DZIAŁY

Czosnek jest bardzo popularnym i powszechnie wykorzystywanym warzywem w wielu rodzajach kuchni. Uprawa się go od tak dawna, że naprawdę ciężko stwierdzić jego konkretne pochodzenie. Oprócz walorów smakowych ma on jeszcze właściwości zdrowotne. Ta uniwersalność sprawia, że czosnek jest tak lubiany, ale ma też jeden stanowczy minus. Pozostawia po sobie bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach.

Źródło zapachu

Na początek warto się zastanowić, dlaczego po zjedzeniu czosnku mamy problem z nieprzyjemnym zapachem z ust. Wszystko przez cztery, organiczne związki siarki, które uwalniają się wraz z naszym oddechem. Nie są one rozkładane w trakcie trawienia i stąd ten uporczywy problem. Skoro jednak już znamy konkretną przyczynę tej dolegliwości, możemy z nią skutecznie walczyć. Wystarczy sięgnąć po produkty bogate w jeden enzym.

Oksydaza polifenolowa

To właśnie ten enzym neutralizuje zapach czosnku z ust. Żeby go uzyskać, wcale nie musimy szukać daleko, bo znajdziemy go m.in. w jabłkach, morelach, gruszkach czy bananach. Te owoce są więc dobrym pomysłem na zdrowy deser po czosnkowym posiłku.

Innym pomysłem jest wypicie filiżanki zielonej herbaty lub wykorzystanie natki pietruszki. Natka może być naszym kołem ratunkowym, zwłaszcza w restauracji. Często wykorzystuje się ją bowiem do dekoracji dań.

Nie tylko enzym

Istnieją też inne, przyjemniejsze metody na załagodzenie ostrego, charakterystycznego zapachu. Jedną z nich jest wypicie lampki czerwonego, wytrawnego wina. Jeśli z kolei lubisz słodycze i jesteś miłośnikiem miodu, ten również pomoże Ci uporać się z problemem. Możesz np. przygotować sobie specjalny napar z wody, miodu oraz cytryny. Jest zarazem smacznie i skutecznie.

Kolejny naturalny produkt, który zobojętnia czosnkową woń to mleko. Niestety musi ono być możliwie najtłustsze i zadziała tylko, jeśli będziemy pić je w trakcie posiłku. Nie jest to najlepsza opcja w wypadku, gdy ktoś ma mało odporny żołądek na takie połączenie smaków. Mleko nie pasuje też do każdego posiłku. Pozostając jednak przy nabiale, dobrym pomysłem jest zjedzenie jogurtu. Można go potraktować jako deser, a przy okazji pozbyć się niekomfortowej dolegliwości.

Jeśli należysz do smakoszy kawy, z pewnością ucieszy Cię fakt, że jej ziarna także zwalczają zapach czosnku. Żucie jej prażonych ziaren neutralizuje nieprzyjemną woń i jest jednocześnie miłym doznaniem smakowym.

Jak widzisz, zapach czosnku z ust nie jest dolegliwością nad wyraz uciążliwą, jeśli tylko  wiemy, w jaki sposób możemy z nią walczyć. Większość produktów spożywczych, które są w stanie mu zaradzić, jest powszechnie dostępna. Można więc swobodnie wybrać sposób, odpowiadający najbardziej naszym kubeczkom smakowym, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.