Jak zablokować edycje pliku hosts Windows XP/Vista?

Edycje pliku hosts warto zablokować, aby uniknąć niektórych ataków phishingowych. W celu uniemożliwienia edycji pliku hosts należy należy przejść do folderu, w którym on się znajduje, czyli c:\windows\system32\drivers\etc. Klikamy dwa razy na plik hosts i otwieramy go za pomocą np. notatnika. Klikamy OK.

W oknie otworzyła nam się teraz zawartość pliku hosts. Łatwo się domyśleć na jakiej zasadzie wszystko się odbywa. Działa to w następujący sposób: jeżeli chcemy by po wpisaniu w przeglądarce adresu porady.org pojawiła się inna witryna, należy dopisać w ostatniej linii następujący wiersz: 212.77.100.101 porady.org i zapisać zmiany. Gdy uruchomimy przeglądarkę i wpiszemy adres porady.org zamiast naszego serwisu zobaczymy stronę wp.pl.

W celu uniknięcia podmian należy zablokować innym użytkownikom komputera możliwość edycji pliku hosts. W prosty sposób możemy tego dokonać uruchamiając okno Wiersz poleceń (Start | Uruchom | cmd.exe) i wpisujemy polecenie cacls %systemroot%system32driversetchosts/e/p nazwa_konta:RNazwa_konta to oczywiście nazwa użytkownika, któremu chcemy zabrać możliwość edycji pliku hosts.

Powyższa porada ma tylko zastosowanie jeżeli korzystamy ze statycznych adresów IP.

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.