DZIAŁY

Koty chodzą własnymi ścieżkami, to indywidualiści, jednak nie każda droga jest dla kota bezpieczna. Na ulicy czeka na nie wiele niebezpieczeństw: jadące samochody, psy, trutki na gryzonie, dlatego warto nauczyć kota chodzenia na smyczy. Nie będzie to łatwe, ale dzięki tym kilku radom z pewnością osiągniesz sukces.

Niektóre koty źle reagują na próby chodzenia na smyczy, zazwyczaj uciekają, lub zastygają w bezruchu. Jest to naturalna reakcja obronna w obliczu zagrożenia. Przyczyną takiego zachowania jest natura kota, który poluje i broni się przed zagrożeniem w samotności, a do tego potrzebuje swobody ruchu. Założenie kotu smyczy jest ograniczeniem jego ruchu, więc będzie się przed tym broił.

Szelki i smycz

Najlepiej wybrać szelki regulowane i zaciskać je tak, aby między szelkami, a futerkiem kota mieścił się palec. Bardzo ważne jest to, żeby szelki nie uciskały kota i nie utrudniały mu oddychania. Jeżeli chodzi o smycz, to najlepsza będzie automatycznie zwijana, na tyle długa, aby kot mógł swobodnie biegać w odległości kilku metrów od właściciela. Smycz skórzana jest ciężka, mało elastyczna i może spowodować dyskomfort u kota.

Oswojenie z szelkami

Nie ma nic gorszego, niż zabieranie kota na pierwszy spacer na smyczy w nowe miejsce, w którym może spotkać obce zwierzęta, czy w okolice ruchliwych ulic. Kot czuje się wtedy jak żołnierz zrzucony ze spadochronu na pole minowe, bez możliwości ucieczki.

Na początek zapoznaj kota z szelkami, załóż mu je w domu, w miejscu, które zwierzak dobrze zna i w którym czuje się bezpiecznie. W pierwszej chwili będzie czuł się nieswojo, może drapać szelki, jednak kilka godzin powinno wystarczyć, aby kot się do nich przyzwyczaił. Teraz możesz dopiąć smycz i przespacerować się z kotem po domu. Ważne, aby nie zapamiętał smyczy jako coś, co ogranicza jego wolność, ale umożliwia poruszanie się.

Oswojenie z otoczeniem

Na pierwszy spacer wybierz ciche miejsce, bez nadmiernej ilości bodźców, które mogłyby rozproszyć i wystraszyć kota. Obserwuj reakcję kota, czy nie odczuwa dyskomfortu lub strachu. Pewnie nie będzie zachwycony, że trzymasz go na smyczy, ale szybko powinien przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jeżeli jednak kot reaguje zaniepokojeniem, możesz użyć feromonów, np. Feliway, które powinny go nieco uspokoić i dać poczucie bezpieczeństwa. Na początku nie zabieraj kota na długie spacery, rozszerzaj teren stopniowo.

Po zakończonej wyprawie koniecznie daj kotu smakołyk w nagrodę za dzielne stawianie czoła nowej sytuacji. Nie oczekuj jednak spektakularnych postępów. Nauka potrwa długo i prawdopodobnie nie da efektów takich jak u psów, jednak chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo kota. Powodzenia!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania