DZIAŁY

Sektor IT to jeden z najbardziej rozwiniętych i popularnych sektorów rynku pracy. Szczególnie dużo osób aplikuje na stanowiska juniorskie, ponieważ chce rozpocząć karierę w dynamicznie rozwijającej się i przyszłościowej branży. Z powodu licznych zgłoszeń znalezienie pracy nie jest zbyt proste. Jak i gdzie szukać najlepszych ofert w IT?

Najlepsze miejsca z ofertami pracy w IT

Pracy w branży IT najlepiej szukać na portalach internetowych. Pracodawcy zamieszczają swoje oferty na ogólnych stronach poświęconych szukaniu zatrudnienia w różnych branżach, ale najlepiej zajrzeć na stronę ukierunkowaną tylko na działalność IT. Przykładem może być portal pracy IT No Fluff Jobs. To strona, która zawiera nie tylko najlepsze oferty pracy w renomowanych firmach, ale także stanowi solidną bazę wiedzy o całym rynku IT.

Na tym portalu znajdują się oferty na stanowiska juniorów, midów oraz seniorów. Kandydaci mogą wybierać spośród różnych kategorii – Big Data, HR, Testing, DevOps, AI, Gaming i wielu, wielu innych. W filtrach mogą zaznaczyć technologie, z którymi chcieliby mieć do czynienia w pracy. Są to m.in. Python, Java, HTML czy iOS. Poza tym do wyboru są lokalizacje z całej Polski, a także oferty pracy zdalnej.

Największą zaletą portalu No Fluff Jobs jest to, że przy każdej ofercie pracy znajduje się oferowane wynagrodzenie. Kandydat od początku wie, czego może oczekiwać w momencie zatrudnienia. Oferty da się segregować także według typów umowy, języka pracy czy różnorodnych benefitów. Dzięki temu możliwe jest sprecyzowanie swoich oczekiwań i przeglądanie tylko takich ofert, które wzbudzają zainteresowanie kandydata.

Jak zacząć szukanie pracy w IT?

Szukanie pracy w IT należy rozpocząć od zdobycia konkretnej wiedzy, która przyda się w danym obszarze rynku. Osoby po studiach informatycznych czy programistycznych mają pewien zasób, ale często do IT dostają się osoby bez studiów kierunkowych. Dzieje się tak, ponieważ korzystają z innych możliwości nauki, np. kursów, bootcampów lub webinarów.

Zazwyczaj już na stanowiskach juniorskich wymaga się od kandydatów jakiegoś doświadczenia i potwierdzenia swojej znajomości branży. Niekiedy wśród wymagań znajduje się, np. znajomość języka programowania czy umiejętność kodowania stron internetowych. Wśród kandydatów na testerów uznaniem cieszy się np. certyfikat ISTQB. Bez spełnienia takich wymagań juniorowi może być trudno znaleźć pierwszą posadę.

Kandydat do pracy w IT – cechy

Kandydat do pracy w IT powinien mocno interesować się całą branżą i rozumieć techniki jej działania. W tym niezbędna jest zdolność logicznego myślenia, która przydaje się podczas wykonywania zadań programistycznych czy testerskich. Aplikant musi mieć obeznanie w przedmiotach ścisłych, ale nie tylko. Bardzo ważną rolę odgrywa także komunikacja w języku angielskim.

Branża IT bazuje na międzynarodowych językach kodowania, a wiele projektów realizuje się we współpracy z osobami z różnych krajów. Kandydat do pracy powinien znać język angielski co najmniej na poziomie C1, a znajomość innych języków może okazać się cennym atutem w niektórych firmach.

Warto wiedzieć, że w IT często pracuje się w dużych zespołach, a efekty swoich działań trzeba raportować innym. Przy tym przydają się otwartość i umiejętności interpersonalne. Nawet w przypadku pracy zdalnej trzeba być przygotowanym na konferencje online i wystąpienia.

Co można robić w IT?

Możliwości pracy w IT jest bardzo wiele, a największym zainteresowaniem cieszą się posady programistów. Wiąże się to z tym, że zwykle to właśnie oni zarabiają najwięcej. Programiści seniorzy są w stanie zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Poza tym można zajmować się np. testowaniem oprogramowań, czyli kontrolowaniem aplikacji stworzonych przez programistów.

Spora część IT to także webmasterzy czy web deweloperzy, którzy odpowiadają za powstawanie i sprawne funkcjonowanie stron internetowych. Można pracować także w branży gamingowej, Big Data czy tej związanej ze sztuczną inteligencją.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Gdzie szukać pracy w IT? Porady dla początkujących" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Gdzie szukać pracy w IT? Porady dla początkujących" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania