Zdrowie
Czytany poradnik
Jak poradzić sobie z niedoborem biotyny?
0

Jak poradzić sobie z niedoborem biotyny?

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk4 maja 2019

Biotyna, czyli witamina B7 poza tym, że jest niezbędna w procesie przemiany materii, jest odpowiedzialna za prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci. Co jednak w sytuacji, kiedy brakuje jej w naszym organizmie? Podpowiadamy jak poradzić sobie z niedoborem biotyny.

Właściwości biotyny

Biotyna wpływa również na prawidłowy rozwój i wzrost organizmu i odpowiedni stan skóry, paznokci i włosów. Jest ona niezbędna do prawidłowej przemiany materii. Ponadto biotyna jest ważnym składnikiem diety diabetyków. Uczestniczy ona w syntezie kwasów tłuszczowych, metabolizmie leucyny oraz pełni istotną rolę w procesie glukoneogenezy.

Niedobór biotyny

Niedobór biotyny występuje najczęściej u osób, które odżywiają się w oparciu głównie o produkty pochodzenia zwierzęcego. Zawierają one duże ilości białka, które w połączeniu z biotyną pogarszają wchłanianie się witaminy B7 do organizmu.

Objawy niedoboru biotyny

  • Zmiany skórne – stany zapalne, przesuszenia, podrażnienia, szarzenie, złuszczanie naskórka,
  • Łamliwość i rozdwajanie się paznokci,
  • Wypadanie włosów,
  • Brak koncentracji,
  • Senność,
  • Otępienie i apatia lub przeciwnie – rozdrażnienie,
  • Bóle mięśni,
  • Drętwienie stóp i dłoni.

Źródła biotyny

Biotynę znajdziemy zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Najwięcej witaminy B7 znajdziemy w szynce, sardynkach, wątrobie i żółtkach jaj, orzechach ziemnych, produktach powstałych na bazie mąki pełnoziarnistej i migdałach i chudym serze. Znajdziemy ją również w warzywach, m.in. pomidorach i marchewce.
Dodatkowo, niedobór biotyny w organizmie możemy uzupełnić odpowiednią suplementacją. Wybierając odpowiedni preparat należy zwrócić szczególna uwagę na jego skład. Ważne, by obok witaminy B7 znalazły się w niej inne witaminy z grupy B, mangan i magnez.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze