Jak wyhodować jadalne rośliny w domu?
Chciałbyś założyć swój domowy ogródek? Wystarczy doniczka i trochę miejsca na parapecie. Oto sposoby na jadalne rośliny w domu.
Nie potrzebujesz ziemi
Niektóre z roślinek wychodujesz bez potrzeby sadzenia ich w ziemi ogrodowej. Najbardziej popularnym przykładem jest rzeżucha, którą często sadzą dzieci już w przedszkolu. Wszystko dzięki temu, że jest niezwykle prosta w uprawie. Ziarenka rzeżuchy można wysypać na zwilżoną wodą watę lub na gazę, zamoczoną w naczyniu z wodą. Tak samo można postąpić ze wszystkimi kiełkami oraz nasionami fasoli, soi czy ciecierzycy. To prosty sposób aby wychodować jadalne rośliny w domu, bez potrzeby posiadania narzędzi ogrodniczych.
Dodatki do Twoich dań
Jeśli zaopatrzysz się w ziemię ogrodową i większe pojemniki bądź doniczki, możesz na parapecie wyhodować ogródek prawdziwego szefa kuchni. Rośliny takie jak szczypiorek, bazylia, różne odmiany sałaty i inne warzywa liściaste, nie są wymagające w uprawie. Ukorzeniają się one dość płytko i potrzebują łatwo dostępnej ziemi uniwersalnej. Jeśli tylko dostarczymy im trochę słońca i będziemy pamiętać o regularnym podlewaniu, efekty naszych upraw będą widoczne już po niecałym miesiącu.
Sadzonki owocowe
W domu możemy także posadzić owoce na dodatki do deserów. Są to rzadziej uprawiane, jadalne rośliny w domu, ale również możliwe w wyhodowaniu. Niezwykle popularne w sezonie letnim i uwielbiane przez wszystkich-truskawki, to przykład owoców, które bez problemu rosną w doniczce. Podobnie jak, mniej popularne-poziomki. Obie rośliny zakorzeniają się jednak dość głęboko, dlatego potrzebują wysokich donic i najlepiej wspomagania specjalnym nawozem. Na parapecie, przy dużym nasłonecznieniu, wyrosną także morele, winogrona, a nawet egzotyczne papaje! Faktem jest jednak, że potrzebują one więcej naszej uwagi, a owoców możemy się doczekać dopiero po kilku miesiącach.
Wyposażanie dla domowego ogródka
Jadalne rośliny w domu nie są bardzo wymagające w uprawie. Ich prawidłowy wzrost mogą nam jednak pokrzyżować czynniki zewnętrzne. Mała ilość słońca w ciągu roku, zbyt suche bądź bardzo wilgotne powietrze w mieszkaniu, to wszystko może mieć wpływ na wzrost i smak roślin. Jeśli myślimy poważnie o założeniu domowego ogródka i planujemy prowadzić uprawy przez lata, warto zaopatrzyć się w parę dodatków. Przydatnym wynalazkiem są małe szklarnie domowe, które przydadzą się do uprawy bardziej wymagających roślin. Dobrym pomysłem są także nawadniacze do doniczek, zazwyczaj w formie kuli. Są one czymś w rodzaju automatycznego systemu podlewania, dzięki któremu nie trzeba się martwić o ciagle podlewanie naszych jadalnych roślin w domu.
Każda rodzina roślin na indywidualne preferencje, warto przeczytać o niech, by nasze uprawy zawsze się powiodły!
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wyhodować jadalne rośliny w domu?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wyhodować jadalne rośliny w domu?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.