DZIAŁY

Jeśli ktoś rozważa wyjazd zarobkowy do Holandii lub już tam pracuje, powinien zapoznać się ze zmianami podatkowymi, które nastąpiły w 2020 roku. Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na ten temat.

Podatki w Holandii nigdy nie należały do niskich, tym bardziej warto sprawdzić, jak wyglądają w 2020 roku. Okazuje się, że w niektórych przypadkach podatnik zapłaci jednak mniej niż w 2019 roku.

Stawki podatkowe

Holenderski system podatkowy przechodzi właśnie dużą transformację, a szczególnie dotyczy to podatku dochodowego. W 2019 roku obowiązywały jeszcze trzy progi podatkowe, ale już od początku 2020 roku podatek dochodowy został zredukowany do dwóch stawek:

  • 37,35% dla dochodów w wysokości do 68 507 euro;
  • 49,50% dla dochodów w wysokości powyżej 68 507 euro.

Takie modyfikacje mają uprościć system podatkowy (im bardziej skomplikowany, tym droższa jego obsługa) i w rezultacie zwiększyć dochody podatników. Warto dodać, że od 2021 roku pierwszy z tych progów ma zmniejszyć się do poziomu 37,10%.

– Polacy pracujący w Holandii mają obowiązek płacenia tam podatku dochodowego. Od początku 2020 roku zapłacą jednak mniej i to jest na pewno pierwsza pocieszająca informacja – zwraca uwagę ekspert firmy Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A. – Druga dobra informacja to taka, że również Polacy mogą liczyć na zwrot podatku z Holandii w 2020 roku. Mało tego, o odzyskanie nadpłaconego fiskusowi podatku można ubiegać się nawet do 5 lat wstecz. Wystarczy złożyć roczną deklarację za dany rok podatkowy. Trzeba jednak mieć kartę podatkową od pracodawcy i zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego. Warto jednak wystąpić o zwrot podatku, ponieważ Polacy średnio odzyskują 3252 zł – podkreśla ekspert.

Ulgi podatkowe

Zmiany nastąpiły także w kwestii ulg podatkowych. Polacy pracujący w Holandii powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że w ubiegłych latach powszechna ulga podatkowa algemene heffingskorting przyznawana była automatycznie, ale od 2020 roku to się zmienia. Od bieżącego roku ta ulga nie zostanie uwzględniona w podatkowym zeznaniu rocznym, trzeba wpisać ją samodzielnie do deklaracji. To jednak nie wszystko. Algemene heffingskorting będzie przysługiwała jedynie podatnikom, którzy mają status rezydenta, czyli 90% dochodów osiągnęli z pracy w Holandii. Pocieszające jest to, że ta ogólna ulga podatkowa będzie od 2020 roku wyższa, podobnie jak ulga podatkowa dla pracujących (arbeidskorting).

Dla pracujących na własny rachunek

Niektórzy Polacy pracują w Holandii na zasadzie samozatrudnienia (ZZP). W Polsce również mamy często do czynienia z takim rozwiązaniem. W Holandii nazywa się ich potocznie ZZP-ersami. Ich również dotknęła zmiana od początku 2020 roku. Takie osoby korzystają z ulgi podatkowej zelfstandigenaftrek. Niestety, nie mamy dla nich dobrych informacji. Rząd holenderski zdecydował, że ulga zelfstandigenaftrek będzie niższa od 2020 roku i to o 250 euro. O ile zatem w 2019 roku samozatrudniony w Holandii nie musiał płacić podatku od pierwszego zysku w kwocie 7280 euro, to od początku bieżącego roku nie zapłaci podatku od niższej kwoty, bo od 7030 euro.

Podatek energetyczny i akcyza

Zmiany nastąpiły w Holandii od 2020 roku nie tylko w przypadku podatku dochodowego. Osoby pracujące i mieszkające w Holandii płacą również wiele innych podatków, nie zawsze zdając sobie z tego sprawy. Od początku 2020 roku zmienił się również podatek energetyczny, ale tym razem na korzyść konsumentów. Dotyczy to jednak tylko podatku za energię elektryczną, ponieważ podatek za zużyty gaz będzie nieco wyższy. Szacuje się jednak, że przy rocznym zużyciu gazu na poziomie 1179 m3 i prądu na poziomie 2525 kWh w rezultacie podatek energetyczny będzie niższy o około 100 euro.

Podobnie jak w Polsce również w Holandii od początku 2020 roku wzrosła akcyza na papierosy i wszystkie wyroby tytoniowe. Palacze zapłacą za paczkę papierosów o około 1,14 euro więcej niż w 2019 roku.

Podatek od samochodów elektrycznych i diesli

Mieszane uczucia będą mieli posiadacze samochodów w 2020 roku. Zadowoleni będą właściciele pojazdów elektrycznych, ale już nie osoby jeżdżące autami z silnikami wysokoprężnymi. Zacznijmy od pierwszych. W 2019 roku obowiązywała zerowa stawka podatku od samochodów z silnikiem elektrycznym, czyli motorrijtuigenbelasting (MRB). W 2020 roku nic się nie zmienia w przypadku tego pojazdu i tak będzie aż do 2024 roku włącznie. Do tego roku nie będzie obowiązywał również podatek od zakupu aut elektrycznych (aanschafbelasting).

W gorszej sytuacji są posiadacze diesli. Jeśli ktoś jeździ co najmniej dziesięcioletnim autem z takim silnikiem i emituje 5 miligramów cząstek stałych na kilometr, a także nie ma filtra cząstek stałych, musi się liczyć z wyższym podatkiem od takiego samochodu. W 2020 roku jego wysokość ustalono na 225 euro.

Podatek BTW

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o holenderskim podatku BTW, który jest odpowiednikiem polskiego podatku VAT. Co prawda wysokość tego podatku nie zmieni się na większość produktów i usług, to jednak można znaleźć wyjątki. W 2019 roku obowiązywała stawka 21% BTW na książki i gazety w formie drukowanej i cyfrowej, ale od 2020 roku spadła do 9%.

Pracę w Holandii wybiera nadal bardzo wielu Polaków. Od 2020 roku zatrudnienie u holenderskiego pracodawcy jest jeszcze atrakcyjniejsze ze względu na niższe podatki.

Poradnik sponsorowany

Niniejszy poradnik pod tytułem "Holenderskie podatki – co musisz wiedzieć o rozliczaniu?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Holenderskie podatki – co musisz wiedzieć o rozliczaniu?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania