Jak fotografować jedzenie
Dobre zdjęcia jedzenia są w stanie wiele zrobić – mogą sprawić, że widz będzie głodny, mogą przekonać gościa restauracji kupić danie i są w stanie zwiększyć sprzedaż np. książek kucharskich. Chcesz się nauczyć robić zdjęcia podobne do dzieła sztuki? Nie ma sprawy, wszystko Ci opowiem. Skup się i zaczynamy.
Przygotuj przestrzeń roboczą
Ponieważ jedzenie dość szybko traci swoją atrakcyjność, miejsce, gdzie będziesz fotografować, musi być przygotowane wcześniej. Zastanów się, co będzie w kadrze: piękne naczynia, przyprawy, serwetki, sztućce, warzywa, owoce, wszystkie niezbędne akcesoria muszą być pod ręką. Przygotuj powierzchnię roboczą, uporządkuj wszystkie obiekty tak, jak będą one wyglądać w kadrze. Umieść pusty talerz, zamiast gotowego dania, gdy wszystko będzie gotowe — zastąp go daniem. Popracju nad tłem, przemyśl schemat światła. Umieść aparat na statywie i wybierz odpowiednie ustawienia.
Światło w fotografii kulinarnej
Światło jest jednym z kluczowych elementów, dzięki któremu można modelować kompozycję, kontrolować głębię cieni i objętość obiektu.
Naturalne oświetlenie. Wykorzystaj w pełni naturalne światło. Naturalne światło z okna, rysujące piękne, delikatne cienie, jest idealne w większości sytuacji zdjęciowych. W takim przypadku w kadrze można wykorzystać dowolny kąt padania. Światło z okna daje piękne światło powodziowe, jeśli użyjesz srebrnego odbłyśnika do zmiękczenia cieni, możesz zrobić piękne zdjęcie.
Oświetlenie powinno być jednolite. Staraj się unikać cienia, zwłaszcza na pierwszym planie i bezpośredniego światła słonecznego. Zwróć uwagę na odblaski, przedmioty o matowej powierzchni oraz błyszczące – niektóre pochłaniają światło, inne – odbijają. W razie potrzeby naturalne światło można łączyć z impulsowym lub stałym źródłem światła, najważniejszą rzeczą jest jednak właściwe podejście. Szczególnie fajnie wyglądają w świetle dziennym śniadanie, herbata, kawa, słodycze.
Światło impulsowe, czyli wszelkie rozbłyski od przenośnych do stacjonarnych monobloków studyjnych, jest najczęściej używane w studiach do kręcenia katalogów. Aby fotografować jedzenie za pomocą reflektorów, musisz mieć trochę doświadczenia i umiejętności. Jeżeli umiesz zarządzać światłem studyjnym, zawsze możesz uzyskać niezbędne światło w kadrze. Najważniejsze jest podczas pracy w studio, aby maksymalnie rozproszyć światło.
Stałe oświetlenie – jeden z najbardziej kreatywnych narzędzi fotografa, jego zaletą jest to, że w kadrze od razu widzisz, to co będzie na zdjęciu. Można również symulować różne efekty i użyć inny kolor podświetlenia.
Kompozycja w fotografii kulinarnej
Staraj się podchodzić do fotografowania twórczo, nie ma gotowych szablonów — przedmioty w kadrze to zawsze gra.
Aby fotografować z góry, należy zachować ostrożność, pod kątem prostym kompozycja może wydawać się płaska. Fotografowanie z góry to najprostsza i najczęściej stosowana opcją. Poszukaj różnych punktów fotografowania, które mogą sprawić, że Twoje zdjęcie będzie zaskakujące i interesujące.
Należy uważać, aby w kadrze nie znalazły się niepotrzebne przedmioty, na przykład, okruchy lub drobne szczegóły, które będą tylko rozpraszać uwagę widza od głównego obiektu. Zwróć uwagę na kolory kompozycji, uważaj na kontrast – naczynia nie powinny się zlewać z tłem. Jeśli danie nie jest zbyt jasne – spróbuj ożywić obraz jasnymi akcentami, na przykład, zielenią lub użyć oryginalnej naczynia.
