DZIAŁY

Podstawą funkcjonowania każdego dzbanka i butelki filtrującej jest obecny w nich filtr. To on pochłania znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia, metale ciężkie, drobnoustroje i osad kamienny. Dzięki filtrowi woda z kranu – oraz przygotowywane na jej bazie kawa i herbata – smakują lepiej. Jeśli rozważasz możliwość zakupu dzbanka lub butelki filtrującej – warto również zapoznać się z najważniejszymi zasadami działania filtrów.

Filtry – dostępne rodzaje i zastosowanie

Dzbanki i butelki filtrujące są coraz częściej stosowane. Ich wybór to krok w stronę ekologicznego stylu życia. Pozwalają zaoszczędzić na kupowaniu wody butelkowanej, a równocześnie – obniżyć zużycie plastiku. Urządzenia te są ponadto proste w obsłudze i tanie.

By jednak woda była czysta, należy regularnie wymieniać filtry. Stanowią one serce każdego dzbanka i butelki filtrującej. Przepływająca przez nie woda pozostawia niepożądane składniki, które nie przenikają do wnętrza zbiornika. Dzięki obecności aktywnego węgla w składzie filtra, wyłapywane są nawet śladowe ilości miedzi i ołowiu. Ponadto, filtry eliminują takie negatywne właściwości wody z kranu jak nieprzyjemny smak i zapach. Warto pamiętać, że woda płynąca z kanalizacji nasiąka jej „aromatami”, których odczuwania raczej pragniemy unikać.

Po przefiltrowaniu woda wpada do zbiornika, skąd może być bezpośrednio spożywana. Przed pierwszym użyciem nowego filtra należy go odpowiednio przygotować. Najczęściej, polega to na dokładnym wymoczeniu filtra w świeżej wodzie oraz jego kilkukrotnym przepłukaniu. Po tym filtr można założyć do wnętrza zbiornika, gdzie będzie pełnił swoją funkcję.

Filtry do wody są w stanie oczyścić od 100 do nawet 300 litrów wody. Zależy to oczywiście od ich rozmiaru, marki danego urządzenia oraz wyboru pomiędzy oryginalnymi filtrami a ich tańszymi zamiennikami.

Filtr oryginalny czy zamiennik?

Filtry oryginalne to filtry produkowane przez tego samego producenta, co dany dzbanek lub butelka. Filtry takie są dopasowane do pojemnika, co gwarantuje ich wysoką funkcjonalność. Wiele osób jest jednak zniechęcony wysoką ceną filtrów oryginalnych.

Wówczas, sięgają po filtry zamienne, które z reguły są tańsze. Filtry zamienne mogą być nieco gorszej jakości, zwłaszcza pod kątem użytych w ich produkcji materiałów oraz czasu ich przydatności do użycia. W wielu jednak przypadkach zamienniki wypadają nie gorzej niż filtry oryginalne. Jeśli rozważasz możliwość zakupu tańszych zamienników, warto pamiętać, by sięgać produkty dedykowane do modelu urządzenia, w którym będą pracować.

Filtry do dzbanków i butelek

Mechanizm działania dzbanków i butelek filtrujących różni się. W przypadku dzbanków – mamy do czynienia z dużymi urządzeniami wyposażonymi w zbiornik (o pojemności od 1 do ponad 3 litrów) i pojemnik na filtr. Woda jest filtrowana bezpośrednio w trakcie napełniania zbiornika.

Butelki filtrujące działają dopiero w czasie spożywania wody. Stosowane w nich filtry są mniejszych rozmiarów niż te w dzbankach, ale wyposażone w dodatkowe wymienniki jonowe. Dzięki ich obecności, spożywana woda może być dodatkowo wyposażona w magnez lub być go pozbawiona. Wybór zależy oczywiście od naszych preferencji. Warto pamiętać, że magnez odpowiada między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego i zdolności kognitywne. Z drugiej jednak strony, nadmierna obecność magnezu w wodzie oznacza jej wysoką twardość.

Dom

Niniejszy poradnik pod tytułem "Filtry do dzbanków i butelek – co warto wiedzieć przed zakupem?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Filtry do dzbanków i butelek – co warto wiedzieć przed zakupem?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania