Jak usunąć wilgoć z samochodu
Wilgoć w aucie to duży problem osób zmotoryzowanych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jak usunąć wilgoć z samochodu? Warto sprawdzić nasz poradnik, by poznać kilka praktycznych sztuczek!
Przyczyny wilgoci w samochodzie
Wilgoć w samochodzie objawia się zaparowanymi szybami i nieprzyjemnym zapachem wnętrza. Przyczyną jest najczęściej wchodzenie do auta z mokrymi lub zabłoconymi butami i ubraniami oraz zbyt rzadkie czyszczenie wykładzin i dywaników. Brud i piasek wnoszone na butach gromadzą wodę, co przyczynia się do powstawania wilgoci. Przyczyną zalegania wilgoci może być także niedrożny układ wentylacyjny pojazdu lub woda zalegająca w bagażniku. Jak usunąć wilgoć z samochodu?
Jak usunąć wilgoć z samochodu?
Aby pozbyć się wilgoci, należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić całe auto – odkurzyć podłogę, wyprać i wysuszyć tapicerkę, usunąć śmieci, odtłuścić szyby detergentem.
W usuwaniu wilgoci mogą pomóc:
- papierowe gazety
- pochłaniacz wilgoci
- elektroniczny osuszacz powietrza
- zabieg ozonowania wnętrza
Dobrym sposobem na usuwanie przykrych zapachów w aucie jest rozsypanie na podłodze samochodu żwirku dla kotów. Syntetyczny żwirek ma właściwości absorpcyjne i pochłania nadmiar wilgoci, nawet z głębiej położonych miejsc. Po kilku godzinach wystarczy go zebrać odkurzaczem.
Jak usunąć wilgoć z samochodu – praktyczne wskazówki
Jeśli Twój samochód ma regularne problemy z nadmiarem wilgoci, sprawdź stan uszczelek drzwi i drożność odpływów oraz kratek w podszybiu. Warto zbadać także okolice szyb, by zidentyfikować ewentualne korozje oraz okolice bagażnika.
Inne praktyczne wskazówki:
- Aby uniknąć gromadzenia się wilgoci, zimą korzystaj z gumowych dywaników do samochodu
- Po odtłuszczeniu szyb warto umyć je jeszcze płynem do mycia okien
- Jeśli we wnętrzu samochodu pojawiła się pleśń, należy zdemontować fotele i wymienić w całości wykładzinę
- Warto regularnie wymieniać filtr kabinowy, ponieważ zabrudzony może przyczyniać się do powstawania wilgoci
- Aby zapobiec przeciekom, można posmarować uszczelki preparatem uelastyczniającym
- Do walki z parą wodną osadzającą się na szybach można wykorzystać płyny do mycia szyb z funkcją „anty-para”