Czytany poradnik
Husky syberyjski – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
0

Husky syberyjski – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk2 listopada 2018

Kto po obejrzeniu „Śnieżnych psów” nie marzył o tym, by mieć za przyjaciela właśnie Husky’ego? Tylko marzenia to jedno, a podołanie wychowaniu psa tej rasy to zupełnie inna, owiele bardziej skomplikowana sprawa.

Husky to bez wątpienia psy wyjątkowe. Nie tylko ze względu na ich umaszczenie, dzięki któremu bardziej przypominają wilki niż psy i hipnotyzujące, jasnobłękitne oczy. Jest to przede wszystkim rasa o bardzo silnym, wręcz przywódczym, charakterze. Sprawia to, że jeżeli raz zdecydujemy się na husky, to albo tę rasę pokochamy, albo znienawidzimy.

Charakter husky

Decydując się na psa tej rasy, musimy pamiętać, że Husky są bardzo żywiołowe i temperamentne. Jeśli mu się pozwoli, może szybko zdominować właściciela. Jednak mimo silnego charakteru, są psami przyjaznymi, uwielbiającymi towarzystwo ludzi i innych psów. Przy wychowywaniu Husky’ego, warto też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ mimo, iż są to psy bardzo inteligentne, to również niezależne i nie lubią się podporządkowywać.

Husky są również odkrywcami – uwielbiają eksplorować otoczenie, dlatego zdarzają im się ucieczki, podczas których mogą oddalić się od domu nawet kilkanaście kilometrów. Należy więc pamiętać, żeby podczas spacerów nigdy nie spuszczać psa ze smyczy i odpowiednio zabezpieczyć ogród (wysokie, przynajmniej dwumetrowe ogrodzenie, z solidną podmurówką).

O czym jeszcze pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na psa tej rasy musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – czy będziemy mieli dla niego odpowiednio dużo czasu. Jeżeli chcemy psa, który będzie posłusznym i grzecznym pupilem, to Husky nie będzie odpowiedni. Jemu musimy poświęcić mnóstwo uwagi i uzbroić się w cierpliwość i nerwy ze stali. Posłuszeństwo nie jest jego mocną stroną i tresura nie będzie należała do łatwych, ale jeżeli nie zajmiemy się nim wystarczająco dobrze, to szybko zacznie dominować.

Husky potrzebują również dużo ruchu. Zwykły ogród, bez względu na to jak duży, niewystarczy. Konieczne będą regularne spacery, a nawet treningi – im więcej ruchu, tym lepiej, bo znudzony pies może zacząć niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu. Husky nie powinien też zbyt długo być sam. Jest to rasa bardzo towarzyska, a osamotniony może „z nudów” niszczyć meble, czy inne przedmioty. Są też bardzo głośne i „gadatliwe”, mimo tego, że rzadko zdarza im się szczekać. Zamiast tego wyją i wydają masę innych dźwięków, które mogą być uciążliwe nie tylko dla nas, ale też naszych sąsiadów.

Jeżeli zapewnimy psu odpowiednie otoczenie, dużo zabawy i ruchu to może stać się naszym najlepszym przyjacielem i ważnym członkiem rodziny. Doskonale dogadują się z dziećmi i uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Bardzo potrzebują towarzystwa. Są wyjątkowe, wymagają indywidualnego podejścia, uwagi i cierpliwości. Ale jedno jest pewne – z Huskym na pewno nie będziemy się nudzić.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze