Jak utrzymać higienę w basenie ogrodowym?
Latem, kiedy upały nie odpuszczają, idealnym rozwiązaniem jest basen ogrodowy. To świetna alternatywa dla kąpielisk publicznych. Baseny dostępne są w wielu modelach, dlatego każdy bez problemu znajdzie odpowiedni do swojej działki. Jest to świetny sposób na relaks i odpoczynek, rozrywkę oraz ochłodę w gorące dni. W dodatku można z niego korzystać zawsze wtedy, gdy ma się na to ochotę!
Basen ogrodowy — co warto wiedzieć
Basen ogrodowy nie jest już towarem luksusowym. Stał dostępny dla każdej przeciętnej rodziny. Kwota, jaką trzeba na niego przeznaczyć uzależniona jest od modelu czy rozmiaru, ale z łatwością można znaleźć egzemplarze w przystępnej cenie. Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba rozważyć, jaki rozmiar basenu sprawdziłby się najlepiej. W tym celu należy określić odpowiednie dla niego miejsce. Rozmiar zbiornika jest ściśle związany z dostępną powierzchnią. Wokół kąpieliska powinien znajdować się metr wolnej przestrzeni, aby zachować swobodę użytkowania.
Powierzchnię pod zbiornik należy odpowiednio przygotować — musi być idealnie płaska. Dodatkowo w celu uniknięcia nieestetycznego gnicia trawy, najlepiej teren wybrukować, wybetonować lub zabezpieczyć specjalną matą. Miejsce to nie powinno też leżeć blisko drzew i krzewów, aby uniknąć zanieczyszczeń w basenie.
Równie ważna jest zdatność wody i jej zapotrzebowanie do napełnienia basenu. Im większy zbiornik, tym większe zużycie wody, co może okazać się kłopotliwe zarówno dla domostwa, jak i sąsiadów. Ponadto do basenu przynajmniej raz w tygodniu dostarczyć trzeba nieco świeżej wody. Aby woda w basenie była krystaliczna, warto zainwestować w porządne filtry, środki chemiczne, a także zadbać o jej częstą wymianę.
Rodzaje zanieczyszczeń i jak im zapobiegać
W basenie ogrodowym występuje wiele rodzajów zanieczyszczeń. którym trzeba zapobiegać. Główne z nich, to: mętnienie, zielony, brunatny lub żółty nalot i zabarwienie wody, przykry zapach, śliskie osady na dnie, tłusty osad na lustrze wody, chropowaty osad na powierzchniach basenu, różowy osad na pływaku z chlorem, kamień czy niepożądane pierwiastki w wodzie np. żelazo i mangan.
Jak dbać o basen ogrodowy?
Posiadanie basenu ogrodowego, poza wieloma udogodnieniami, wiąże się też z koniecznością wykonywania czynności związanych z utrzymaniem czystości. Dzięki nim stan wody będzie dobry , a kąpiel bezpieczna dla zdrowia. Do głównych obowiązków należą należy:
- przygotowanie odpowiedniego miejsca i zabezpieczenie podłoża;
- doglądanie czystości wody;
- regularne czyszczanie wnętrza basenu;
- mycie pompy filtrującej;
- należyte przechowywanie po skończonym sezonie.
Przy odpowiednim dbaniu o basen szczególnie ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji, pozwoli to na wielosezonowe korzystanie z produktu.
Podstawowe sposoby na utrzymanie czystości w basenie ogrodowym
Czystość wody jest warunkiem koniecznym do czerpania przyjemności z kąpieli. W celu zagwarantowania jak najdłuższej zdatności należy ją dezynfekować poprzez zastosowanie środków chemicznych z chlorem oraz filtrować za pomocą odpowiedniego urządzenia. Duże zanieczyszczenia jak liście, trawa czy owady należy dokładnie i regularnie usuwać z wody – ręcznie lub przeznaczonymi do tego przyrządami. Basen na noc, przy opadach lub na czas dłuższego nieużytkowania najlepiej zabezpieczyć pokrywą lub plandeką.
Wymieniając wodę w basenie, należy zadbać o stan dna oraz ścian, aby uniknąć tworzenia się glonów i osadów. Powierzchnię zbiornika najłatwiej oczyścić miękką ściereczką, aby pozbyć się nalotów, resztek chemikaliów i innych zabrudzeń. Czynność ta jest też konieczna przy składaniu basenu na zimę. Po dokładnym wyczyszczeniu należy go osuszyć, odpowiednio złożyć i przechowywać w miejscu, w którym temperatura jest dodatnia.
Chlorowanie wody w basenie ogrodowym
Chlorowanie wody zapewnia jej krystaliczną czystość i bezpieczeństwo zdrowotne. Stężenie chloru nie powinno być wyższe niż 0,5 mg na litr wody. Można go dodawać ręcznie lub automatycznie. Dostępny jest w formie płynnej i stałej.
Należy pamiętać, że chlor nie może być umieszczany bezpośrednio na dnie basenu – prowadzi to do odbarwień tworzywa. Przeznaczone do tego są specjalne pływaki dozujące. Urządzenia tego typu pływają po powierzchni i automatycznie uwalniają chemię. Znacząco ułatwiają dbanie o czystość basenu przydomowego. Należy również pamiętać, że skuteczność chemii jest ściśle związana z wyborem prawidłowej pompy filtrującej, która będzie dopasowana do wielkości zbiornika.
Rodzaje chemii basenowej
Środki chemiczne umożliwiają utrzymanie prawidłowego pH wody oraz zapobiegają powstawaniu glonów, osadów i zanieczyszczeń. Są kluczowym elementem, wpływającym na higienę i bezpieczeństwo kąpieli w basenie ogrodowym. Preparaty dostępne są w różnych postaciach: tabletki, kule, granulat czy płyn. Podstawowymi środkami chemicznymi są te powstające na bazie chloru. Istotne są również regulatory pH, środki glonobójcze, dezynfekujące i wiele innych ułatwiających pielęgnację wody i basenu. Przydatne w utrzymywaniu czystości w basenie ogrodowym okazać się mogą także specjalistyczne preparaty do odstraszania insektów.
Urządzenia do czyszczenia basenów ogrodowych
Czyszczenie basenu ogrodowego ułatwia wiele specjalistycznych sprzętów. Najważniejszymi z nich są pompa filtrująca oraz skimmer, który ułatwia dopływ wody do pompy. Dobrze sprawdzają się modele piaskowe – skutecznie oczyszczają wodę, zatrzymując zanieczyszczenia między ziarnami piasku. Niezbędne są również węże i wymienne filtry.
Do codziennego oczyszczania wody przeznaczone są siatki, podbieraki i odkurzacze, które pomagają wyłapywać zanieczyszczenia. Oprócz nich dostępne są bardziej zaawansowane rozwiązania jak np. automatyczne roboty. Warto mieć też specjalne gąbki, ścierki i szczotki. Niezbędnymi elementami są sprzęty ułatwiające rozprowadzanie środków chemicznych jak pływaki i dozowniki. Natomiast kontrolowanie stanu sanitarnego wody ułatwiają specjalnie przeznaczone do tego paski.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak utrzymać higienę w basenie ogrodowym?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak utrzymać higienę w basenie ogrodowym?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.