Couchsurfing to sieć podróżników. Oferuje niesamowite możliwości podróżowania. Za pomocą tego narzędzia możesz poznać ludzi z całego świata, znaleźć nowych przyjaciół, czerpać satysfakcję z poznawania obcokrajowców.
Historia Couchsurfingu
Historia Couchsurfingu zaczyna się w 2000 roku. Wtedy założyciel strony, młody Amerykanin, Casey Fenton, kupił tani bilet lotniczy na Islandię. Ale nie miał wystarczająco dużo pieniędzy na hotel, a życie w tak drogim kraju wydawało się nudne bez pieniędzy. Dlatego Casey wysłał około 1500 listów do islandzkich studentów i poprosił ich o nocleg.
Wkrótce znalazł swoich pierwszych „hostów” (ludzie, którzy oferują nocleg – slang couchsurferów), którzy zgodzili się nie tylko dać nocleg, a i pokazać prawdziwy uroki Reykjaviku! Po niezapomnianej podróży Casey zdał sobie sprawę, że nie możemy stać w miejscu, że trzeba otworzyć możliwość takich przygód dla innych ludzi. Rozpoczęła się długa praca nad stroną internetową. Ostatecznie, z pomocą przyjaciół, trzy lata później, uruchomiono wersję beta strony. I już w styczniu 2004 couchsurfing.org stał się dostępny dla wszystkich chętnych.
Jak zarejestrować się w couchsurfing?
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zarejestrowanie się na stronie couchsurfing.org. To jest proste i szybkie zadanie do wykonania. Musisz podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę użytkownika, hasło, podać miasto zamieszkania, płeć i datę urodzenia. Kończy się proces rejestracji pytaniem jak dowiedziałeś się o Couchsurfing? Następnie musisz zgodzić się z zasadami Couchsurfing: szanować innych użytkowników, nie spamować, nie prosić pieniądze za noclegi, nie pozwalać osobom do lat 18 korzystać z witryny, nie robić więcej niż jeden profil.
Po rejestracji strona staje się w pełni dostępna dla użytkownika. Ale nadal musisz zweryfikować swoje konto – wymaga ono opłaty (w przeciwnym razie na couchsurfing powstałoby wielu fałszywych użytkowników). Proces weryfikacji (przycisk znajduje się pod zdjęciem użytkownika) jest potwierdzeniem, że jesteś prawdziwą osobą i zgadzasz się przyczynić do rozwoju projektu. Po weryfikacji dostaniesz ładną naklejkę z logo – dzięki temu staniesz się pełnoprawnym członkiem społeczności.
Jak używać Couchsurfing?
Po rejestracji stanowczo zalecamy szczegółowo wypełnić swój profil – to jest naprawdę ważne, aby efektywnie korzystać z platformy. Prześlij żywe zdjęcie, stwórz album fotograficzny. Wypełnij wszystkie pola formularza, opowiedz o sobie i swoich zainteresowaniach, o celach w życiu, dlaczego zarejestrowałeś się na stronie. Opisz swoje mieszkanie, jeśli zamierzasz przyjmować gości.
Będąc członkiem serwisu, możesz występować zarówno w roli surfera (osoba, która szuka noclegu) i jako osoba przyjmująca (host z ang. gospodarz). Na przykład: jeśli wybierasz się do Paryża i tam cię przyjął francuski student o imieniu Pierre, wypadałoby zasadą wzajemności zorganizować komuś pobyt – wtedy cały projekt ma sens. Aby znaleźć „hostów” – użyj wyszukiwarki, która jest bardzo wygodna. Główne pytanie jest o miasto, które Cię interesuje. Następnie na lewym pasku bocznym możesz wybrać płeć i wiek hosta oraz dowiedzieć się, ile osób może przyjąć. Wszystko jest bardzo jasne i wygodne.
Jeśli szukasz gościa – można wejść na stronę główną i zobaczyć, kto z podróżnych logował się na stronie w twoim mieście. Jeśli ktoś się spodobał,, napisz i zaproponuj spotkanie. Zasadniczo wszyscy couchsurferzy są bardzo przyjaźni i kontaktowi!