Przekątna w fotografii jest prostą, ale skuteczną techniką kompozycji. Przekątną na kadrze może być dowolny przedmiot, który ma proste krawędzie, najczęściej będą to elementy naczyń, kwiatów. Przekątne mogą tworzyć nie tylko przedmioty, ale i linie wewnątrz przedmiotów, mogą to być linie na serwetce, nawet ślad od grillowania na mięsie wniesie pewną dynamikę w fabule.
Profesjonaliści fotografii kulinarnej uważnie obserwują, dokąd prowadzi przekątna. Kierując się nią, może poprawić zarówno obraz, jak i oderwać wzrok od centralnego obiektu w kadrze.
Za pomocą tego potężnego efektu wizualnego, można eksperymentować mając przekątne pod różnymi kątami,nadając zdjęciu dodatkową przestrzenność i głębie.
Kontrola głębi ostrości. Popularną techniką w fotografii spożywczej jest fotografia makro. W centrum uwagi znajduje się część dania, wszystko inne przechodzi w rozmyte tło. Właściwe sterowanie za pomocą małej głębi ostrości, przyciąga uwagę do określonej części na zdjęcia.
Przejdziemy do szczegółów…
1. Używaj tylko świeżych produktów
Jeśli powierzchnia produktu jest pęknięta, przecięta lub uszkodzona w inny sposób, odłóż go na bok i wybierz inny. Lub rób zdjęcia pod innym kątem, aby nie było widać uszkodzonej strony. Brzmi to oczywiste, chociaż czasami nie można tego zauważyć. Gdy robisz zdjęcia z bliskiej odległości, każda wada jest wyraźnie widoczna. Uważnie wybieraj i zastanów się co kupujesz.
2. Pokaż proces gotowania
Pokazując proces gotowania, w tym cięcie, smażenie itp., pomagasz dzięki temu ludziom zrozumieć ostateczny obraz. Pokaż jedną klatkę przed i jedną klatkę po przygotowaniu potrawy lub rób zdjęcia krok po kroku. Działa to dobrze w przypadku rzeczy, które stają się słabo rozpoznawalne po ugotowaniu – na przykład kremowe zupy, sałatki z cienkimi kawałkami itp.
3. Dodaj obecność człowieka w kadrze
Ręka, mieszająca zupę, lub, trzymająca talerz, pomaga widzowi zrozumieć wymiary Twojego przedmiotu i dodaje wiarygodności.
4. Nie gotuj do końca
Jedzenie „dla oczu” i dla żołądka to nie to samo. Kiedy mięso i warzywa są gotowe, a gdy usuwasz je z ognia ich kształt i wygląd jest często daleki od idealnego apetycznego obrazu. Dlatego, aby wyglądały bardziej soczysto i nieporęcznie, usuń je trochę wcześniej z ognia, zrób zdjęcia i wróć je z powrotem, aby móc je później zjeść.
5. Talerze muszą być czyste
To jest oczywiste, ale będę to powtarzać zawsze i wszędzie. Talerze i inne naczynia, w którym fotografujecie jedzenie muszą być w 100% czyste i bez wad. Kiedy fotografujesz z bliska, wszelkie niedociągnięcia są widoczne i danie będzie wyglądać niechlujnie lub niedokończone.
6. Dodaj trochę oleju
Aby warzywa błyszczały, dodaj odrobinę oleju roślinnego. Jeśli sałatka nie wygląda wystarczająco świeżo, dodaj trochę wody i wymieszaj. To samo dotyczy mięsa, trochę oleju na wierzchu sprawi, że mięso będzie wyglądało bardziej soczyste i apetyczne.
Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą w fotografii kulinarnej jest reklama i wbudzenie apetytu. Czasami, przy fotografowaniu jedzenia, musisz spojrzeć na pozornie banalny przedmiot fotografii, jako na prawdziwe arcydzieło. I kto wie, gdzie kończy się ta granica reklamy i zaczyna się najbardziej prawdziwe dzieło sztuki.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak fotografować jedzenie" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak fotografować jedzenie" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.