DZIAŁY

Zastanawiasz się jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie? Masz problem ze słabym ogrzewaniem oraz ze zbyt małą ilością płynu chłodniczego w układzie chłodzenia? Mamy rozwiązanie!

Problem zapowietrzonego układu chłodzenia w samochodzie występuje najczęściej przy wymianie płynu chłodniczego lub przy niesprawnym (nieszczelnym) układzie chłodzenia. W prawidłowej sytuacji, układ chłodzenia powinien być wypełniony płynem chłodzenia zgodnie z zaleceniami producenta (od około 5 do nawet 10 litrów). Powietrza natomiast powinno być praktycznie całkowicie wypchnięte z kanalików i wężyków oraz innych elementów składających się na cały układ chłodzenia. Co zrobić, gdy jest inaczej i jak odpowietrzyć układ chłodzenia? Zacznijmy o istoty problemu.

Odpowietrzanie układu chłodzenia

Jeżeli w swoim aucie wymieniłeś płyn chłodniczy spuszczając stary płyn do zera, najprawdopodobniej w układzie wciąż znajduje się powietrze, które należy z niego usunąć. Na szczęście zadanie jest proste do wykonania i nie grozi taka sytuacja uszkodzeniem silnika (pod warunkiem, że nie przeciągamy tego zabiegu w czasie). Jeżeli jednak nie wymieniałeś płynu chłodniczego, pierwszym objawem zapowietrzonego układu chłodzenia jest niedziałająca nagrzewnica, czyli brak lub bardzo słabe ogrzewanie samochodu.

Przedstawię Ci teraz kilka porad jak uniknąć tego problemu i jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie bez problemu!

Odwiedź ASO

Autoryzowane serwisy to najbezpieczniejsza droga do wymiany płynu chłodniczego oraz odpowietrzenia układu chłodzenia po napełnieniu zbiornika. Jeżeli nie wiesz ile płynu chłodniczego mieści się w Twoim samochodzie lub jesteś już po wymianie, ale obawiasz się odpowietrzyć układ na własną rękę – odwiedź serwis ASO Twojej marki samochodu.

Powoli do celu

Nalewasz płyn chłodniczy? Nie śpiesz się! Nalewając płyn chłodniczy powoli unikniesz nadmiernego przedostania się powietrza do układu chłodzenia. Poczekaj, aż płyn uzupełni cały obieg, a powietrzu daj szansę, aby wydostało się przez kurek główny.

Zacznij od początku

Płyn chłodniczy wypełnił już zbiornik, a jego poziom wskazuje MAX? Nic strasznego! Zakręć kurek, pozostaw otwartą maskę samochodu, uruchom pojazd. Gdy tylko samochód rozgrzeje się do temperatury 90 stopni płyn chłodniczy powinien zacząć wypełniać pozostałe miejsce wciąż wypychając z układu powietrze.

Wypuść powietrze

Poziom płynu zmniejszył się nieznacznie lub wciąż w układzie nie mieści się 1-2 litry płynu chłodniczego? Zgaś auto i poczekaj, aż auto lekko wystygnie. Gdy tak się stanie, ostrożnie odkręć kurek od zbiornika płynu chłodzenia (uważaj, aby się nie oparzyć! Gorący płyn może wystrzelić pod wpływem ciśnienia). Teraz na otwartym korku, uruchom auto, ustaw klimatyzację na najwyższy poziom ogrzewania i poczekaj. Gdy auto znowu się nagrzeje, płynu zacznie znowu ubywać poniżej wskaźnika MAX.

Rozgrzej nagrzewnice

Jeżeli samochód wyposażony jest w klimatyzację, spróbuj wyłączyć ją przyciskiem AC i postąpić identycznie jak w poradzie 4. W ten sposób ciepłe powietrze zamiast z klimatyzacji zacznie lecieć przez nagrzewnicę, która również może zawierać zbyt małą ilość płynu spowodowaną zapowietrzeniem układu chłodzenia.

Wykorzystaj grawitację

Spróbuj również przejechać się autem po pobliskich drogach, również tych pod górkę jak i w dół. Aby płyn rozszedł się po całej chłodnicy i bloku silnika potrzebny jest jego swobodny przepływ, który zapewni poruszający się samochód… i grawitacja.

Daj sobie czas

Jeżeli płyn uzupełniłeś jeszcze dziś, zostaw na koniec samochód do samego rana, gdy wykorzystasz wszystkie powyższe porady. W tym czasie, gdy płyn ostygnie powinien wypełnić pozostałe puste przestrzenie w układzie chłodzenia i odpowietrzyć cały obieg.

Pamiętaj, że wszystkie kroki wykonujesz na własną odpowiedzialność. Redakcja Porady.org nie bierze odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Powodzenia!

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania