Jak radzić sobie z wysokim cholesterolem

Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, jesteś również bardziej narażony na choroby serca. Jest też dobra wiadomość: możesz to kontrolować. Jesteś w stanie obniżyć obniżyć „zły” cholesterol LDL i podwyższyć „dobry” poziom cholesterolu HDL. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian.
Porozmawiaj z rodziną
Jeśli w rodzinie występuj wysoki poziom cholesterolu lub obecne są choroby serca, to znak, że Ty również możesz być narażony na te dolegliwości. Porozmawiaj ze swoimi krewnymi, aby dowiedzieć się, czy ktoś posiada problemy z wysokim poziomem cholesterolu. W rozmowie zapytaj, czy w Twojej rodzinie występowały przypadki: cukrzycy, otyłości, miażdżycy. Jeżeli dowiedziałeś się, że wymienione choroby występowały, skonsultuj się z lekarzem aby zbadać poziom cholesterolu oraz wybrać ewentualny plan leczenia.
Utrzymuj odpowiednią wagę
Nawet niewielka nadwaga może powodować podniesienie poziomu cholesterolu. Według przeprowadzonych badań wystarczy zrzucić 5- 10 procent masy swojego ciała, aby spowodować znaczne obniżenie poziomu cholesterolu. Wszystko w Twoich rękach! To czy będziesz tyć czy tracić na wadze zależy od Ciebie i od tego czy jesz więcej czy mniej kalorii, niż spalasz każdego dnia. Warto skorzystać z kalkulatora żywności, aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie.
Wyeliminuj tłuszcze trans
Tłuszcze trans zwiększają „zły” i obniżają „dobry” cholesterol. Są często spotykane w przetworzonych produktach spożywczych, a także w pakowanych wypiekach, takich jak ciastka i krakersy. Pamiętaj, aby sprawdzać, jaki skład mają produkty, które kupujesz. Upewnij się, że zawartość tłuszczu trans wynosi zero, a lista składników nie zawiera oleju palmowego Staraj się kupować produkty naturalne. Im mniej przetworzony produkt, tym lepiej.
Stosuj zdrowsze oleje
Nie musisz wyeliminować wszystkich tłuszczów ze swojej diety, ale zastosować ich zdrowsze zamienniki. Zamiast majonezu, smalcu czy masła a chlebie, spróbuj użyć oliwy z oliwek lub margaryny. Najzdrowsze łuscze obecne są w awokado, oleju kokosowym i orzechach. Nie rezygnuj z nich! Zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych do mniej niż 5-6 procent dziennego spożycia kalorii.
Jedz warzywa, owoce i orzechy
Orzechy i awokado są dobrym źródłem nienasyconych tłuszczy, które zmogą okazać się zdrową przekąską. Te produkty są bogate w błonnik rozpuszczalny, który wychwytuje cholesterol i pomaga organizmowi go wyeliminować. Wypróbuj następujące produkty, które zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika:
- soczewica
- fasola
- soja
- gruszki
- jabłka
Inną substancją odżywczą zwalczającą cholesterol jest likopen, który znajduje się w pomidorach. Upewnij się, że codziennie codziennie dostarczasz odpowiednią porcję warzyw.
Rzuć palenie
Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu i chorób serca. Palenie tytoniu powoduje stwardnienie tętnic i prowadzi do miażdżycy. Wzmacnia także ściany naczyń krwionośnych, umożliwiając cholesterolowi łatwiejsze przyleganie i tworzenie płytek. Jeśli palisz, zrezygnuj całkowicie. Unikaj również miejsc z dymem papierosowym, nie chcesz przecież stać się biernym palaczem.
Bierz leki
Jeśli zmiany stylu życia nie wystarczą, aby kontrolować poziom cholesterolu, konieczne może być zastosowanie leków obniżających jego poziom. Najczęstszym rodzajem leku obniżającym poziom cholesterolu jest statyna, która blokuje szlak wykorzystywany przez organizm do wytwarzania cholesterolu z tłuszczów w diecie. Porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy możesz skorzystać z leczenia.