DZIAŁY

Robótki ręczne dziś stają się popularne wśród młodzieży – szczególnie haftowanie krzyżykiem. W ten sposób łatwo ozdobić buty, ubrania, akcesoria lub po prostu stworzyć obraz, który można powiesić na ścianie. W internecie jest wiele porad i lekcji, jak nauczyć się haftować krzyżykiem. Do tego potrzebne są tylko narzędzia i schematy. Nie wiesz, od czego zacząć? Skorzystaj z instrukcji poniżej, aby nauczyć się haftować krzyżykiem od podstaw.

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne?

Postęp techniczny pozwala dowiedzieć się o takiej starożytnej sztuce, jak haft metodą krzyżyka przez wideo, z wykorzystaniem rysunku schematów w internecie. Przed przystąpieniem do robótek ręcznych zapoznaj się, jakie materiały do tego potrzebne.

Pierwsze, co należy mieć – to kanwa. Jest to tkanina, na której będzie sam haft. Po drugie, potrzebujesz nici (najczęściej to mulina) i niezbędne narzędzie haftu – igła.
Następnie należy zakupić tamborek – okrągłe lub kwadratowe narzędzie, wyrównujące kanwę. Składa się z dwóch plastikowych lub drewnianych części – zewnętrznej i wewnętrznej, a między nimi jest zamocowana tkanina. Zaawansowani artyści nie wykorzystują tamborka do haftu, ale dla początkujących będzie dobrym pomocnikiem. Krzyże są bardziej gładkie i zgrabne.

Oprócz wyżej wymienionych narzędzi potrzebne są schematy, które chcesz haftować, i nożyczki do cięcia nici.

Jak haftować ręcznie – Technika haftu

Wybierając schemat haftu, na początku oddaj pierwszeństwo prostym motywom z mniejszą ilością kolorów. Zacznij od łatwego dla Ciebie miejsca lub zalecanego lewego górnego rogu. Zrobione odcinki na schemacie lekko przekreślaj, aby ich nie pomylić.

Następnie użyj prostej instrukcji, jak szybko nauczyć się haftować:

  1. Przygotowanie. Rozłóż na stole wszystkie niezbędne narzędzia, zapewnij dobre oświetlenie. Haftowanie w złych warunkach jest niezdrowe dla oczu.
  2. Pomiar tkanki. Korzystając ze schematu, określ liczbę krzyży w poziomie i pionie – jest to rozmiar obrazu. Dodaj do nich 10 cm po obu stronach, aby obrazek idealnie pasował do tkaniny.
  3. Wybór rozpoczęcia haftu. Lepiej zacząć od lewego górnego rogu, aby szeregi szły po kolei, a haft – od lewej do prawej.
  4. Mocowanie tkanki. Weź tamborek i wyznacz miejsce na kanwie, na którym będzie początek haftu.
  5. Wybierz styl. Użyj metody tradycyjnej (angielskiej) lub duńskiej. Pierwsza metoda jest częściej używana do pionowych rzędów – zakłada, że każdy krzyżyk jest wykonywany osobno. Drugi sposób polega na wykonaniu kilku kolejnych niższych ściegów, a następnie ułożeniu na ich miejscu ściegów górnych. Bardziej nadaje się do poziomych rzędów.
  6. Haft. Nawlecz igłę, wbij ją w lewy dolny róg przyszłego krzyżyka, przełóż ją ukośnie w prawy górny róg. Z przeciwnej strony tkaniny włóż igłę w prawy dolny róg. Następnie dokończ krzyż, wbijając nić w lewą górną krawędź. W metodzie duńskiej nie należy kończyć krzyżyka, a powtórzyć kilku nachylonych ściegów, po czym następnie w ten sam sposób wrócić wbijając igłę w przeciwległych rogach.
  7. Zakładanie nici. Zostaw długi ogonek, zrób kilka małych szwów pod przyszły haft lub rozciągnij nitkę pod istniejącymi krzyżami.

Nauczyć się haftować może każdy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i przygotować się do ciężkiej pracy. Początkowo haft może wydawać się monotonny i nudny. Z praktyką wszystko będzie szło szybciej. W rezultacie otrzymasz ręcznie haftowany obraz, który być może będzie jeszcze bardziej interesujący niż oryginał. Haft to dobry detal wnętrza, a ponadto miły prezent na każdą okazję. 

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak haftować ręcznie?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak haftować ręcznie?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania