DZIAŁY

Szukasz pracy i nie wiesz jak napisać poprawnie swoje CV i list motywacyjny. Przeczytaj poniższą poradę o tym, na co zwrócić uwagę pisząc CV, aby dostać wymarzoną pracę.

Często podczas poszukiwania pracy, zastanawiamy się, dlaczego słyszymy ”dziękujmy za przesłanie CV, skontaktujemy się z Państwem w najbliższym czasie”. Być może to wina naszego CV. Nie od dziś wiadomo, że dobrze napisane CV gwarantuje sukces w trakcie poszukiwania wymarzonej pracy. Zatem jak napisać CV i czego się wystrzegać przy jego tworzeniu.

Co zawiera prawidłowe CV?

  • imię i nazwisko,
  • data urodzenia,
  • adres miejsca zamieszkania,
  • numer telefonu i adres email,
  • wykształcenie,
  • doświadczenie zawodowe,
  • dodatkowe umiejętności,
  • zainteresowania,
  • klauzura o przetwarzaniu danych osobowych.

Jak napisać Curriculum Vitae?

Nie da się ukryć, że umieszczana treść w CV (Cirriculum Vitae) jest najważniejsza. Nawet, jeśli posiadasz doświadczenie czy odpowiednie kwalifikacje, to może być ono nieczytelne i od razu odrzucone przez pracodawcę. Zatem

  1. Przy imieniu i nazwisku, warto dodać nazwę stanowiska, o które się starasz. Dodaje to lepszego wyglądu, że napisane CV jest pod konkretną propozycję oferty pracy.
  2. Warto dodać sekcję umiejętności i podsumowanie zawodowe. Najważniejsze informacje umieść na górze i po lewej stronie CV.
  3. Dodaj również osiągnięcia. Upewnij się, że opis dwóch poprzednich stanowisk znajduje się na pierwszej stronie CV, gdyż to najważniejsze w tej części.
  4. Używaj odstępów, pogrubień bądź wypunktowań, a także kolorów. To sprawia, że CV jest bardziej czytelne i wyraziste.
  5. Opisz doświadczenie zawodowe (zamieść dokładne daty). Pamiętaj, że najważniejsze to dwa Twoje ostatnie stanowiska. Zastosuj pogrubienia, aby odróżnić stanowisko od jego opisu.
  6. Koniecznie po doświadczeniu umieść sekcję umiejętności. Jest to zaraz po doświadczeniu najważniejsza sekcja w dobrym CV, która przykuwa uwagę pracodawcy.
  7. Najważniejsze umiejętności umieść koniecznie w widocznym miejscu CV.
  8. Nie rozpisuj się za bardzo. W sekcji wykształcenie umieść tylko najważniejsze informacje, bez żadnych szczegółów (tytuł pracy magisterskiej nie ma sensu).
  9. Staraj się wysyłać różne CV do kilku firm. Większość wysyła masowo takie samo CV do kilku firm jednocześnie. Wtedy można spotkać się z nieprzychylną odpowiedzią ze strony pracodawcy.
  10. Dokładnie przeczytaj ofertę pracy i umieść w CV te informacje, które dla pracodawcy mają znaczenie. Zbędne informacje koniecznie usuń, nawet, jeśli są to informacje z początku kariery.
  11. Dopasuj CV i list motywacyjny do konkretnej oferty pracy. Zyskasz dodatkowe punkty w procesie rekrutacyjnym.
  12. Koniecznie załącz list motywacyjny.
  13. Nie umieszczaj zdjęcia w CV z czasów szkolnych czy zdjęcia do dowodu, gdyż na tym często uwagę skupiają pracodawcy. Niewyraźne zdjęcie w CV skutkuje odrzuceniem w procesie rekrutacyjnym.

Najczęściej popełniane błędy w CV

  • błędnie umieszczane dane kontaktowe,
  • błędny numer referencyjny oferty pracy,
  • umieszczenie niewyraźnego zdjęcia,
  • niewłaściwe ustawienia, np. duża grafika i zły format pliku,
  • stosowanie błędów ortograficznych, stylistycznych czy literówek.
Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak napisać CV" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak napisać CV" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania