DZIAŁY

Pomidory to niskokaloryczne i pełne witamin warzywa, które można hodować nawet w domowych warunkach. Jak o nie dbać? Jak pielęgnować pomidory i kiedy je sadzić, by dawały satysfakcjonujące owoce? Zapraszamy do lektury!

Jak pielęgnować pomidory w ogrodzie lub w szklarni?

Warto znaleźć miejsce w swoim ogrodzie dla pomidorów. To najpopularniejsze warzywa, które mogą wzbogacić smak dań obiadowych, sałatek, śniadań oraz kolacji i wzbogacić dietę o niezbędne witaminy. Jak pielęgnować pomidory w ogródku, by dawały soczyste i pyszne owoce? Przygoda z hodowlą zaczyna się od kupienia sadzonek i przygotowania podłoża.

Ziemia, w której mają rosnąć pomidory, powinna być złożona z:

  • Ziemi ogrodniczej
  • Torfu
  • Próchnicy

Nasiona wysiewa się na przełomie kwietnia i maja, zaś sadzonki można umieszczać w glebie, począwszy od II połowy maja.

W uprawie pomidorów ważne jest, żeby:

  1. Stanowisko było dobrze nasłonecznione
  2. Gleba była dobrze przekopana i wzbogacona nawozem
  3. Temperatura była monitorowana – nie należy doprowadzać do nadmiernego wysuszenia roślin
  4. Zachowane były odstępy między roślinami (od 45 do 80 cm)

W przypadku odmian wysoko rosnących, w ziemię należy wbić tyczki o wysokości około 1,5 m, w przypadku mniejszych odmian paliki również bywają pomocne, by podtrzymać ciężkie gałęzie i owoce.

Jak pielęgnować pomidory rosnące na balkonie?

Jeśli zależy nam na hodowaniu pomidorów w doniczkach na balkonie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad, by hodowla się udała. Do uprawy w doniczkach nadają się mniejsze odmiany pomidorów – pomidorki koktajlowe oraz karłowate.

O czym należy pamiętać?

  • Doniczki pod pomidory powinny być stabilne i ciężkie oraz wyposażone od spodu w warstwę drenażu
  • Roślinom należy zapewnić podporę lub kratki
  • Stanowisko powinno być słoneczne

Należy zadbać o to, by ziemia była żyzna i przepuszczalna, warto zakupić specjalną ziemię do uprawiania warzyw oraz długo działający, wieloskładnikowy nawóz. Pomidory należy podlewać rano lub wieczorem, co 2 dni, należy monitorować wilgotność gleby i w upalne dni zwiększać częstotliwość podlewania

UWAGA: W przypadku odmian wysokich należy wyłamywać przyrosty boczne, aby roślina skupiała się na wytwarzaniu owoców i nie inwestowała energii w wytwarzanie masy zielonych liści!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak pielęgnować pomidory, by dały soczyste owoce?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak pielęgnować pomidory, by dały soczyste owoce?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania