Jak długo gotować grzyby?
Grzyby to bardzo smaczny dodatek kulinarny. Aby jednak nie straciły one swojego smaku i były lekkostrawne, przed podaniem należy je poddać odpowiedniej obróbce termicznej. Jak długo gotować grzyby? Podpowiadamy!
Po co gotować grzyby?
Gotowanie grzybów ma na celu oczyszczenie ich z różnych śmieci, np. fragmentów ściółki lub piasku. Ma na celu także poprawę ich walorów smakowych. Dzięki gotowaniu grzyby są także mniej ciężkostrawne, dzięki czemu po spożyciu ich większych ilości nie będziemy odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych.
Jak długo gotować grzyby świeże?
Gotowanie świeżych grzybów nie trwa długo, należy je gotować maksymalnie do 30 minut, w zależności od gatunku, z którym mamy do czynienia.
Gatunki takie jak podgrzybki czy maślaki wystarczy gotować 10 – 15 minut, twardsze grzyby, np. boczniaki potrzebują aż 15 – 25-minutowego gotowania. Według wielu specjalistów od kulinariów kurki i rydze powinny się gotować aż 30 minut, ale są też tacy, którzy uważają, że wystarczy szybkie 15 – minutowe przegotowanie grzybów. Aby uniknąć rozgotowania (wtedy grzyby stracą nie tylko walory smakowe, ale i właściwości odżywcze), w trakcie gotowania grzybów najlepiej sprawdzać co jakiś czas, czy są one miękkie.
Jak długo gotować grzyby suszone?
Przed poddaniem suszonych grzybów obróbce termicznej należy ja namoczyć. W tym celu wystarczy zalać grzyby wodą i pozostawić je na kilka godzin (a najlepiej na całą noc). Czas gotowania zależy od tego, jak duże są grzyby i w jakiej postaci były one suszone.
Jeśli grzyby były suszone w całości, należy je gotować przez około godzinę. Jeśli natomiast grzyby były suszone w kawałkach, na ich ugotowanie wystarczy o połowę mniej czasu.
Jak długo gotować grzyby mrożone?
Jeśli zamierzamy zamrozić grzyby, najlepiej je wcześniej ugotować lub usmażyć. Dzięki temu mogą one być długo później przechowywane w formie zamrożonej. Niektóre gatunki, takie jak np. rydze czy kurki, bez uprzedniego gotowania po rozmrożeniu będą gorzkie i nie będą się nadawały do spożycia. Inny sposób na mrożone grzyby to zanurzenie ich przed zamrożeniem w gorącej wodzie, czyli tzw. blanszowanie. Dzięki temu rozwiązaniu nie utracą one swoich walorów smakowych. Grzyby, które zamierzamy zamarynować, także należy wcześniej obgotować! Dopiero po obgotowaniu można je zanurzyć w occie lub wywarze z solą i zamknąć w słoiku.
UWAGA: czas gotowania grzybów liczymy od momentu wrzenia wody!