Oczywiście możesz poczekać, aż ktoś do ciebie napisze. Pamiętaj jednak, że jednym z najważniejszych momentów w Twoim profilu nie jest wcale ankieta, a recenzje i znajomi. Im więcej masz pozytywnych recenzji, tym łatwiej znajdziesz zarówno nocleg, jak i surfera. W komunikacji ważne jest aby wzbudzić zainteresowanie do siebie, jako osoby. Jeśli szukasz host, nie traktuj tego jako po prostu szukanie schronienia na noc. Napisz list, w którym będzie jasne, że zainteresowanie zostało ze względu na osobę, a nie przez jej mieszkanie.
Pamiętaj też: DOKŁADNIE podaj daty przyjazdu i wyjazdu, a jeśli planujesz wycieczkę wcześniej – sprawdź u gospodarza, kiedy i o której godzinie najlepiej przyjechać. Dopasuj swoją podróż do gospodarza: kto będzie zadowolony, jeśli prosiłeś o nocleg na dwa dni, a zostałeś na półtora tygodnia?
Wielu ludzi, dla których idea couchsurfingu jest obca, dziwi się, jak można przyjąć w domu zupełnie nieznaną osobę. Ale jest to niemożliwe do zrozumienia, dopóki sam nie poczujesz wszystkich przyjemności couchsurfingu. Wszystko opiera się na wzajemnym zaufaniu. Oczywiście możesz poprosić o paszport gościa, co jest normalne pod względem bezpieczeństwa. Ale w Europie ludzie ufają sobie nawzajem, tzn. oprócz obfitego obiadu i śniadania najprawdopodobniej dostaniecie klucze od domu! Oczywiście między wspólnymi wycieczkami.
Couchsurfing – podstawowe zasady dobrego podróżnika
- Pisz prywatne wiadomości. Pisz je indywidualnie, ponieważ od razu widać, kiedy wysyłasz wiadomość „kopiuj-wklej” do wszystkich couchsurferów w mieście.
- Wyraźnie zaplanuj system ruchu, podaj gospodarzowi dokładne daty pobytu w jego domu.
- Sporządź plan, omów swoje potrzeby.
- Kiedy wybierasz się w podróż, weź najpotrzebniejsze rzeczy.
- Nie obawiaj się korzystać z gościnności, ale też jej nie nadużywaj. Umiar jest ważny.
- Płać wszędzie za siebie lub wedle ustaleń z drugą osobą.
- Dopasuj się do harmonogramu gospodarza, nie naruszaj jego planów. Pamiętaj, dla Ciebie to wycieczka, a dla właściciela domu – codzienne życie.
- Rób wspólne zdjęcia.
- Ostatniego dnia nie zapomnij o drobnych gestach wdzięczności za gościnę. Pozwoli to też zachęcić tę osobę do przyjęcia innych gości w przyszłości.
- Pamiętaj, aby wystawić referencję na stronie hosta.
Couchsurfing to styl życia. A jeśli jesteś przyzwyczajony do podróży all-inclusive – ta opcja zdecydowanie nie jest dla ciebie. Ale jeśli lubisz myśleć samodzielnie, serce jest otwarte na romantyzm, a ty jesteś przygotowany spać zarówno na wygodnym łóżku, jak i w małym śpiworze – koniecznie wypróbuj. I odkrywaj świat z nowymi przyjaciółmi w poszukiwaniu wrażeń.
8 komentarzy
Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem !
Świetny projekt. I mówię to szczerze, jako siedzący w trochę innym biznesie pobytowo-wyjazdowym.
Couchsurfing jest świetny :) zwłaszcza dla osób, które lubią często i tanio podróżować :) mało jednak kto wie jak używać couchsurfing, aby trafić na dobrych ludzi :)
Dziękuję za fajny artykuł. Często korzystam z Couchsurfingu, dlatego ta informacja wydała mi się bardzo interesująca.
Czekam następnych artykułów)))
Couchsurfing jest świetny!
Nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie świata za małe pieniądze
Świetne narzędzie, dzięki któremu możemy nie tylko poznać nowe miejsca, ale także nawiązać nowe i ciekawe znajomości, a także pomóc osobom, które szukają noclegu. Muszę je wypróbować! Na pewno ten artykuł pomoże mi postawić pierwsze kroki w coachsurfingu.
Prosto, łatwo, wciągająco! Nawet zastanawiam się nad nową podróżą wykorzystując couchsurfing:)
Dużo słyszałam o tym portalu, ale nigdy nie wchodziłam w szczegóły. W końcu ogarnęłam o co chodzi. Wydaje być bardzo praktyczne:)