DZIAŁY

Pogoń za optymalną konfiguracją komputera czy laptopa pozwalającą na bezstresowe granie w najnowsze propozycje pojawiające się na rynku gier, może przyprawić każdego niemal gracza o palpitacje serca.


Problemem są nie tylko kwestie związane z wymaganiami jakie przed graczami stawiają coraz bardziej zaawansowane graficznie gry. Kryteria zmieniają się w zawrotnym tempie a pokusa sięgnięcia po kolejną nowość święcącą triumfy popularności, niestety nadzwyczaj często zamienia się we frustracje, powodowaną trudnościami ze sprostaniem wymaganiom procesora, karty graficznej lub niedostateczną ilością pamięci operacyjnej.

Niech wszystko gra!

Czym się zatem kierować szukając optymalnych rozwiązań, które zapewnią jednocześnie komfort gry i nie spowodują drenażu portfela. Pomysłów na to jest kilka, część z nich podpowiadamy TUTAJ, by jednak dobrze sprofilować swój komputer być może warto się zastanowić najpierw w jakie gry najczęściej gramy.

Stój, bo strzelam!

Dynamiczne, pełne szybkiej akcji i wymagające refleksu shootery to gry, które najczęściej potrzebują dużej mocy obliczeniowej by działać sprawnie, szybko i płynnie. Odpowiedzią na to zagadnienie będzie duża ilość pamięci operacyjnej, popularnie zwanej RAM.

Random-Access Memory to w dowolnym tłumaczeniu pamięć o swobodnym dostępie. Jej zadaniem jest przede wszystkim bieżące przechowywania aktualnie wykonywanych operacji, danych lub wyników obliczeń.
W praktyce wszystko co dzieje się w naszych komputerach, jest obsługiwane przez RAM i im większa liczba zadań czy aktywności, którym sprostać musi sprzęt, tym łatwiej upora się z nimi mając dużą ilość popularnych kostek RAMu w systemie.
Na pewno niejednokrotnie spotkaliście się z sytuacją, że komputer znacząco zwalniał i i wykonywał operacje z pewnym opóźnieniem. Na pewno też nie raz i nie dwa, w tym samym czasie słuchaliście muzyki, rozmawialiście z kimś na czacie, w tle leciał film i pobierała się gra, a wszystkie te działania chronił dyskretnie działający antywirus. To właśnie obciążenie systemu wieloma pozornie nie powiązanymi czynnościami, powoduje, że RAM może przestać być wydajny i po prostu znacząco zwalnia swoją pracę. No chyba, że jest go na tyle dużo, że żadna ilość działa mu nie groźna!

Jak to pięknie wygląda!

No właśnie, grafika! Kwestia wyboru karty graficznej to punkt zapalny wielu dyskusji nad konfiguracją komputera. Z jednej strony musi być wydajna, szybka, pozwalać na obsługę z drugiej, byłoby dobrze, gdyby nie kosztowała majątku i była na tyle kompatybilna z procesorem, by nie trzeba było zbyt szybko myśleć o jej wymianie.
Wybór karty graficznej i jej konfiguracje bardzo często załatwia za nas producent komputera lub laptopa – po prostu proponuje sprawdzone rozwiązania, które funkcjonują na tyle dobrze, że w praktyce są racjonalnym wyborem.
Są jednak sytuacje w których chcemy dokonać tego wyboru sami i tutaj faktycznie narażamy się na pewne ryzyko, gdyż odpowiednie zbalansowanie relacji między kartą graficzną a procesorem to już sztuka wymagająca zarówno wiedzy jak i wyczucia. Jeśli czujesz się na siłach by podjąć się tego wyzwania być może oprócz wydajnej i płynnej grafiki, uda Ci się poczuć satysfakcję wynikającą, z tego, że finalny efekt jest pochodną twoich sprzętowych wyborów.

Gry

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak dobrać komputer gamingowy?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak dobrać komputer gamingowy?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania