DZIAŁY

Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? To problem wielu rodziców. Sprawdź jak sobie z nim poradzić.

Dziecko nie chce do przedszkola – przyczyny

Nie wszystkie maluchy przyjmują zmianę jaką jest przedszkole z radością. Bardzo wiele dzieci ma problem z akceptacją tej sytuacji i adaptacją w nowym miejscu. Na ogół jest to normalna sprawa, kiedy dziecko po raz pierwszy rozstaje się z rodzicami i zostaje samo w zupełnie obcym mu miejscu. Jednak mimo powszechności takiej sytuacji warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się w czym tak naprawdę leży problem. Może to być rozstanie z mamą, nieumiejętność porozumienia się z rówieśnikami lub strach przed nowym miejscem.

Jak zachęcić dziecko do przedszkola – najważniejsze zasady

1. Porozmawiaj z dzieckiem

Zanim dziecko po raz pierwszy pójdzie do przedszkola, porozmawiaj z nim o tym. Opowiedz jak wygląda, czego może się tam spodziewać i co będzie tam robiło. Możesz również opowiedzieć o swoich doświadczeniach z przedszkola. Oczywiście tylko o tych pozytywnych.

2. Mów dobrze o przedszkolu

Nawet jeżeli nie rozmawiasz z dzieckiem, ale jest ono w pobliżu, mów o przedszkolu tylko dobrze. Nie krytykuj go, nie mów źle o jego pracownikach, tylko staraj się pokazywać jego najlepsze strony. Twoje negatywne wypowiedzi mogą jeszcze bardziej zniechęcić dziecko do uczęszczania tam.

3. Przedszkole to naturalna kolej rzeczy

Wytłumacz dziecku, że jego pójście do przedszkola, to naturalna kolej rzeczy. Przedstaw to jago swego rodzaju atrybut dorosłości. Rodzice każdego dnia wychodzą do pracy, starsze rodzeństwo do szkoły, a najmłodsze dziecko do przedszkola, co oznacza że jest już dużym chłopcem lub dziewczynką.

4. Nie wycofuj się

Najważniejsza zasada – nie wycofuj się. Jeżeli dziecko zauważy, że płaczem i histerią sprawi, że będzie mogło zostać w domu, to będziesz na przegranej pozycji. Bez względu na to jak trudne i bolesne będzie rozstanie w przedszkolnym korytarzu, nie możesz okazać słabości. Jeżeli jest to możliwe, pożegnaj się z dzieckiem spokojnie, ale bez zbędnego przedłużania. Im szybciej odejdziesz, tym większe szanse, że dziecko nawet nie zdąży się rozpłakać, a nauczycielka szybciej zajmie je zabawą.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Dziecko nie chce do przedszkola? Radzimy jak je zachęcić" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Dziecko nie chce do przedszkola? Radzimy jak je zachęcić" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania