DZIAŁY

Gra w gumę to jedna z najprostszych dziecięcych zabaw, jakie można sobie wyobrazić. Skakanie przez gumę jest bardzo wciągające, wpływa także pozytywnie na rozwój motoryczny i koordynację ruchową. Chcesz poznać zasady tej gry?

Gra w gumę – jak skakać na gumie?

Gra w gumę to bardzo prosta zabawa ruchowa, która nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, ani też nie zajmuje dużo miejsca. Jak skakać na gumie? Wystarczy guma do skakania oraz chwila czasu wolnego.

Granie w gumę może skutecznie zająć szkolne przerwy, to także dobra rozrywka na wakacyjnym wyjeździe. Elastyczną plecioną gumę majtkową można kupić już za 2 złote. Chcesz pobawić się w skakanie w gumę? Zasady są bardzo proste!

Gra w gumę – zasady

Granie w gumę to zabawa, w której może brać od 2 osób wzwyż. Jest ona zalecana powyżej 7 roku życia. Niezbędne akcesoria, by móc grać w gumę to guma majtkowa o długości 5 metrów. Zasady są proste – skaczesz, dopóki się nie skujesz (pomylisz)!

Skakanie w gumę zasady gry w „dziesiątki”

Najprostszy sposób na grę w gumę to tzw. dziesiątki. W tej grze w gumę gracze mają za zadanie wyskakać po kolei dziesięć figur. Grę zaczyna się z gumą umieszczoną na poziomie kostek. Po ukończeniu danego poziomu guma zostaje podwieszona wyżej – na poziom łydek, kolan, a nawet ud, czy brzucha. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zaliczy wszystkie etapy na danym poziomie (wysokości) gry.

Gra w gumę – „dziesiątki” – figury

Oto 10 przykładowych figur, które należy wykonać podczas gry w gumę „dziesiątki”. Oczywiście zasady tej gry są elastyczne, tak jak guma, po której się skacze, można je dostosować indywidualnie do potrzeb graczy.

  1. Obunożne przeskoczenie z jednej strony gumy na drugą stronę gumy.
  2. Wskoczenie do środka, tak, by pomiędzy nogami znalazła się jedna z gum i wyskoczenie z drugiej strony.
  3. Wskoczenie jedną nogą do środka, następnie przeskoczenie tak, by noga ta znalazła się na zewnątrz, a druga wskoczyła do środka, pomiędzy gumy. Wyskoczenie z gumy na drugą stronę.
  4. Wskoczenie pomiędzy gumę nogami. Naskoczenie jednocześnie dwoma stopami na gumę, następnie przeskoczenie tak, by pomiędzy nogami znalazła się druga guma i wyskoczenie na zewnątrz.
  5. Wskoczenie jedną nogą do środka, naskoczenie na gumę dwoma nogami, powtórzenie figury z drugą gumą, czyli naskoczenie na nią, a następnie wskoczenie do środka tak, by guma znalazła się pomiędzy nogami. Wyskoczenie na zewnątrz.
  6. 5 przeskoków wzdłuż gum, wykonywanych od lewej do prawej tak, by za każdym razem jedna z gum była pomiędzy naszymi nogami
  7. Naskok jedną nogą na pierwszą gumę, drugą na drugą gumę, trzykrotna zmiana nóg, przeskoczenie na drugą stronę i powtórzenie figury.
  8. Wskoczenie jedną nogą do środka, zahaczenie gumy drugą stopą. Przeskoczenie na drugą stronę gumy ze zmianą konfiguracji stóp. Przeskoczenie z obrotem wzdłuż gumy i ponowna zmiana konfiguracji stóp. Naskoczenie na poprzednią gumę tak, by lewa noga była pod nią, a prawa nad nią. Wyskoczenie na stronę, z której zaczynało się wykonywać figurę.
  9. Zaczepienie stopą gumy, przejście nogą poza drugą gumę. Zaczepienie drugą stopą gumy poprzez włożenie jej do powstałej dziury. 9 powtórzeń skoków z obrotami o 180 stopni z gumą zaczepioną pod stopami.
  10. Zaczepienie stopami o gumę i przejście razem z nią nad drugą gumą. Wskoczenie na gumę i zeskoczenie z niej tak, by wylądować na gumie, o którą wcześniej się zaczepiało stopami. Podczas skoku należy odpowiednio kręcić nogami, tak, by wyplątać się z obydwu lin gumy i stanąć na środku pomiędzy nimi.

Jeśli gracz skuje się na danym etapie, za karę traci kolejkę i wymienia go następna osoba, a on może powrócić do gry na etapie, na którym ją zakończył ostatnim razem.

Jak grać w gumę – co to takiego „męczko”?

Tzw. „męczko” to seria figur od jedynki do dziesiątki, wykonywana za jednym razem, bez przerwy. Gdy każdy z graczy przejdzie pomyślnie przez dziesięć figur, przed podwieszeniem gumy wyżej można wprowadzić do gry dodatkowo etap z „męczko”.

UWAGA: aby granie w gumę było możliwe, dwóch graczy powinno stać w gumie, natomiast trzeci i kolejni powinni po kolei wykonywać figury. Inny sposób, by móc zagrać w gumę to zaczepienie gumy pomiędzy dwoma drzewami lub zaczepienie jej jednego końca o drzewo lub trzepak.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak grać w gumę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak grać w gumę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania