Jak nauczyć się angielskiego
Rozumiem, że nie jest tak łatwo nauczyć się angielskiego. Wiele osób spędza lata i wciąż nie mogą osiągnąć pożądanego poziomu. Niestety, niewielu ludzi swobodnie posługuje się językiem angielskim, choć korzyści z tego są oczywiste dla wszystkich. Na szczęście stosowanie właściwych technik może znacznie przyspieszyć proces uczenia się! Podzielę się z Tobą listą 30 lifehaków, z których korzystałam ucząc się angielskiego. Są one – gwarantowane – aby poprawić swój język w jak najkrótszym czasie. Na czym polega sekret?
Najważniejsze w nauce języka angielskiego to regularna praktyka i maksymalne „zanurzenie” w języku. Pomyślcie o tym: przecież małe dzieci uczą się komunikować w ojczystym języku bez słowników i lekcji. Podobnie Ty też, musisz dosłownie otoczyć się językiem dla efektywnego uczenia się.
Jak nauczyć się języka angielskiego? Najpierw…
Pozbądź się uprzedzeń
- Czy angielskiego można nauczyć się tylko w dzieciństwie? W rzeczywistości liczne badania pokazują, że dorośli uczą się języka nawet łatwiej niż dzieci!
- Masz słabą pamięć? Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się języka, mam dla Ciebie dobrą wiadomość: musisz nauczyć się tylko 25 najczęściej używanych słów, aby zrozumieć 25% całego tekstu pisanego. Aby zrozumieć połowę, potrzeba około 100 słów. Jesteś w stanie zapamiętać sto słów?
- Nie masz czasu? Po pierwsze, w przypadku nauki języka angielskiego ważniejszy jest nie czas trwania, ale częstotliwość zajęć. Po drugie, zwykle jest to tylko wymówka: czy nie jesteś w stanie poświęcić pół godziny dziennie, aby osiągnąć cel?
Ćwicz angielski, nawet nie zauważając tego
- Zmień język interfejsu telefonu komórkowego, komputera i innych urządzeń na angielski. Tak nauczysz się nowych słów i wyrazów, przyzwyczaisz się do współpracy z angielskim tekstem.
- Naklej na wszystkie przedmioty w domu naklejki z ich nazwami w języku angielskim. Będziesz zaskoczony, jak wiele w twoim mieszkaniu przedmiotów, nazw których nie znasz. Przyklej nazwy na drzwi do pokoi, sprzętu AGD, mebli, szafy, a nawet pudełka z płatkami.
- Czytaj i staraj się zapamiętać słowa ulubionych piosenek i śpiewaj je! Na przykład, strona Genius zawiera nie tylko słowa, ale także objaśnienia znaczenia poszczególnych zwrotów prawie wszystkich popularnych piosenek.
Rozwiń słownictwo angielskie
- Gdy szukasz tłumaczenia nieznanego słowa, nie tylko poszukaj w słowniku, ale i wbij go w wyszukiwarce grafiki Google. Bardzo często obrazy dadzą ci o wiele więcej pojęcia o znaczeniu słowa, niż tekstowy opis. Oczywiście, ten sposób działa najlepiej dla rzeczowników opisujących konkretne przedmioty.
- Dla wszystkich nowych słów, spróbuj dowiedzieć się, jak brzmią. Po prostu wpisz słowa w Tłumaczu Google i kliknij ikonę „Posłuchaj” na dole pola tekstowego. Zazwyczaj wystarczy raz usłyszeć wymowę słowa, aby go zapamiętać.
- Zainstaluj na smartfonie aplikacji, które będą na co dzień nauczać Cię kilku słów. Spróbuj Duolingo lub bardziej wielofunkcyjne Anki.
- Jeśli jesteś już wystarczająco rozumiesz angielski tekst, używaj słownika angielsko-angielskiego zamiast słownika angielsko-polskiego.
Jak nauczyć się angielskiego? Oglądaj bez lektora
- Oglądaj nagrania anglojęzycznych programów telewizyjnych na YouTube. Są krótkie i zabawne. Spróbuj show Conana O’Briena lub Stephena Colberta.
- Poszukaj na YouTube nagrania z występów oraz ciekawych konferencji. Występujący zazwyczaj mówi wyraźnie, ale przy tym żywym językiem.
- Wideo lekcje mogą być również interesujące. Najważniejsze, aby znaleźć te ciekawe.
- O filmach i serialach w języku angielskim pisano już wiele razy, ale i nie bez powodu! Oglądaj w zależności od poziomu z polskimi lub angielskimi napisami, lub zupełnie bez nich. Czy widziałeś już „Silicon Valley”?
Czytaj w języku angielskim
- Jeśli twój poziom nadal jest niski, czytaj książki dla małych dzieci. Są krótkie i napisane prostym językiem.
- Czytaj anglojęzyczne komiksy, te najpopularniejsze, o Batmanie, Supermenie itp. Są równie krótkie, a obrazki pomogą zrozumieć fabułę.
- Czy wiedziałeś, że Wikipedia oferuje również teksty napisane prostym angielskim? Artykuły w niej zawarte charakteryzują się uproszczoną gramatyką i doborem słów. Czytaj o interesujących Cię tematach lub zacznij od wybranych artykułów.
- Czytaj interesujące Cię zagraniczne czasopisma lub artykuły z ich stron internetowych. Ja wybrałam „The New Yorker” i „Vogue”.
- Jeżeli chodzi o książki, zacznij od tych, które już przeczytałeś po polsku. Nawiasem mówiąc, przekłady polskich książek na angielski są zazwyczaj napisane prostszym językiem, niż te oryginalnie napisane po angielsku.
Słuchaj angielskiego mówionego
- Obowiązkowo słuchaj mowy native-speakerów, nawet jeśli dopiero zaczynasz naukę języka. W tym wypadku nie na tyle ważne jest wszystko od razu rozumieć, ile przywyknąć do brzmienia i rytmu języka. Nie przejmuj się, powoli zaczniesz rozumieć ich wypowiedzi.
- Oglądaj lub słuchaj wiadomości (zalecane BBC i CNN). Prezenterzy wiadomości mówią ze standardowym akcentem (brytyjskim w BBC i amerykańskim w CNN).
- Włącz angielską mowę (te same wiadomości) tłem. Nieświadomie przyzwyczaisz się do niej i będziesz łapać często spotykane słowa.
Mów po angielsku
- Najpierw znajdź kogoś, z kim możesz często rozmawiać! Potrzebujesz stałej praktyki komunikacji.
- Skorzystaj z wymiany językowej: ćwicz angielski, ucząc swojego ojczystego języka w zamian.
- Poszukaj klubów dyskusyjnych (speaking clubs) w Twoim mieście. Ale pamiętaj: żebyś miał z nich pożytek, musisz przejawiać inicjatywę i nie tylko słuchać innych, lecz także więcej mówić samemu.
- Najbardziej skuteczną metodą są zajęcia z profesjonalnym nauczycielem i native speakerem. Powinien mieć dobry akcent, ponieważ nieświadomie go naśladujesz. Aby nie tracić czasu, wybierz zajęcia w języku angielskim przez Skype (poza tym są one zazwyczaj tańsze).
- Gdy pojawia się szansa, po prostu zacznij mówić! I żadnych „sorry for my English”. Współrozmówca doceni Twoje pragnienie i z radością wybaczy Ci twoje błędy bez zbędnych próśb. Przeprosiny jedynie uczynią rozmowę niezręczną, przede wszystkim dla Ciebie.
Zanurz się w środowisko anglojęzyczne
- Planując urlop zagranicą, pomyśl o krajach anglojęzycznych, tj. Anglii, USA, Malcie, Kanadzie lub Australii.
- Zamieszkaj zagranicą u innych ludzi. Zamiast hotelu, wynajmij pokój na Airbnb lub Homestay.
- No i nie przestanę powtarzać, że nic nie da Ci większego progresu, jak kurs językowy w kraju, gdzie jest on powszechnie używany! Jedź na kurs angielskiego za granicą. Można tam pojechać z dowolnym poziomem języka i w każdym wieku.
Próbowałam zebrać w tym artykule wszystkie techniki i sztuczki, dzięki którym udało się ulepszyć mój angielski.
A jakie sekrety pomagają Ci nauczyć się języka? Podziel się w komentarzach!
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak nauczyć się angielskiego" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak nauczyć się angielskiego" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.