Jak założyć własną firmę i jak szukać kontrahentów w bazie firm? Podpowiadamy!
W dzisiejszych czasach założenie własnego biznesu jest niezwykle proste. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto usystematyzować wiedzę i poznać przydatne narzędzia, które ułatwią nam cały proces.
Załóż firmę bez wychodzenia z domu
Czasy, w których rejestracja działalności gospodarczej wymagała wypełniania druków i osobistego stawiania się w urzędzie, bezpowrotnie minęły. Obecnie wszystkie formalności uda się załatwić w ciągu kilkunastu minut za pośrednictwem Internetu. Aby założyć firmę, nie trzeba również przedstawiać wielu dodatkowych dokumentów. Cały proces można przy tym jeszcze bardziej uprościć, rejestrując działalność wraz z założeniem firmowego konta w banku. Choć formalności są proste, to prowadzenie biznesu wymaga wiedzy i umiejętności. Warto dobrze się przygotować i zaplanować poszczególne kroki. Pozwoli to obniżyć ryzyko i znacznie przyspieszyć osiąganie zysków.
Sprawdzone informacje dotyczące firmy
Komplet ważnych informacji z punktu widzenia każdego początkującego przedsiębiorcy zebrali eksperci bazy firm ALEO.com w e-booku „Jak założyć własną firmę”. Bezpłatny poradnik zawiera najistotniejsze wskazówki dotyczące poszczególnych etapów zakładania biznesu – od formułowania pomysłu i tworzenia planu przez formalności niezbędne do zarejestrowania działalności aż po uzyskiwanie wsparcia finansowego i biznesowego. Dzięki niemu można w łatwy sposób przyswoić podstawowe zasady przy prowadzeniu biznesu w Polsce. Sama baza firm może przy tym stać się narzędziem przydatnym w różnych momentach prowadzenia działalności gospodarczej.
Liczy się pomysł
Nie bez przyczyny poradnik rozpoczyna się od rozdziału poświęconego pomysłowi na biznes. W każdym przypadku to właśnie on decyduje o tym, czy inicjatywa zda egzamin i okaże się rentowna. W ślad za pomysłem powinna iść oczywiście wszechstronna analiza uwarunkowań i rynku. Początkujący przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące między innymi zapotrzebowania na wskazane produkty czy usługi, innowacyjności czy charakterystyki konkurencji. Ważną rolę – szczególnie na samym początku – odgrywa również biznesplan. Choć nie jest formalnym wymogiem (poza ściśle określonymi sytuacjami), warto go sporządzić: pozwoli na uporządkowanie naszego planu działania i wyszczególnienie obszarów szczególnego ryzyka.
Rejestracja wymaga wiedzy
Jak już wspomnieliśmy, rejestracja nowej firmy sama w sobie jest bardzo prosta. Można to zrobić w serwisie biznes.gov.pl i już po chwili oficjalnie stać się przedsiębiorcą. Wymaga jednak sporej dawki wiedzy i solidnego przygotowania. Nowy przedsiębiorca będzie musiał m.in.:
- wybrać nazwę firmy,
- zdefiniować formę opodatkowania – co przekłada się bezpośrednio na ponoszone wydatki,
- zarejestrować się w ZUS (możliwe jest przy tym również skorzystanie z preferencyjnych stawek),
- zdecydować o rejestracji jako czynny płatnik podatku VAT lub – jeżeli jest to możliwe – zrezygnować z tej możliwości.
Weryfikacja innych podmiotów w bazie firm
Już na tym etapie warto skorzystać z bazy firm. Można dzięki niej w łatwy sposób zarówno wyszukiwać podmioty zajmujące się konkretnym profilem działalności, jak i weryfikować firmy. To znakomite narzędzie pozwalające między innymi na:
- Poszukiwanie partnerów biznesowych lub konkurencji: korzystając z pola wyszukiwania, lub drzewka kategorii, można docierać do podmiotów specjalizujących się w wybranej dziedzinie. W wygodny sposób uda się także ograniczyć wyszukiwanie np. do wybranego regionu. Dzięki temu możliwe będzie określenie bezpośrednich konkurentów czy dotarcie do nowych dostawców i kontrahentów.
- Weryfikację kontrahentów: to niezwykle ważna czynność pozwalająca na ograniczenie ryzyka i nawiązywanie bezpiecznych relacji z innymi przedsiębiorcami. Baza firm umożliwia szybkie sprawdzenie najważniejszych informacji na temat każdego zarejestrowanego w kraju podmiotu gospodarczego.
Jak znaleźć kontrahenta w bazie firm?
Wraz z rozwojem biznesu konieczne stanie się również znalezienie odpowiednich partnerów. W znacznej mierze to od ich profesjonalizmu i uczciwości zależeć będzie powodzenie kolejnych podejmowanych wyzwań. Oczywiście początkujący biznesmeni bardzo często spotykają się z problemem ograniczonego wyboru i nieznajomości rynkowych uwarunkowań. Jak sobie z nim poradzić? Również w tym przypadku pomocna okaże się baza firm.
W tym celu należy:
- W oknie wyszukiwarki wprowadzić wybrane słowo kluczowe, np. „usługi budowlane”, „remonty” lub „spawalnictwo”.
- Alternatywnie można posłużyć się również rozwijanym drzewkiem kategorii. Przykładowo: aby odnaleźć firmy specjalizujące się w ubezpieczeniach, należy najpierw przejść do kategorii „usługi dla firm”, następnie podkategorii „usługi finansowe i doradcze”, a na samym końcu do sekcji „Ubezpieczenia”. Można również posłużyć się filtrem lokalizacyjnym umożliwiającym zawężenie poszukiwań do konkretnego regionu.
Po odnalezieniu grupy przedsiębiorstw odpowiadających naszym oczekiwaniom możliwe stanie się przejście do profilu konkretnej firmy i zapoznanie się z rozbudowanymi informacjami na jej temat, w tym danymi rejestracyjnymi i kontaktowymi.