DZIAŁY

Platforma WordPress to system CMS, który oferuje swoim użytkownikom duże możliwości tworzenia stron i blogów na potrzeby firm oraz sklepów internetowych. Na czym polega optymalizacja witryny? Jak przyspieszyć stronę stworzoną w WordPress? Już tłumaczymy.

Jak przyspieszyć WordPressa? Jaki cel ma optymalizacja witryny?

Prędkość wczytywania się strony internetowej to bardzo ważny czynnik, który ma wpływ na:

  • Redukcję współczynnika odrzuceń
  • Pozycję strony w rankingu wyszukiwań Google
  • Wzrost zainteresowania stroną
  • Wzrost konwersji

Optymalizacja witryny ma na celu zapewnić internautom odwiedzającym witrynę komfortowe warunki podczas korzystania z jej zasobów.

Dobrze zoptymalizowana witryna:

  • zatrzymuje czytelnika na dłużej
  • zachęca do regularnych wizyt
  • zachęca do zapisania się na newsletter i śledzenia publikowanych treści
  • wpływa na wizerunek firmy
  • zachęca do produktu i usług oferowanych przez daną firmę

Jak przyspieszyć stronę stworzoną w WordPress?

Jak przyspieszyć WordPress – przydatne porady

Poznaj najlepsze porady jak przyśpieszyć WordPresa krok po kroku.

1. Jak przyśpieszyć WordPressa – podstawą do szybkiego działania strony jest dobry hosting

Aby Twoja strona działała płynnie i szybko, warto ją postawić na dobrym i szybkim hostingu. Zanim zdecydujesz się na jeden konkretny hosting, porównaj oferty i przetestuj różne parametry. Weź pod uwagę takie czynniki jak szybkość działania i wydajność serwera, uwzględnij również opinie innych klientów, nie warto oszczędzać na tym rozwiązaniu!

2. Jak przyśpieszyć WordPressa – aby zoptymalizować stronę, usuń zbędne elementy i niepotrzebne wtyczki

Aby strona ładowała się szybciej, należy usunąć wszelkie zbędne elementy. Nie wybieraj przeładowanych podstronami szablonów, jeśli nie masz zamiaru korzystać ze wszystkich ich funkcji. Używaj prostych i sprawdzonych motywów i monitoruj, które elementy na stronie mogą powodować jej spowolnione działanie. W tym celu możesz użyć na przykład takiego narzędzia jak GTmetrix lub Plugin Performance Profiler.

Po wybraniu odpowiedniego szablonu zastanów się, które z jego elementów nie są niezbędne do działania strony i skonfiguruj go według własnych potrzeb. Instaluj wtyczki z głową i nie przesadzaj z ilością aktywnych i ciężkich rozszerzeń. Przydatnym narzędziem do „czyszczenia strony” jest Better WordPress Minify, jednak zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań, zawsze pamiętaj o tym, by utworzyć kopię zapasową!

3. Jak przyśpieszyć WordPressa – aby strona działała szybciej, usuń widgety social media

Widgety i liczniki social media to jeden z najbardziej obciążających stronę elementów. Warto więc używać tylko tych kanałów mediów społecznościowych, z których korzystają Twoi odbiorcy. Im mniej dodatkowych (zbędnych) widgetów, tym lepiej dla Twojej strony!

4. Jak przyśpieszyć WordPressa.- włącz kompresję GZIP, użyj dobrej wtyczki do cache i czyść regularnie bazę danych

Kompresja GZIP dotyczy plików przesyłanych pomiędzy serwerem i Internautą odwiedzającym stronę. Aby przyspieszyć wczytywanie się strony, można zmniejszyć ilość wysyłanych danych nawet o 80%, dla niektórych elementów można także skonfigurować czas trzymania w cache (czas przetrzymywania plików w pamięci podręcznej przeglądarki).

Wtyczki, które mogą być pomocne w wyczyszczeniu cache to WP Super Cache oraz W3 Total Cache. Dobrym nawykiem jest także systematyczne usuwanie zbędnych i nadmiarowych danych z bazy danych (np. raz na miesiąc lub raz na kwartał), w tym celu można skorzystać z wtyczki WP-Optimize.

5. Jak przyśpieszyć WordPressa – dbaj o to, by ilustracje i zdjęcia na stronie były skompresowane

Zdjęcia i ilustracje to jedne z cięższych elementów na stronie. Zanim dodasz je do biblioteki mediów, zadbaj o odpowiednią kompresję. W tym celu możesz użyć np. wtyczki WP Smush, EWWW Image Optimizer lub TinyPNG. Tego typu rozszerzenia wysyłają pliki do optymalizacji i zwracają je na Twój serwer w skompresowanej, bezstratnej postaci, zmniejszone nawet o 50%!

6. Jak przyśpieszyć WordPressa – używaj CloudFlare

CloudFlare to darmowe narzędzie do optymalizacji stron internetowych. W zakładce Speed można znaleźć przydatne narzędzia, takie jak Auto Minify oraz Rocket Loader™. Dzięki nim możliwe jest usunięcie zbędnych elementów w kodzie źródłowym oraz szybkie ładowanie skryptów JavaScript. W ramach usługi strona zostaje skopiowana na kilka różnych serwerów, dzięki czemu znacznie zwiększa się szybkość jej ładowania.

Czytaj więcej o przyspieszaniu WordPress lub skorzystaj z pomocy ekspertów z Sirius Pro.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak przyśpieszyć WordPress krok po kroku" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak przyśpieszyć WordPress krok po kroku" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania