DZIAŁY

Jeśli chcesz wiedzieć jak ciąć tuje, by wyglądały pięknie i gęsto musisz koniecznie przeczytać nasz poradnik. W którym znajdziesz cenne wskazówki, a także informacje dotyczące tui.

Kiedy przyciąć tuje? To musisz wiedzieć

Przycinanie tui wykonuje się tylko trzy razy w roku, nie więcej! Pierwsze cięcie wyznacza się na okres między marcem, a kwietniem. Drugie należy wykonać w czerwcu, a trzecie w lipcu bądź w sierpniu. Nie przycinamy drzewek, które nie przekroczyły wysokości 1,5 metra. Przeważnie są to młode drzewka nie mające jeszcze roku.

Jak ciąć tuje?

Cięcie tui przede wszystkim to obcięcie jej czubka na 10-15 cm wysokości, robiąc to od góry. Do wykonania tego potrzebny będzie nam zdezynfekowany i ostry sekator bądź dedykowane nożyce. Dzięki przycinaniu czubka nasze drzewko nie straci swój stożkowy wygląd i zacznie wypuszczać więcej gałązek poniżej szczytu. Jeśli chcemy jeszcze mocniej pobudzić roślinę do wzrostu możemy ją po przystrzyc. Wystarczy, więc bardzo delikatnie, sekatorem poprzycinać gałązki, które znajdują się tuż przy same górze tui. Pamiętaj, aby nie poprzycinać ich zbyt dużo! Maksymalnie do 2 centymetrów z każdej gałązki. Bardzo często okazuje się, że nasze drzewko tui posiadają więcej niż jeden, główny szczyt. Taki szczyt może znajdować się, nawet w połowie wysokości. Rozpoznać go można po tym, że wygląda tak samo jak góra, ale rośnie o wiele niżej. Warto, więc taki dodatkowy szczyt ściąć, w taki sam sposób jak główny. Pozwoli to na rozkrzewie się tui i w przyszłym sezonie będzie znacznie gęstsza.

Przycinanie tui w zależności od rodzaju rośliny

Sposób w jaki powinnismy przycinać drzewka tui może różnic się w zależności od gatunku rośliny. Niektóre z nich rosną bardzo wolno, a przy tym zachowują swój porządny i estetyczny wygląd, dlatego ich przycinanie nie musi być tak częste, w porównaniu do innych odmian. Wyróżnia się dwa pokroje tui, czyli kulisty (Danica, Globosa, Golden Globe) oraz kolumnowy (Holmstrup, Brabant, Smaragd, Yellow Ribbon). Poniżej znajdziesz terminy, które najlepiej nadają się na przycinanie poszczególnego gatunku.

  • Golden Globe – kwiecień/czerwiec,
  • Globosa – kwiecień/czerwiec,<,li>
  • Danica – kwiecień/czerwiec,
  • Smaragd – marzec/sierpień,
  • Brabant – marzec/kwiecień,
  • Yellow Ribbon – kwiecień/czerwiec.

Warto też pamiętać, o tym, że młode tuje przycinamy na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji, a potem latem, ale nie później niż w sierpniu. Nie przycinamy tui późną jesienią, bo drzewka powinny mieć czas na zregenerowanie się przed zimą.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak ciąć tuje" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak ciąć tuje" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania