Czym zastąpić klasyczną kawę?

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy. Jest przez nas lubiana nie tylko ze względu na jej działania pobudzające i pozbywające się niechcianego uczucia senności, ale także jej aromat i smak sprawia, że staje się nieodłącznym towarzyszem w naszej codziennej rutynie.
Mimo, że zyskuje coraz więcej zwolenników, ma także swoje negatywne strony, które źle wpływają na nasz organizm. Nadużywanie jej może powodować wypłukanie magnezu, podrażnienie żołądka, nerwowość oraz obniżenie nastroju.
Żołędziówka
Napój przygotowany z palonych orzechów dębu różni się od klasycznej kawy. Żołędziówka nie stawia nas na nogi jak mała czarna. Mimo tego zacząć z nią dzień to prawdziwa rozkosz dla naszych kubków smakowych. Jest ona całkowitym przeciwieństwem kawy. Stanowi źródło magnezu, potasu i kwasu foliowego. Wzmacnia żołądek, wątrobę, śledzionę oraz jelita. Ze względu na to, w szczególności poleca się ją osobom zmagającym się z niestrawnością i zaburzeniami wchłaniania. W smaku jest aromatyczna i lekko gorzka. Dobrze sprawdzi się z dodatkiem cynamonu, kardamonu, goździków bądź imbiru. Dzięki tym dodatkom będzie smakować korzennie i pachnieć jak pierniczki. Może być podawana jako mrożona kawa z mlekiem, a także na ciepło. Świetnie sprawdzi się z mlekiem migdałowym.
Kawa z żołędzi jest napojem prozdrowotnym. Nie zawiera kofeiny ani żadnych innych alkaloidów.
Matcha tea latte, czyli sproszkowana zielona herbata
Moya Matcha uprawiana jest w rejonie Uji w prefekturze Kioto, regionu znanego od ponad 800 lat z upraw zielonej herbaty najwyższej jakości. Podstawową różnicą między matchą a kawą i innymi zielonymi herbatami jest to, iż pijemy jej całe liście, które dostarczają organizmowi wszystkie zawarte w sobie składniki odżywcze (minerały, aminokwasy, błonnik i antyoksydanty).
Matcha jest zieloną herbatą w najczystszej formie
Przejdźmy do przygotowania filiżanki matcha tea latte!
Nie może zabraknąć:
- herbata matche
- cukier trzcinowy
- gorące, spienione mleko
Rozpoczynamy od zalania herbaty przegotowaną wodą do ok 1/3 wysokości i dokładnie likwidujemy grudki herbaty. Dodajemy pół łyżeczki cukru nie przerywając mieszania. Na końcu łączymy ją ze spienionym mlekiem, powoli je wlewając. Warto zapoznać się z tym oryginalnym, wzmacniającym napojem.
Imbir nie tylko rozgrzewa
Imbir zawiera wapń, magnez, fosfor oraz potas. Dla wielu może okazać się zaskoczeniem, że imbir w znacznym stopniu odpowiada za pobudzenie naszego organizmu. Prócz tego poprawia koncentrację i pamięć. Posiada właściwości odchudzające, zwiększa tempo przemiany materii przyśpieszając tym samym spalanie tłuszczu. Skupimy się dziś na herbacie imbirowej.
Do jej przygotowania potrzebujemy:
- korzeń imbiru
- cytryna
- miód lub goździki
Imbir kroimy w drobną kosteczkę lub ucieramy. Dodajemy go do wrzącej wody, gotując ok 20 minut. Starty imbir świetnie sprawdzi się także w kompozycji z zieloną herbatą i dodatkiem miodu oraz Waszymi innymi ulubionymi smakami herbat.
Coś dla miłośników czekolady
Ziarna kakaowca są bardzo tajemnicze, i magiczne…
Kakao, również wykazuje pewne właściwości pobudzające. Jego spożywanie pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawia jakość naczyń krwionośnych, redukuje ryzyko zawału serca, obniża poziom cholesterolu oraz przyczynia się do budowy mocnych kości. Organizm zachowuje się podobnie jak po intensywnym wysiłku fizycznym! Nasze samopoczucie jest poprawione i zyskujemy nową energię na cały dzień.
Picie kakao ma dodatkową moc, której nie ma ani zielona herbata ani kawa
Należy pamiętać by sięgać po kakao w surowej postaci min 90%.