DZIAŁY

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się minimum dwa trzy razy w ciągu doby, a odpowiednia kondycja jamy ustnej jest kluczem do zachowania w zdrowiu całego organizmu. Właśnie dlatego tak istotnym jest, byśmy podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej korzystali ze szczoteczki, która zapewni nam maksymalnie możliwą ochronę przed bakteriami. Obecnie tradycyjne szczoteczki manualne wypierają szczoteczki elektryczne, które działają dzięki wbudowanemu silnikowi elektrycznemu, zasilanemu akumulatorowo bądź bateryjnie. Na czym opiera się skuteczność tego typu urządzeń?

Oprócz szczoteczek elektrycznych, których mechanizm wprawia główki czyszczące w ruchy rotacyjne i pulsacyjne, na rynku znajdziemy obecnie także szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe. Największą popularnością wśród użytkowników wciąż cieszą się jednak szczoteczki elektryczne i to na ich sposobie działania skupimy się w poniższym tekście.

Czym jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczki elektryczne wyróżniają się wśród innych tego typu urządzeń przede wszystkim okrągłą główką czyszczącą, która przypomina profesjonalny sprzęt dentystyczny znany nam z gabinetów stomatologicznych. Tego typu wyprofilowanie umożliwia otoczenie zęba ze wszystkich możliwych stron, i tym samym skuteczne oczyszczanie wszystkich jego powierzchni.

Najbardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne, te spod szyldu Oral-B, pracują z wykorzystaniem technologii 3D, czyli ruchów oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych. Za ich sprawą, szczoteczki pulsując gwarantują nam efektywne, ale również bezpieczne mycie, dzięki któremu znacznie ograniczymy odkładanie się kamienia nazębnego, i co za tym idzie – zredukujemy koszty związane z wizytami u dentysty. Najszybsze szczoteczki elektryczne w ciągu minuty wykonują około 8800 ruchów rotacyjnych oraz od 20 000 do 48 000 ruchów pulsacyjnych.

W jaki sposób należy myć zęby szczoteczkami elektrycznymi?

Obsługa szczoteczek elektrycznych jest niezmiernie prosta, a zatem nie powinni mieć z nią problemu nawet dzieci czy kompletni nowicjusze. Urządzenia te zresztą są polecane do higieny jamy ustnej wszystkim użytkownikom, również tym, którzy zmagają się z zaawansowaną próchnicą, paradontozą, czy innymi podobnymi problemami.

Aby wyszczotkować jamę ustną szczoteczkę elektryczną, wystarczy nałożyć na włosie urządzenia pastę, włożyć szczoteczkę do jamy ustnej i po prostu ją włączyć. W trakcie mycia nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów, ponieważ urządzenie samoistnie obmywa z zębów bakterie; naszym jedynym zadaniem jest prowadzenie głowicy szczoteczki po kolejnych partiach jamy ustnej. Pamiętajmy przy tym jednak, by czyszczenie zawsze odbywało się od powierzchni zewnętrznych, aż do wewnętrznych i żujących.
Szczotkowanie zębów urządzeniem elektrycznym powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Zaraz po nim, główkę szczoteczki należy zawsze dokładnie opłukać wodą i pozostawić do wysuszenia.

Jak wybrać idealną dla siebie szczoteczkę elektryczną?

Jeśli w końcu zdecydujemy się na to, by wznieść codzienną pielęgnację jamy ustnej na wyższy poziom i zainwestować w szczoteczkę elektryczną, staniemy przed nie lata dylematem – rynek jest obecnie bowiem obfity w wiele różnego rodzaju urządzeń, które charakteryzują się całym mnóstwem trybów pracy, funkcji oraz udogodnień, dzięki którym mycie zębów staje się nie tylko efektywne, ale również przyjemne. Jak zatem wybrać idealną dla siebie szczoteczkę elektryczną?

Zawsze podczas zakupów należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:

  • rozmiar szczoteczki elektrycznej – najważniejsze, by był dopasowany do wieku użytkownika. Główki czyszczące w szczoteczkach elektrycznych dedykowanych dzieciom nie powinny mieć więcej niż 10 mm. Te w wersjach dla dorosłych powinny mieć główkę o wielkości około 30 mm;
  • twardość włosia – powinno być ono dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania użytkownika. Osoby, które borykają się z krwawieniem dziąseł czy nadwrażliwościami powinny korzystać z końcówek o miękkich włóknach, zaś ci, którzy pragną intensywnego ścierania osadów, najlepiej gdyby wybrali główki czyszczące o włóknach twardych;
  • szybkość pracy – to proste: im więcej wykonuje dana szczoteczka ruchów, tym skuteczniejsza jest ona w usuwaniu z jamy ustnej osadów. Najlepiej, byśmy zaopatrzyli się w szczoteczkę pracującą z wykorzystaniem technologii 3D, czyli ruchów oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych;
  • dodatkowe funkcje i udogodnienia – na nie również należy zwrócić uwagę. Szczególnie przydatną funkcją może okazać się w naszym przypadku czujnik siły nacisku, który kontroluje, byśmy podczas szczotkowania nie podrażnili sobie zębów ani dziąseł.

Najważniejsze, byśmy podczas poszukiwania odpowiedniej szczoteczki elektrycznej kierowali się intuicją i zapotrzebowaniem. Przed zakupami zawsze przeanalizujmy własne oczekiwania, by dokonać decyzji o wyborze produktu świadomie.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Działanie i obsługa szczoteczek elektrycznych" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Działanie i obsługa szczoteczek elektrycznych" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania