DZIAŁY

Przeprojektowanie ogrodu otwiera przed nami dużo możliwości. Czy chciałbyś mieć gdzie usiąść, zrelaksować się, urządzać przyjęcia lub stworzyć dzieciom kącik zabaw? Jak zrobić to wszystko w małym ogrodzie i nie zbankrutować?

Niezależnie od tego, czy chcesz sadzić warzywa, kwiaty, czy mieć swój własny ogród ziołowy, czy może marzysz o własnej świątyni dumania, poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych pomysłów na ogród, które możesz wdrożyć na wiosnę.

Meble ogrodowe i kwietniki z recyklingu

Zamiast wydawać pieniądze na meble ogrodowe, rozejrzyj się po strychu i podpytaj znajomych o meble, których chcą się pozbyć. Nawet zwykłe stare krzesła pomalowane wodoodporną farbą o ciekawym kolorze będą się świetnie prezentować. Stare kredensy i komody natomiast tworzą świetne kwietniki. Po prostu umieszczasz rośliny w doniczkach, a te wkładasz do wysuniętych szuflad. Zyskujesz dzięki temu kilkupoziomowy kwietnik, który jest jednocześnie piękny i oszczędza przestrzeń. Jeśli nie masz starej komody pod ręką, prawdopodobnie możesz wybrać jedną na wyprzedaży lub pchlim targu za zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Kwietniki możesz także zrobić z innych recyklingowanych materiałów – świetnie prezentują się na przykład duże stalowe puszki, nieużywana drabina czy pomalowane na ciekawe kolory opony (nie zapomnij zrobić dzieciakom huśtawki).

Domek dla dzieci

Jeśli masz w ogrodzie wystarczająco dużo miejsca, zastanów się nad domkiem dla dzieci. Może to być domek na drzewie lub stojąca na ziemi altanka. W sklepach ogrodniczych znajdziesz gotowe rozwiązania tego typu, ale możesz też zrobić je samodzielnie, używając instrukcji z internetu. Dzieciaki na pewno chętnie włączą się w prace! Taki domek będzie świetną inspiracją do zabawy aż do późnej jesieni. W mniejszych ogrodach sprawdzą się domki składane, zwykle projektowane są one jednak dla młodszych dzieci.

Aranżacja ogrodu - domek dla dzieci

Obrzeża ogrodowe

Jeśli chodzi o ogrodowe ścieżki, żwir czy ozdobne kawałki kory nie tylko wyglądają bardziej naturalnie, ale są też o wiele tańszą powierzchnią niż kostka brukowa. Jeśli planujesz wytyczyć taką ścieżkę, zapoznaj się z dostępną ofertą obrzeży ogrodowych.

Obrzeża ogrodowe to swego rodzaju krawężniki, wykonane z recyklingowanego tworzywa, które dzięki swojej barwie oraz małej szerokości są pod warstwą żwiru czy kory praktycznie niewidoczne. Jednocześnie znakomicie utrzymują żwir na miejscu, zapobiegając wymywaniu i roznoszeniu się żwiru. Obrzeża ogrodowe to ekologiczne rozwiązanie, z którego użyciem z pewnością każdy poradzi sobie sam – mówi specjalista z firmy geoPRODUCT.

Girlandy świetlne

Girlandy świetlne są szybkim, prostym i tanim sposobem na oświetlenie ogrodu i nie tylko. Można je rozmieścić na gałęziach drzew lub krzewów, a także przymocować je do ogrodzeń i mebli. Mogą być uruchamiane z wtyczki w domu, więc nie potrzebujesz elektryka. Znajdziesz też girlandy zasilane energią słoneczną.

Pionowy ogród ziołowy

Miejsce wypoczynku, miejsce zabawy dla dzieci i ogród ziołowy w niewielkim ogródku? To możliwe, choć trudno na małej przestrzeni zmieścić wszystko. Z pomocą przychodzi nam pionowy ogród, czyli doniczki umieszczone jedna nad drugą.  Taki ogród, czy właściwie pionową grządkę, zrobić możemy na wiele sposobów – podwieszając donice na sznurkach lub łańcuchach czy przyczepiając je, jedna nad drugą, do drewnianej ramy zrobionej ze starych skrzynek panelowych, do kratek lub płotków ogrodowych. W takich warunkach doskonale będzie rosła bazylia, majeranek, estragon czy mięta. Nieco szerszych donic potrzebujemy, by zasadzić rukolę czy rzodkiewkę.

Samodzielna aranżacja ogrodu nie musi być czymś, z czym mogą zmierzyć się jedynie profesjonalni ogrodnicy. Wystarczy kilka prostych rozwiązań, by otoczenie domu zamieniło się w miejsce odpoczynku i zabawy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak samodzielnie zaaranżować ogród? Oto 5 pomocnych rozwiązań!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak samodzielnie zaaranżować ogród? Oto 5 pomocnych rozwiązań!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.