DZIAŁY

Infekcje intymne objawiać się mogą na różne sposoby. Najczęściej jest to świąd, upławy, dyskomfort w trakcie stosunku. Przyczyn zakażenia w obrębie dróg rodnych również może być wiele. Wystarczą drobne zmiany hormonalne, stres, osłabienie organizmu czy też stan po antybiotykoterapii, aby doszło do zmian w budowie i funkcjonowaniu flory bakteryjnej, która jest odpowiedzialna za odpowiednie pH w pochwie. A jest to stan, który szczególnie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Zobaczmy, jak zapobiegać infekcjom intymnym.

Dbaj o odpowiednią higienę

Odpowiednia higiena intymna to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki infekcji. Co ciekawe, nie oznacza to wcale, że należy podmywać się często i używać do tego celu wyspecjalizowanych preparatów. Wręcz przeciwnie. Najlepiej jest podmywać się samą wodą, ewentualnie używać do tego celu płynu do higieny intymnej o pH 5,5 lub takiego, który w swoim składzie zawiera pałeczki kwasu mlekowego.

Stawiając na odpowiednią higienę, warto pomyśleć także o kolejności mycia i podcierania okolic intymnych. Chcąc uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii, należy najpierw podmyć srom, a dopiero potem odbyt. Nie zaleca się także korzystania z gąbek, gdyż mogą się na nich gromadzić różne drobnoustroje.

Postaw na zdrową dietę

Flora bakteryjna pochwy zawiera bakterie kwasu mlekowego, które dbają o jej prawidłowe pH i zapewniają ochronę przed drobnoustrojami. W wyniki zaburzonej higieny, antybiotykoterapii, osłabienia organizmu oraz innych czynników może dojść do zaburzeń w budowie flory bakteryjnej. Oznacza to, że należy zacząć jak najszybciej działać, aby uszkodzenia naprawić. Najlepiej robić to za pomocą probiotyków, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie. Najlepszymi źródłami zdrowych bakterii są kiszonki, dlatego warto do jadłospisu wdrożyć kapustę kiszoną i ogórki kiszone. Sporo probiotyków znajduje się także w jogurtach naturalnych, kefirach czy maślankach. Jeżeli uważamy, iż w dalszym ciągu spożywamy zbyt mało probiotyków, warto postawić na dostępne bez recepty suplementy probiotyczne.

Infekcje intymne – jak je leczyć?

Nawet pomimo najlepszej profilaktyki może się zdarzyć, że infekcja intymna nas dopadnie. Co wtedy zrobić? Jeżeli jest to zakażenie grzybicze, zazwyczaj uda nam się je wyleczyć w domu. Warto jednak zacząć działać jak najszybciej, stosując odpowiednią dietę i stawiając na dostępne bez recepty środki na infekcje intymne,.

Canesten w postaci kapsułek dopochwowych błyskawicznie trafi w źródło problemu, likwidując pieczenie i upławy. Środek zawiera w sobie substancję czynną – klotrimazol, wykorzystywaną powszechnie w leczeniu grzybicy pochwy.

Trochę trudniej może być z wyleczeniem grzybicy pochwy. W takich przypadkach najlepiej stosować probiotyki doustne lub dopochwowe, jednak warto też odwiedzić ginekologa, który wykona odpowiednie badania i dobierze stosowną terapię.

Infekcje intymne każdego roku dopadają wiele kobiet. Wiedza na temat profilaktyki może pomóc zapobiec powstawaniu dolegliwości i poprawić komfort życia każdej pani.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zapobiegać infekcjom intymnym?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zapobiegać infekcjom intymnym?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania