DZIAŁY

Właściciele domów oraz mieszkań co raz częściej szukają oszczędności, w tym również w wydatkach na energię elektryczną. Jeżeli zastanawiasz się jak oszczędzać energię elektryczną to koniecznie przeczytaj ten poradnik i zyskaj dodatkowe środki w portfelu.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Z roku na rok rosną rachunki za prąd, dlatego popularne staje się szukanie oszczędności, które pozwolą przeznaczyć pozostałe środki na ważniejsze rzeczy. Dodatkowo, oszczędzając energię elektryczną możemy również pozytywnie wpłynąć na środowisko. Przedstawiamy zatem 10 najlepszych sposób na obniżenie rachunków za prąd.

1. Zgaś światło

Najbardziej znany i sprawdzony sposób na oszczędzanie poboru prądu to pamiętanie, aby wyłączać światło za każdym razem, gdy opuszczamy pomieszczenie. Jeżeli nikt aktualnie nie przebywa w danym pokoju i nie jest potrzebne jego oświetlanie to w ten sposób możemy dodatkowo w miesiącu zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na wydatkach na prąd.

2. Wybierz energooszczędność

Co raz bardziej popularne żarówki LED nie tylko oferują dużo większą żywotność, ale przede wszystkim znacznie mniejszy pobór prądu. Możemy również skorzystać z oświetlenia miejscowego zamiast całego pokoju np. w postaci lampki w rogu pokoju. W ten sposób również zaoszczędzimy pieniądze, a dodatkowo możemy wprowadzić do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Tą poradę możemy zastosować również do innego rodzaju sprzętu elektrycznego w domu i mieszkaniu.

3. Bądź zielony

W Polsce co raz częściej w domach jednorodzinnych korzysta się z odnawialnych źródeł energii, które w dłuższej perspektywie pozwalają przynieść wymierne korzyści. Chociaż inwestycja jest z początku kosztowna, to jednak pozwala zadbać o lokalne środowisko, a nawet zarobić na odsprzedaży energii elektrycznej.

4. Zmień dostawcę

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym możesz renegocjować umowę ze swoim dostawcą energii. Postaraj się znaleźć na rynku atrakcyjniejsze warunki i wybrać tą umowę, która przyniesie większe oszczędności. Staraj się uważać na kuszące propozycje i dobrze przeczytaj warunki promocji przed podpisaniem umowy. Sprawdź w tym wypadku nie tylko taryfę za 1 kWh prądu, ale również opłaty za jego dystrybucję (dostarczenie do domu).

5. Zatrzymaj ciepło

W domach jednorodzinnych i blokach mieszkalnych w celu zwiększenia oszczędności poboru prądu wykonuje się ocieplanie budynku, jednak nie zapominajmy, że najwięcej ciepła uciekać będzie przez nasze okna i szyby, dlatego warto zdecydować się na ich uszczelnienie. Dotyczy to w szczególności osób, które dogrzewają swoje mieszkanie lub dom za pomocą grzejników elektrycznych, które pobierają znaczne ilości prądu.

6. Zamontuj czujniki

Czujniki oświetlenia to znakomity sposób na zyskanie dodatkowych oszczędności poboru prądu na zewnątrz budynku. Stosowane są powszechnie w nowym budownictwie mieszkalnym, dlatego jeżeli masz własny dom dobrym pomysłem będzie ich zamontowanie. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio ustawić czułość ich zadziałania. Dodatkowo możesz zamontować je także wewnątrz budynku lub mieszkania w pomieszczeniach takich jak przedpokój.

7. Zyskaj na AGD

Lodówka to największy pożeracz prądu i gotówki w naszym domu, dlatego warto wybierać te modele, które oferują klasę energooszczędności na poziomie minimum A+. Jeżeli natomiast posiadasz już lodówkę, która pobiera więcej prądu staraj się rzadziej ją otwierać i nigdy nie pozostawiać uchylonych drzwiczek. Wybierając nowy sprzęt AGD do domu warto za każdym razem zwrócić uwagę na ich klasę energooszczędności, dotyczy to przede wszystkim takich urządzeń jak pralki, zmywarki, zamrażarki, okapy kuchenne, kuchenki mikrofalowe, kuchnie wolnostojące i akcesoria AGD.

8. Korzystaj z natury

Zamiast palić światło wybierz naturalne oświetlenie słoneczne. Unikaj zasłaniania okien, opuszczania żaluzji i rolet. Zrób wszytko, aby przez jak największą część dnia do Twojego mieszkania lub domu wpadały naturalne promienie słoneczne. Nie tylko przyniesie Ci to oszczędność, ale pozwoli także zadbać o zdrowy wzrok i lepsze samopoczucie.

9. Oszczędzaj na elektronice

Nie tylko sprzęt AGD pozwala zaoszczędzić pobór prądu. Dodatkowo warto zainteresować się urządzeniami klasy RTV. Staraj się usypiać komputer za każdym razem, gdy od niego odchodzisz tak, aby pobierał on mniej prądu. Jeżeli dalej szukasz sposobu jak oszczędzić energię elektryczną to możesz także pokusić się przy kolejnych zakupach o wybór laptopa zamiast komputera stacjonarnego. A gdy tylko nie używasz urządzeń elektrycznych np. telewizora staraj się wyłączać je z prądu tak, aby nie zużywały nie potrzebnie energii i naszych środków.

10. Zamień czajnik

Czajnik elektryczny potrafi pobierać ogromne ilości prądu w naszym domu, zwłaszcza jeżeli mieszka w nim wiele osób. W zimę potrafimy gotować wodę na herbatę co kilkanaście minut, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny czajnik zamiast elektrycznego. Jeżeli korzystamy z gazówki zamiast płyty elektrycznych lub indukcyjnej to będzie to dodatkowa forma oszczędności wydatków na prąd. Natomiast jeżeli czajnik elektryczny jest dla nas komfortem, z którego nie możemy zrezygnować to starajmy się przynajmniej wykorzystywać go rzadziej np. poprzez gotowanie większej ilości wody.

Podsumowanie

Przedstawione 10 porad jak oszczędzać energię elektryczną pozwolą Ci zyskać w miesiącu nawet do kilkudziesięciu złotych na rachunkach za prąd. Jeżeli przemnożymy te kwoty przez 12 miesięcy to w skali roku wychodzi pokaźna suma pieniędzy, która na pewno przyda się każdemu z nas. Gdyby zastosować te metody choćby do jednego miasta to raz na zawsze rozwiązalibyśmy w nim problem smogu. Dbajmy o swoje zdrowie i portfele, dlatego jeżeli wiesz jak oszczędzać energię elektryczną w inny sposób – podziel się nim z nami w komentarzu daj łapkę w górę!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak oszczędzać energię elektryczną" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak oszczędzać energię elektryczną" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania