Jak wybrać materiał na zasłony do domu?
Zasłony w domu czy w mieszkaniu to istotna sprawa. Nie tylko chronią nas od wścibskich oczu sąsiadów czy promieni słonecznych wschodzącego słońca. Są również walorem estetycznym, który upiększa wnętrze. Jak wybrać odpowiedni dla nas materiał na zasłony w domu? Która tkanina na zasłony będzie najlepsza? Wszystkiego dowiesz się czytając ten poradnik.
Wydaje Ci się, że zasłony to tylko fanaberie Waszej babki? I nie pełnią żadnych potrzebnych funkcji? Jeśli tak, to jesteś w błędzie. Zasłony wykorzystuje się do ochrony przed hałasem, gdy okno jest otwarte. Przed słońcem, wiatrem oraz chłodem. Nie można zapomnieć również o tym, że świetnie zdobią pomieszczenie. Wybierając materiał musisz przede wszystkim zwróci uwagę na kolor, jej grubość i rodzaj splotu.
Tkaniny na zasłony – jaką wybrać?
Wybierając materiał na zasłony musi on spełniać kilka wymagań. Zastanów się na czym najbardziej Ci zależy i dobierz odpowiednią tkaninę do swoich potrzeb. Zawrzyj w tym wymagania dotyczące funkcjonalności, estetyki i dekoracji. Oto kilka najczęściej wybieranych materiałów:
- Blackout – to tkanina o charakterze zacieniającym. Nie przepuszcza światła w 90%. Stosuje się je w sypialniach bądź pokojach hotelowych, aby gość mógł spokojnie spać nawet w dzień.
- Aksamit – jest to również materiał przyciemniający, gładki.
- Tafta – ciężka tkanina, która specyficznie szeleści. Może być pulsowania bądź gładka.
- Woal – materiał delikatny o mlecznej barwie. Wykonany z jedwabiu albo bawełny. Bardzo cienki, dlatego przepuszcza promienie słoneczne.
- Tiul – tkanina pleciona o ażurowym splocie. Bardzo cienka.
- Welwet – to lśniący i miękki materiał podobny do pluszu.
- Żakard – kolejny rodzaj zasłony, która blokuje światło. Jest mocna i gruba. A jej splot jest bardzo skomplikowany a zarazem ozdobny. Materiał ten nie wymaga prasowania jeśli przy suszeniu będzie rozwieszony.
- Brokat – charakteryzuje się wypukłymi wzorami. Stworzony jest z jedwabiu, który przetykany jest metalicznymi nićmi.
- Perkal – bawełniana, cienka tkanina, lekko połyskująca.
- Mora – tkanina, która w subtelny sposób przy ruchu przypomina tafle wody. Ma mieniący się wzór i najczęściej jest jedwabna.
Materiały na zasłony – pamiętaj o odpowiednim kolorze i funkcji wnętrza, w którym się znajdzie
Jak już wcześniej wspomnieliśmy zasłony to nie tylko szereg plusów funkcjonalnych, które dbają o nasz komfort, ale także te estetyczne i dekoracyjne. Wybierając idealną zasłonę musisz pamiętać o odpowiednim kolorze, który będzie pasował do danego wnętrza kolorystycznie. Jeśli ściany pomieszczenia są pomalowane na jeden kolor, a ich odcień jest stonowany zasłony powinny z nimi kontrastować. Wybierz więc mocne i żywe kolory np. ściany są kremowe, a więc zasłona w krwistoczerwonym kolorze będzie świetnie współgrać. W przypadku nowoczesnych wnętrz zasłony w oryginalne wzory oraz ciekawe faktury na pewno urozmaicą dość często surowy wystrój. Jeśli natomiast salon czy pokój jest miejscem, w którym goszczą różne kolory, wzory bądź tapety twoim wyborem powinny być zasłony jednolite.
Czy dobrze wybrany kolor zasłon to wszystko o czym trzeba wiedzieć? Otóż nie.
Decydując się na konkretne zasłony trzeba też wziąć pod uwagę funkcje pomieszczenia, w którym ma się ona znajdować. Jest to kuchnia bądź łazienka? Wybierz materiał na zasłony, który będzie lekki, przewiewny i delikatny. W salonie świetnie sprawdzą się zasłony ozdobne czyli tiul bądź brokat. W pokoju dziecka te wykonane z bawełny bo nie łapią kurzu i łatwo je wyprać. A w swojej sypialni zasłony o grubej fakturze, cięższe i te, które nie przepuszczają promieni słonecznych gdy latem widać je już o 5 rano, a Ty nie musisz jeszcze wstawać.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wybrać materiał na zasłony do domu?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wybrać materiał na zasłony do domu?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.