Jak wymienić wyświetlacz w telefonie i czy się to opłaca?
Bywają takie sytuacje, że telefonowi nie wystarczy szkło haftowane, a tym bardziej pokrowiec. Czasami upadek z wysokości jest na tyle silny, że jedyną opcją jest wymiana wyświetlacza. W takich wypadkach należy rozważyć, czy jest to w ogóle opłacalne. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach lepiej jest po prostu kupić nowy telefon. Jakie są sposoby na wymianę wyświetlacza i czy jest to opłacalne?
Naprawa poprzez serwis
Najpopularniejszym rodzajem naprawy jest udanie się do odpowiedniego serwisu. Plusem takiego rozwiązania jest pełen profesjonalizm i oszczędność swojego czasu. Ceny uzależnione są od tego, czy wybierze się serwis pogwarancyjny, czy autoryzowany. W tym drugim przypadku koszty są nieco większe, ale zachowuje się gwarancję na dalsze naprawy.
W przypadku serwisów warto sprawdzić, czy korzystają one z oryginalnych części. Wymiana wyświetlacza w telefonie powinna rozpocząć się od wstępnej wyceny, która określi, czy w ogóle warto się jej podejmować. W przypadku sprawdzonych serwisów naprawa jest realizowana zgodnie z procedurami i wytycznymi producentów. Chodzi tu o same warunki naprawy (odpowiednia wilgotność i temperatura), o której miejscami ciężko w domu.
Naprawa we własnym zakresie
W większości przypadków producent nie pokrywa kosztów naprawy telefonu. Powód jest bardzo prosty: uszkodzenie odbyło się z winy użytkownika. Odpadają wtedy tak zwane „pajączki”, czyli rozbity wyświetlacz. To samo w przypadku zarysowania wyświetlacza kluczami czy innymi metalowymi elementami. Dalej oczywiście można udać się do serwisu, ale czasami telefon lepiej naprawić sobie samemu.
Pierwszym etapem naprawy powinno być zakupienie wyświetlacza. W takim wypadku warto kupować uszkodzone telefony używane, z których wyjmuje się wyłącznie interesujący nas podzespół. Warto poszukać na aukcjach zagranicznych, choć wtedy trzeba się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania. Trzeba też wyposażyć się w niezbędne narzędzia, takie jak precyzyjne śrubokręty, pincety i szpatułki. Przydatna będzie też taśma dwustronna i sprężone powietrze do czyszczenia części.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie ma uniwersalnego sposobu na naprawdę telefonu. Każdy smartfon trochę różni się sposobem postępowania. Odrobinę inne są jego poszczególne podzespoły, trzeba użyć innych narzędzi czy uważać na różne, delikatne części. Wiele producentów celowo utrudnia zadanie, chcąc, żeby osoby naprawiały telefony w serwisie. Najlepiej poszukać odpowiedniego wideoporadnika w sieci. Dopiero na jego podstawie lepiej określić, czy warto w ogóle zaczynać naprawę. W warunkach domowych jest ona czasami niemożliwa. Czasami lepiej dopłacić trochę do serwisu niż trwale uszkodzić sobie telefon.
Czy warto wymienić wyświetlacz?
Opłacalność naprawy wyświetlacza jest sprawą indywidualną. W przypadku starszych telefonów lepiej zastanowić się dwa razy. Prędzej czy później trzeba będzie wymienić smartfon. Być może uszkodzenie telefonu jest idealnym momentem, żeby w końcu to zrobić. Zarówno serwisowanie bez gwarancji, jak i kupowanie podzespołów może okazać się niewarte zachodu. Można ewentualnie spróbować z naprawą we własnym zakresie, jeśli znalazło się tani zamiennik.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku dopiero co kupowanych telefonów. W takich wypadkach lepiej udać się do serwisu i nie ryzykować uszkodzeniem smartfona. Można w ten sposób stracić parę tysięcy złotych. Lepiej wtedy postawić na profesjonalizm i uważać następnym razem. Ewentualnie zakupić lepsze szkło haftowane bądź pokrowiec. Nie ma się co przejmować – uszkodzony wyświetlacz zdarzył się praktycznie każdemu.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wymienić wyświetlacz w telefonie i czy się to opłaca?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wymienić wyświetlacz w telefonie i czy się to opłaca?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.