E-bezpieczeństwo
Czytany poradnik
Jak zablokować edycje pliku hosts Windows XP/Vista?
0

Jak zablokować edycje pliku hosts Windows XP/Vista?

AUTOR:  Patrycja Kabaj6 sierpnia 2016

Edycje pliku hosts warto zablokować, aby uniknąć niektórych ataków phishingowych. W celu uniemożliwienia edycji pliku hosts należy należy przejść do folderu, w którym on się znajduje, czyli c:\windows\system32\drivers\etc. Klikamy dwa razy na plik hosts i otwieramy go za pomocą np. notatnika. Klikamy OK.

W oknie otworzyła nam się teraz zawartość pliku hosts. Łatwo się domyśleć na jakiej zasadzie wszystko się odbywa. Działa to w następujący sposób: jeżeli chcemy by po wpisaniu w przeglądarce adresu porady.org pojawiła się inna witryna, należy dopisać w ostatniej linii następujący wiersz: 212.77.100.101 porady.org i zapisać zmiany. Gdy uruchomimy przeglądarkę i wpiszemy adres porady.org zamiast naszego serwisu zobaczymy stronę wp.pl.

W celu uniknięcia podmian należy zablokować innym użytkownikom komputera możliwość edycji pliku hosts. W prosty sposób możemy tego dokonać uruchamiając okno Wiersz poleceń (Start | Uruchom | cmd.exe) i wpisujemy polecenie cacls %systemroot%system32driversetchosts/e/p nazwa_konta:RNazwa_konta to oczywiście nazwa użytkownika, któremu chcemy zabrać możliwość edycji pliku hosts.

Powyższa porada ma tylko zastosowanie jeżeli korzystamy ze statycznych adresów IP.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze