Ogród
Czytany poradnik
Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe przed deszczem i mocnym słońcem?
0

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe przed deszczem i mocnym słońcem?

AUTOR:  Porady.org1 marca 2019

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w trakcie słonecznych, letnich dni jest relaks we własnym ogrodzie lub na tarasie – najlepiej na wygodnych, odpornych na zniszczenia meblach. Aby nic nie zakłócało Twojego odpoczynku, zadbaj o każdy najmniejszy szczegół. Poświęć trochę czasu na konserwację mebli ogrodowych drewnianych oraz ich zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Co powinieneś zrobić, aby zawsze prezentowały się nienagannie?

Z tekstu dowiesz się:

 • dlaczego należy zabezpieczać drewniane meble ogrodowe,
 • jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna na zewnątrz,
 • jak zabezpieczyć meble ogrodowe drewniane za pomocą impregnatu.

Ochrona drewna przed wilgocią i mocnym słońcem jest niezbędna, by zadbać o idealny stan wszystkich mebli ogrodowych. Choć drewniane krzesła, stoliki, leżaki, a także pergole są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych materiałów, po pewnym czasie nałożona fabrycznie warstwa ochronna może się zużyć. Żeby do tego nie dopuścić i zabezpieczyć meble przed czynnikami zewnętrznymi, koniecznie użyj odpowiedniego preparatu ochronnego. W tej roli doskonale sprawdzi się impregnat do drewna ogrodowego VIDARON.

Meble ogrodowe drewniane – dlaczego trzeba je zabezpieczać?

Na meble ogrodowe w największym stopniu działa wilgoć, w tym intensywny deszcz, oraz słońce. Jednak poza nimi mogą pojawić się także szkody spowodowane m.in. przez:

 • grzyby i pleśnie – które nie tylko pogarszają wygląd mebli, ale też mogą przyczyniać się do ich szybszej korozji. Pamiętaj, że na zaatakowanych przez porosty drewnianych meblach mogą się także rozwijać bakterie;
 • owady – które mogą np. nadgryzać meble. Owady często pozostawiają po sobie także resztki biologiczne będące siedliskiem szkodliwych bakterii.

Jeśli więc chcesz dłużej cieszyć się swoimi drewnianymi meblami ogrodowymi, które co sezon wyglądają jak nowe, pamiętaj o ich prawidłowym zabezpieczaniu.

Jaki impregnat do drewna na zewnątrz?

Do ochrony drewna najlepiej sprawdzi się impregnat, który można stosować na zewnątrz. W sklepach można znaleźć kilka rodzajów impregnatów do drewna ogrodowego. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać ten właściwy?

 • Dostępne kolory – impregnaty mogą być bezbarwne lub kolorowe. Te drugie sprawdzą się, gdy chcesz zmienić odcień swoich mebli.
 • Rodzaj powłoki – część impregnatów wnika w drewno, natomiast inne mogą także tworzyć dodatkową warstwę ochronną. Tak działa m.in. impregnat ochronno-dekoracyjny powłokotwórczy.
 • Rodzaj wykończenia – impregnaty tworzą zazwyczaj warstwę matową lub półmatową. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu satyny lub połysku, możesz zdecydować się na lakierobejcę.

Przed zakupem impregnatu upewnij się także, przed czym dokładnie chroni wybrany przez Ciebie produkt. Może się bowiem zdarzyć tak, że niektóre impregnaty trzeba ze sobą połączyć, aby uzyskać najlepszą skuteczność.

Ochrona drewna przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi – jak to zrobić?

Zabezpieczenie mebli drewnianych za pomocą impregnatu jest prostym zadaniem, dlatego przeprowadzisz je samodzielnie. Zanim jednak zaczniesz malować, odpowiednio się przygotuj. Ważna jest również temperatura, przy której będziesz używać impregnatu – nie powinna przekraczać 25°C.

Jak stosować impregnat do mebli ogrodowych? Możesz wykonać impregnację metodą malarską.

 • Zadbaj o przygotowanie narzędzi

Przy zabezpieczaniu mebli impregnatem najlepiej sprawdzi się pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli zdecydujesz się na pędzel uniwersalny, pamiętaj o przeszlifowaniu włosia papierem ściernym. Dzięki temu luźne włosie nie zostanie na drewnie.

 • Przygotuj i oszlifuj podłoże

Impregnacja metodą malarską działa na podobnej zasadzie jak malowanie ścian farbami. Na początku należy przygotować podłoże, aby produkt zyskał lepszą przyczepność. Dlatego zanim nałożysz impregnat, oczyść dokładnie drewniane meble ogrodowe z brudu, kurzu i tłuszczu. Możesz do tego wykorzystać benzynę ekstrakcyjną. Następnie użyj papieru ściernego (gradacja 150–200), aby wygładzić powierzchnię, i usuń resztki pyłków z powierzchni mebli.

 • Nałóż pierwszą warstwę impregnatu

Dokładnie wymieszaj impregnat w opakowaniu. Nabierz pędzlem produkt i rozprowadź go  na drewnie. Po około 10 minutach impregnat zacznie matowieć. Wtedy rozetrzyj go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Poczekaj 12 godzin, aż impregnat wyschnie.

 • Wykonaj szlifowanie międzywarstwowe

Upewnij się, że powierzchnia jest gładka, i dla bezpieczeństwa przeszlifuj ją papierem ściernym (gradacja 320) oraz ponownie usuń powstały pył. Dzięki tej czynności kolejna warstwa impregnatu będzie też miała lepszą przyczepność.

 • Nałóż drugą warstwę impregnatu

Powtórz krok trzeci. Pamiętaj jednak, że kolejna warstwa impregnatu wysycha dłużej. Aby wiedzieć dokładnie, kiedy to zrobić, obserwuj uważnie, jak zachowuje się impregnat. Jeśli zacznie matowieć, to znak, że możesz przystąpić do rozcierania. Na koniec ponownie odczekaj 12 godzin.

Impregnat do drewna skutecznie ochroni Twoje meble ogrodowe przed zniszczeniem spowodowanym słońcem, deszczem, a także korozją biologiczną. Dzięki niemu Twój drewniany zestaw wypoczynkowy rozłożony na tarasie lub w ogrodzie będzie co sezon wyglądał jak nowy. A na pięknie prezentujących się meblach znacznie lepiej odprężysz się po całym dniu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze