DZIAŁY

Ryż to jeden z podstawowych składników żywieniowych świata. Jest bogaty w białko, co za tym idzie, jest zdrowy, tani i łatwo dostępny. Istnieje kilka odmian ryżu tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podawany do mięs, ryb lub warzyw stanowi zbilansowany posiłek, który jest nie tylko smaczny, ale również sycący.

Jak ugotować ryż?

Na rynku mamy możliwość zakupu ryżu pakowanego w woreczki lub sypkiego. W obu przypadkach, do przyrządzenia tego produktu, potrzebujemy garnka, soli oraz oczywiście wody. Jak ugotować ryż? Odpowiedzi na to pytanie zawarliśmy poniżej.

Jak ugotować ryż sypki?

Jeśli chcemy, ugotować ryż sypki należy go najpierw opłukać pod zimną wodą. Ryż płuczemy w wodzie, aż stanie się czysta, następnie zalewamy jedną szklankę ryżu 2 szklankami zimnej osolonej wody, z dodatkiem 3 łyżek oleju. Mieszamy i wstawiamy do gotowania, na małym ogniu i pod częściowym przykryciem.

Kolejną czynnością będzie przykrycie garnka pokrywką, ale tak, aby para mogła się bez problemu wydostać. Gdy zauważymy, że ryż wchłonął wodę, należy przykryć garnek całkowicie, zmniejszyć ogień i gotować 10 – 12 minut. Gdy ryż wchłonie już całą wodę, należy pozostawić go pod całkowitym przykryciem jeszcze przez około piętnaście minut. Po tym czasie będzie gotowy do podania.

Jak ugotować ryż w woreczku?

Gotowanie ryżu w woreczkach to najprostsza metoda przyrządzania ryżu. Wystarczy przygotować garnek z wodą w takiej ilości, by cały woreczek był zanurzony i wrzucić torebkę do lekko osolonej, wrzącej wody na około 15 minut (w zależności od rodzaju ryżu). Woreczek musi być nabrzmiały od ryżu, wtedy torebkę można wyjąć z wody, odcedzić, przeciąć worek i podać.

UWAGA: Brązowy ryż gotuje się z reguły dłużej niż jego biały odpowiednik.

Jak gotować ryż by był puszysty i się nie zlepiał?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których często zapomina się podczas gotowania ryżu, jest wypłukanie go w zimnej wodzie. Dopiero po płukaniu można przystąpić do właściwego gotowania. Ryż płuczemy w zimnej wodzie w proporcji 1,5 szklanki wody na 1 szklankę ryżu (ryż krótko ziarnisty wymaga mniej wody, długo ziarnisty więcej). Następnie gotujemy na najmniejszym ogniu około 15 minut, aż do wchłonięcia wody. To, czy będzie miał upragnioną konsystencję, zależy również od ilości użytej wody oraz od tego, czy przykryliśmy garnek pokrywką.

Jak gotować ryż, by smakował bardziej orientalnie?

Jak ugotować ryż, który będzie bardziej orientalny? Do gotującego się ryżu możemy wsypać przyprawę curry, która zabarwi nam ryż na żółto oraz wzbogaci naszą potrawę dodatkowym smakiem. Uwaga! Nie do każdej potrawy będzie pasował taki ryż, ale zdecydowanie nada się do dań kuchni azjatyckiej.

Inne metody gotowania ryżu

Istnieje możliwość ugotowania ryżu tak jak makaronu. W tym celu należy go wypłukać i odsączyć, a następnie wsypać do osolonej i wrzącej wody. Czekamy, aż ryż stanie się miękki, po czym wyjmujemy torebkę z wody, odcedzamy i przelewamy zimną wodą. W trakcie gotowania ryży nie należy zapominać o regularnym i częstym mieszaniu.

Druga z tych bardziej skomplikowanych metod to ta, w której najpierw trzeba podsmażyć ryż na oleju przez około pięć minut, aby stał się przejrzysty, a następnie zalać bulionem i gotować metodą absorpcji. Jak ugotować ryż? To pytanie nie będzie więcej chyba już nigdy Ci spędzać snu z powiek.

CZY WIESZ, ŻE: aby ryż był twardszy i bardziej sypki – należy go gotować w mniejszej ilości wody, natomiast jeśli zależy nam na miękkim i klejącym ryżu, należy użyć podczas gotowania więcej wody.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak ugotować ryż" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak ugotować ryż" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.