Jak stworzyć własny inteligentny dom i czemu nie jest to takie trudne?

Elementy zdalnego sterowania temperaturą czy innymi parametrami domu kojarzą się z fantastyczno naukowymi filmami, jednak w rzeczywistości technologia ta jest już dostępna, a jej koszt jest stosunkowo niewielki. Na rynku znaleźć można elementy smart domu nie wymagające specjalnego montażu, co znacząco ułatwi implementacje nowoczesnych rozwiązań ułatwiających codzienne użytkowanie własnych czterech ścian. Ich obsługa również nie należy do skomplikowanych – wszystko można skonfigurować za pomocą aplikacji dostępnych na smartfony i tablety. Sprawdź, na jakie elementy inteligentnego domu należy zwrócić szczególną uwagę, by w łatwy sposób podnieść komfort swojego życia.
Podstawą inteligentnego domu jest kontroler
Decydując się na implementację smart rozwiązań w swoim domu czy mieszkaniu, domownicy powinni przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju udogodnienia ich interesują. W przypadku już istniejących budynków dobrze jest zdecydować się na wariant podstawowy, który nie wymaga rozbudowanego montażu, a wszystkie czujniki można podłączyć bez modyfikowania wewnętrznej sieci energetycznej budynku. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od potrzeb użytkowników, zawsze istnieje możliwość dołożenia kolejny elementów czy modyfikacja systemu, by stał się on funkcjonalniejszy.
Moduł podstawowy inteligentnego domu jest jednak dobrym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników, którzy dotychczas nie mieli okazji testować takich rozwiązań. Podstawą w takich przypadkach jest kontroler, który pozwoli skonfigurować kolejne czujniki z wybranym urządzeniem mobilnym. Prosta w obsłudze aplikacja ułatwi monitorowanie kolejnych czujników, a samo urządzenie zajmuje zazwyczaj niewiele miejsca. Przykładowo kontroler EFC-01 ma 7 cm wysokości i szerokości, co pozwala w łatwy sposób stworzyć inteligentny dom nawet w niewielkich budynkach.
Multisensor, czujnik ruchu czy zalania – poznaj podstawowe elementy inteligentnego domu
W przypadku omawiania bazowego wariantu smart house należy wspomnieć o kilku sprawdzonych czujnikach, które pozwolą na monitorowanie kilku parametrów. Jednym z mniej inwazyjnych jest Multisensor, który odpowiada za pomiar temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia, a także poziomu naświetlenia. Użytkownik może w łatwy sposób dostosować jednostki wspomnianych wielkości, a samo parowanie urządzenia odbywa się automatycznie – wystarczy odblokować baterię Multisensora.
Część czujników – jak choćby ten odpowiadający za wykrywanie nadmiernej ilości wody w pomieszczeniu – nie wymaga tradycyjnego zasilania. W niektórych zestawach znaleźć można podkładki magnetyczne odpowiadająca za ładowanie, które eliminują konieczność wymiany baterii i tym samym dają pewność, że czujnik będzie działał przez cały czas. Popularnym rozwiązaniem jest również czujnik ruchu oraz urządzenia monitorujące, czy dana szuflada bądź drzwi są otwarte.
Termostat w smart house, który można kontrolować smartfonem
Innym popularnym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, projektując swój pierwszy inteligentny dom, jest nowoczesny termostat. Kontroler temperatury można łatwo sparować z omawianym już urządzeniem sterującym oraz smartfonem czy tabletem. Dzięki temu można szybko przygotować kilka programów ogrzewania lub zmieniać temperaturę w zależności od swojego nastroju i to bez wstawania z kanapy.