DZIAŁY

Na co dzień korzystamy z komputera, logujemy się na naszego maila, profil Facebook, konto bankowe, zapisujemy hasła w przeglądarkach dla wygody. Piszemy masę wiadomości – często bardzo intymne i osobiste dane. Z upływem czasu staje się nieuniknione – wymieniamy sprzęt na nowy, sprzedajemy dysk który służył na jakiś czas czy też oddajemy/wyrzucamy zepsuty sprzęt mający nadal dane w sobie. Co nam grozi nieodpowiednie zabezpieczenie danych zachowanych na nich?

Przejęcie wrażliwych danych

Brak zabezpieczenia naszych danych przy sprzedaży lub pozornej utylizacji danych jest ryzykiem przejęcia ich przez niepowołane osoby. Nie potrzeba w tym wypadku większej wiedzy. Wystarczy proste narzędzie np. Recuva i dane mamy widoczne. To jest pewne – „wymazanie” danych zwykłym trybem „Usuń” lub też „Formatuj” nie jest sposobem na czysty dysk twardy od tego czego nie chcemy by zawierał. Zwykłe tryby usuwania jedynie „wygaszają” dane tak aby były pozornie niewidoczne. Dlaczego tak jest? Tu są dwie strony medalu. Systemy operacyjne dają nam możliwość odzyskania omyłkowych utrat ważnych danych jeśli do nich dojdzie.

Jak poprawnie pozbywać się danych z każdego komputera?

Chcę usunąć część danych

Przy usunięciu kilku plików wystarczy nam program typu eraser (z ang. niszczarka). Działanie jego algorytmu opiera się na zerowaniu zajętego obszaru który jest kolejno przemieniane tyle razy by kolizja wymiany bajtów w zamianie danych doprowadziła do jego unicestwienia. Programy te wyposażone są w opracowane dla celów wojskowych rozwiązania kasacji danych. Każda platforma posiada darmowe jak i płatne edycje niszczarek.

Chcę wymazać dane z jednej partycji lub całego dysku

Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w tym celu narzędzia CCleaner. W zakładce okna programu „Narzędzia” posiada on eraser całej partycji lub wolnego miejsca. Wolne miejsce wcale nie oznacza że jest wolne od informacji. Posiada możliwość wyboru ilości przebiegów zerowań. Warto pamiętać, że im większa ilość przebiegów zamian tym lepsza skuteczność ale kosztem wydłużonego czasu operacji tym dłużej jeśli niechciany obszar jest duży. Istnieją również narzędzia rozruchowe, czyli uruchamiane z poziomu BIOS/UEFI z pendrive, napędu optycznego lub LANu.

Alternatywnym sposobem dla plików i partycji jest szyfrowanie danych losowym odpowiednio długim kluczem/hasłem  np. za pomocą VeraCrypt. a potem ich zwykłe usunięcie. Podczas zamiany choć jednego skrawka powierzchni nośnika większym plikiem ciągłość sumy kontrolnej zaszyfrowanego ciągu danych ulega naruszeniu. Ten sposób zwykle bardziej przydaje się przy wymazywaniu smartfonów np. przygotowując do sprzedaży.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak całkowicie usunąć pliki z komputera?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak całkowicie usunąć pliki z komputera?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania