Zdrowa żywność
Czytany poradnik
Czym zastąpić kakao? Najlepsze zamienniki kakao w diecie
0

Czym zastąpić kakao? Najlepsze zamienniki kakao w diecie

AUTOR:  Alicja Hudzik29 września 2018

Coraz więcej osób zaczyna w swojej diecie zamiast cukru i kakao stosować inne zamienniki. Czym zastąpić kakao do ciasta? Co to takiego karob? Jakie ma właściwości? Czym zastąpić masło kakaowe? Zapraszamy do lektury!

Czym zastąpić kakao do ciasta i nie tylko? Poznaj karob!

Czym zastąpić kakao w przypadku alergii? Jest na to sposób, a zwie się karob. To roślina z rodziny Bobowatych (Motylkowatych), inaczej nazywana również drzewem karobowym, chlebkiem świętojańskim lub ceratonią. Karob jest cennym źródłem białka, występuje naturalnie w krajach Basenu Śródziemnomorskiego i często jest stosowany jako zamiennik dla kakao oraz czekolady, zwłaszcza przez osoby ze skłonnościami do alergii. W przeciwieństwie do kakao karob jest pozbawiony takich substancji jak kofeina, czy teobromina, ale jest bardzo podobny z wyglądu i smaku. Czy warto go stosować?

Karob w diecie

Dlaczego warto włączyć do diety karob? Co to znaczy, że karob może zastąpić kakao lub cukier? Suplement ten jest często używany w postaci tabletek lub proszku nie tylko przez alergików, ale także przez sportowców oraz osoby dbające o linię. Karob można stosować jako naturalny słodzik lub pić razem z wodą, a jego wartości odżywcze są nieocenione. W porównaniu z kakao melasa z karobu jest mniej kaloryczna i zawiera więcej substancji mineralnych, takich jak magnez, potas, wapń i fosfor. W karobie znajdziemy także drogocenne witaminy z grupy B, witaminę A, taniny, kwas galusowy oraz garbniki, które pomagają w procesach trawienia pokarmu.

Właściwości lecznicze karobu

Stosując karob, możemy poprawić działanie układu pokarmowego oraz wzmocnić swoje kości i zęby. Karob działa przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco, przyczyniając się do spowolnienia starzenia komórek w organizmie, pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, dodaje energii oraz reguluje i wspomaga procesy trawienia. Chlebek świętojański jest dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością i można go dostać bez recepty. Koszt paczki ważącej około 200 g zamyka się w kilku polskich złotych, proszek z karobu jest bardzo wydajny i łatwo się rozpuszcza w szklance wody.

Dla kogo polecany jest karob?

Dieta wzbogacona o karob to dobry pomysł dla:

  • Sportowców chcących dbać nie tylko o formę, ale i układ kostny,
  • Kobiet w ciąży oraz w trakcie i po menopauzie,
  • Dzieci w okresie intensywnego rozwoju,
  • Osób zmagających się z osteoporozą,
  • Osób starszych z dolegliwościami układu kostnego.

Czym zastąpić kakao do ciasta?

W sytuacji, gdy nie mamy alergii na kakao, ale zwyczajnie nie mamy go pod ręką w kuchni, także można je zastąpić innymi produktami. Czym zastąpić kakao do ciasta, np. w murzynku? Zamiast kakao do ciasta można dodać:

  • budyń czekoladowy,
  • cynamon,
  • polewę czekoladową,
  • przyprawę do piernika,
  • roztopioną lub startą na tarce czekoladę.

Najlepszym jednak zamiennikiem dla kakao w wypiekach jest opisany powyżej karob.

Czym zastąpić masło kakaowe?

Według naukowców globalna produkcja kakao chyli się ku upadkowi, ponieważ spożycie kakao (np. w formie masła kakaowego) jest o wiele większe niż jego produkcja. Czym zastąpić masło kakaowe? Naukowcy proponują, by, zamiast oleju kakaowego stosować masło z mango nepalskiego. