DZIAŁY

Chcesz szybko odczytać hasło zapisane pod gwiazdkami w przeglądarce? Istnieje na to bardzo prosty, lecz skuteczny sposób.

Wszyscy lubimy zapisywać swoje hasła – zarówno w systemie Windows jak i macOS istnieją rozwiązania, które w wygodny sposób pozwalają przechowywać całą bazę Twoich loginów i haseł. Zamiast zapisywać je na kartce lub w notatniku i przepisywać za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na ulubioną stronę internetową wystarczy kliknąć, aby przeglądarka internetowa wypełniła formularz logowania za nas.

(Nie)bezpieczne logowanie

W systemie Windows przeglądarki umożliwiają ustawienie hasła głównego, dzięki któremu niepowołana osoba, z założenia nie ma możliwości odczytania zaszyfrowanych i zapisanych haseł. W przypadku systemu macOS, wszystkie hasła przechowywane są w tzw. Pęku kluczy, który stanowi dodatkową barierę przed wyciekiem naszych loginów i haseł.

Wydawać, by się mogło zatem, że nie ma możliwości, aby odczytać zagwiazdkowane hasło w przeglądarce. Jak się okazuje jest jednak na to bardzo prosty sposób. Porada ta przyda nam się w różnych sytuacjach i mam nadzieję, że nie wykorzystacie jej w złych celach.

Odczytujemy hasło

Gdy tylko przejdziemy na stronę logowania zgodną z formularzami HTML, przeglądarka w intuicyjny sposób podpowie nam login i hasło. W przypadku WordPressa wygląda to tak:

Podpowiadanie login i hasła w przeglądarce

Jak widzisz, przeglądarka sprytnie wypełni za nas formularz, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i nerwy. Jak odczytać hasło, które widzimy na zdjęciu pod gwiazdkami?

Wystarczy, że w ich miejscu klikniemy prawym przyciskiem myszy i wybierzemy Skontroluj element lub Zbadaj element (w zależności od przeglądarki).

Odczytywanie hasła z gwiazdkami w przeglądarce

Gdy tak zrobisz, zobaczysz na samym dole konsolę z kodem źródłowym strony. Gdy rozwiniesz odpowiednio drzewo, które wskaże nam jako pierwsze przeglądarka, Twoim oczom ukaże się hasło dotychczas widoczne jedynie jako gwiazdki.

W tej sytuacji znajduje się ono w lini:

<div contenteditable="plaintext-only">haslobezgwiazdek</div>

Gdzie oczywiście hasłobezgwiazdek to nasze hasło ukryte domyślnie pod gwiazdkami.

Co jednak najbardziej istotne, metoda ta zadziała na każdym systemie i przeglądarce – nawet na macOS, gdzie do odczytania hasła wymaga się zalogowania do Pęku kluczy.

Niebezpiecznie proste i skuteczne rozwiązanie problemu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak odczytać zapisane hasło ukryte pod gwiazdkami?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak odczytać zapisane hasło ukryte pod gwiazdkami?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.