Owoce i warzywa
Czytany poradnik
Jak ugotować bób?
0

Jak ugotować bób?

AUTOR:  Alicja Hudzik19 stycznia 2020

Bób można przyrządzać na wiele sposobów. To pyszne i zdrowe warzywo, które ma wiele wartości odżywczych. Jak ugotować bób do obiadu? Podpowiadamy!

Jak ugotować bób? W czym można ugotować to warzywo?

Bób to warzywo, które można ugotować na wiele różnych sposobów. Nasiona bobu można poddać obróbce termicznej w garnku z wodą, w parowarze, w piekarniku, a nawet w kuchence mikrofalowej. Jak ugotować bób? Podpowiadamy poniżej!

Jak ugotować bób?

Gotowanie bobu w wodzie

Aby ugotować bób w wodzie, wystarczy przygotować duży garnek z wodą. Po nastawieniu garnka na palniku czekamy, aż woda zacznie wrzeć. Następnie można wrzucić bób. Sól dodajemy dopiero gdy wrzucimy warzywo do garnka. Czas gotowania bobu wynosi około 15 – 30 minut, w zależności od twardości nasion. Najlepiej monitorować twardość bobu na bieżąco, ponieważ rozgotowany, nie będzie już taki smaczny. Niektórzy kucharze do gotującej się wody dodają także łyżeczkę cukru, by poprawić walory smakowe bobu.

Gotowanie bobu na parze

Aby ugotować bób w parowarze, wystarczy umieścić nasiona w odpowiednim pojemniku w urządzeniu i gotować do miękkości. Czas gotowania może wynosić około 15 – 40 minut, w zależności od tego, czy nasiona są stare, czy młode. Aby bób był smaczny, nasiona powinny być miękkie, ale nierozgotowane, tylko chrupiące.

Gotowanie bobu w piekarniku

Aby przygotować bób w piekarniku, należy wymieszać nasiona z olejem i przyprawami, a następnie przełożyć je do naczynia żaroodpornego. Przykryty folią aluminiową bób w naczyniu pieczemy około 30 – 40 minut w piekarniku nagrzanym na 200 stopni Celsjusza. Oczywiście należy pamiętać o tym, by monitorować twardość bobu w trakcie pieczenia. O tym, że bób jest już miękki, świadczy pomarszczenie skórki. Można także wziąć nasionko na widelec i je nakłuć, tak jak się to robi podczas sprawdzania ziemniaków.

Gotowanie bobu w kuchence mikrofalowej

Bób da się przyrządzić także w kuchence mikrofalowej. Aby alternatywnie ugotować warzywo, należy doprowadzić wodę do wrzenia (np. w czajniku), przelać ją do miski wypełnionej bobem i wstawić do mikrofali. Z uwagi na to, że jest to metoda alternatywna, bardziej polecamy jednak skorzystanie z piekarnika.

UWAGA: Przed gotowaniem bobu warzywo należy wypłukać pod bieżącą wodą i je odsączyć. Jeśli zależy nam na tym, by bób ugotował się szybciej, należy pozbawić nasiona łusek. Obieranie bobu jest jednak o wiele łatwiejsze już po ugotowaniu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze