samo co zwrot, a więc nie możesz się o nią ubiegać w przypadku zakupienia danego produktu, ale w domu jednak uznajesz, że to był niepotrzebny zakup i chcesz go oddać.
Czym jest wada fizyczna, a czym prawna?
Wadami fizycznymi, z którymi możesz wystąpić o reklamację to:
- wydanie niekompletnego produktu – na przykład brakuje pilota do telewizora,
- brak właściwości, które powinna mieć dana rzecz ze względu na cel oznaczony w umowie, wynikający z okoliczności albo przeznaczenia – w bucie odpada flek,
- brak właściwości, o których zapewniał sprzedawca – wodoodporny zegarek wcale nie jest wodoodporny.
Natomiast wadą prawną może być przypadek, gdy zakupiony przez Ciebie produkt jest już własnością kogoś innego. Chodzi tutaj dokładnie o kradzież.
Reklamacja – jaką formę powinna mieć?
Reklamacje możesz założyć w dwóch formach: pisemnie oraz ustnie. Warto jednak sporządzać reklamacje w formie pisemnej bez konfrontacji słownej ze sprzedawcą. Wskażemy i opiszemy jasno jakie jest nasze żądanie. Reklamacje bez problemu możesz przynieść do sklepu stacjonarnego bądź wysłać pocztą. Pamiętaj, aby do niej dołączyć dowód zakupu czyli paragon albo fakturę.
Co możesz żądać od sprzedawcy?
Przedstawiając reklamacje od sprzedawcy możesz żądać:
- odstąpienia od umowy,
- naprawy wady,
- wymiany produktu na nowy,
- obniżenie ceny.
Masz dowolność wyboru żądania, ale sprzedawca zawsze może zakwestionować twój wybór i przedstawić inne rozwiązanie. Sprzedawca może odmówić naprawy bądź wymiany towaru, gdy spełnienie twojego żądania będzie dla niego niemożliwe albo zaproponowany przez Ciebie sposób wiążę się z nadmiernymi kosztami dla sprzedającego.
Zobacz także: https://porady.org/opakowanie-produktu-do-it-yourself