Jak tanio podróżować po świecie?
Podróże kształcą, każdy o tym wie. Jednak nie każdy ma na tyle silny budżet, by pozwolić sobie na wymarzone wyprawy. Jak zaplanować wymarzoną wyprawę i nie ogołocić przy tym doszczętnie swojego portfela? Z tego artykułu dowiesz się, jak tanio podróżować po świecie!
Rezerwowanie z wyprzedzeniem, last minute lub poza sezonem
Zarówno w kwestii transportu, jak i noclegów, najkorzystniej jest dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem lub totalnie na ostatnią chwilę. Jeśli lubimy planować do przodu, warto trzymać rękę na pulsie i rezerwować do przodu wybrane terminy. W śledzeniu takich okazji mogą pomóc podróżnicze fanpage’e i newslettery. Dzięki nim pierwszy dowiesz się o atrakcyjnych promocjach, jakie przygotowali dla Ciebie przewoźnicy, biura podróży oraz właściciele obiektów!
Atrakcyjne cenowo są również podróże poza sezonem. Zalety takiego podróżowania to: mniej ludzi, niższe ceny nie tylko za noclegi, czy transport, ale i na miejscu. Minusem jest to, że pogoda może być niepewna. W niektóre rejony warto się zapuszczać poza sezonem. Górskie miejscowości bez tabunów ludzi wokoło zachwycają pięknem i można spokojnie kontemplować w takich warunkach naturę. Z kolei wyprawa na Islandię w mniej popularnym sezonie, czyli zimą zachęca nagrodą w postaci zorzy polarnej!
Tanie noclegi
Jak zaoszczędzić na noclegach w trakcie podróży? Jeśli nie straszne nam spanie pod chmurką, zawsze można wziąć ze sobą namiot, lub skorzystać z pustych, niezamieszkałych wiat w miejscu podróży (warto sprawdzić wcześniej ich lokalizację na mapie!). Jednak nawet komfortowe warunki możemy mieć w niewielkich cenach, jeśli tylko dobrze (i z wyprzedzeniem) rozplanujemy je logistycznie. Serwisy typu booking, airbnb, czy wimdu pozwalają nam szybko i bezpiecznie zarezerwować nocleg u gospodarzy z całego świata. Ceny takich lokum nie są wysokie, jeśli rezerwacji dokonamy odpowiednio wcześniej, a regulamin zwrotu jest czytelny i sporządzony na korzyść obu stron. W większości wypadków dostajemy naprawdę komfortowe mieszkania za niewielkie pieniądze, a w przypadku częstego korzystania z tego typu platform możemy liczyć na atrakcyjne rabaty.
Ciekawych przygody zachęcamy do wypróbowania opcji „home exchange” lub „home for swap”. Niczym w filmie Holiday można się w ten sposób wymienić domami w czasie wakacji. Inna metoda na tani nocleg, zwłaszcza w miejscowościach górskich, to zarezerwowanie noclegu w chacie lub schronisku. W zależności od popularności miejsca, w które się wybieramy i komfortu pokoju ceny wahają się od 10 – 15 zł do 30 – 50 zł za noc. Jeśli nie znaleźliśmy satysfakcjonującego rozwiązania na nocleg, zawsze pozostaje couchsurfing, jednak należy pamiętać, że nie we wszystkich krajach zjawisko to jest popularne!
Jak zaoszczędzić na transporcie?
Dojazd to bardzo ważny element naszej wymarzonej podróży. Najtańszą opcją jest zawsze autostop, jednak ta metoda nie jest polecana wszystkim ze względu na niski komfort podróżowania. Warto zainteresować się takimi usługami jak blabla car oraz śledzić nowości w świecie transportu, zarówno PKP, jak i firmy transportowe często oferują ciekawe i korzystne rabaty na usługi przewozu osób. W przypadku blisko dostępnych miejsc można też zrzucić się na paliwo i wybrać zgraną ekipą samochodem. Tylko kto się zadeklaruje do bycia cały czas kierowcą? 😉
Promocje na bilety lotnicze
Warto śledzić wyszukiwarki tanich biletów lotnicznych. Często możemy się natknąć na oferty, które już dawno chodziły nam po głowie, ale nigdy nie było na nie środków. Dzięki serwisom takim jak Fly4free, czy Skyscanner możemy upolować tanie bilety na loty do Gruzji, na Maltę, Wyspy Kanaryjskie, Islandię oraz do Tajlandii!
Aby nieco zaoszczędzić, można się nauczyć podróżować z bagażem podręcznym. Naucz się ze sobą brać minimalną ilość ubrań, ręcznik z mikrofibry, który nie zajmuje dużo miejsca oraz mikro-kosmetyki, wtedy bagaż podręczny w zupełności Ci wystarczy, niezależnie od czasu podróży!
Podróżuj i pracuj!
Jeśli nie mamy planów na wakacje, a chcemy spędzić je w pożyteczny i przyjemny sposób, warto zainteresować się programami typu Work and Travel, Any Work Anywhere lub wolontariatami. Dzięki nim możemy znaleźć nie tylko ciekawe miejsce docelowe na podróż, ale też zatrudnienie w wielu zakątkach świata, poznać nowe kultury oraz interesujących ludzi. Jeśli nam się spodoba, zawsze można przedłużyć pobyt, lub wybrać się w kolejną wyprawę i zbierać doświadczenie! Kto wie, może kiedyś zamieszkamy w którymś z odwiedzonych miejsc?
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak tanio podróżować po świecie?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak tanio podróżować po świecie?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.