DZIAŁY

Masz ogród, a w nim iglaki? Chcesz, by zawsze wyglądały dobrze? Musisz zacząć je formować. W tym poradniku dowiesz się jak nadać roślinom iglastym nie tylko piękny wygląd, ale również fantazyjne kształty. W taki oto sposób szybko ozdobisz swój ogród, bez kupowania ogrodowych rzeźb. Sprawdź, jak formować iglaki.

Formowanie iglaków – jakie rodzaje nadają się do kształtowania?

Formowanie nie wymaga od Ciebie specjalistycznych umiejętności. Wystarczy wyuczyć się techniki, którą podamy w tym poradniku. Jednak dobrze jest wiedzieć, że nie wszystkie rośliny iglaste, takie jak krzewy i drzewa nadają się do formowania. Niektóre gatunki wręcz bardzo źle znoszą takie przycinanie. Jeśli chcesz osiągnąć zamierzony efekt musisz koniecznie wybrać odpowiedniego iglaka. Do figur geometrycznych świetnie sprawdzi się:

  • Cis pospolity,
  • Cis pośredni,
  • Żywotnik zachodni Brabant lub Shmaragd.

W przypadku cięcia w stylu japońskim rośliny, które możesz wybrać to:

  • Sosna zwyczajna, gęstokwiatowa Umbracullifera, górska Laurin czy Pumilo,
  • Jałowiec pośredni, wirginijski Hetzii, łuskowaty Holter oraz Blue Alpis,
  • Cyprysik groszkowy Filifera i Boulevard

Rośliny iglaste rosną dość wolno, dlatego bardzo łatwo jest utrzymać nadany kształt. Zaznaczamy, że nie lubią one zasolenia oraz spalin, dlatego nie nadają się, by rosnąć przy ulicach.

Jak formować iglaki? Zrób to samodzielnie

Nadawanie kształtów geometrycznych krzewom bądź drzewkom będzie wymagać podstawienia drewnianych listewek bądź bambusowych palików jako szablonu. Taki szablon nakłada się na daną roślinę i przycina pędy, które wystają poza wyznaczonym kształtem. Jeśli chodzi o figury fantazyjne można je ciąć bez jakiekolwiek szablonu. Czasami do uzyskania ciekawych form możemy lekko przygiąć odpowiednie gałązki i zamocować je odciągami ze sznurka. W Twoim powstającym iglaku widzisz pustą przestrzeń? W czasie formowania możesz takie miejsca załatać młodym pędami poprzez je wplatanie między siebie. Oprócz tego warto pozbyć się pędów w środku rośliny, które gorzej rosną, by nie zużywały substancji odżywczych oraz samem wody. Pozwoli to na wzrost pędów zewnętrznym.
Wśród iglaków formuje się tylko te kilkuletnie bądź starsze. Pamiętaj jednak o tym, że u wielu z nich przycięte starsze gałęzie nie będą tworzyć nowych pędów. Dlatego w tym miejscu, w którym roślina ma mieć gęstą bryłę, przycinaj tylko najmłodsze i jednoroczne przyrosty. Pędy skraca się 2 razy – wiosną oraz w sierpniu. Ostatnie cięcie pozwoli naszym roślinom przygotować się na nadchodząca zimę.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak formować iglaki" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak formować iglaki" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania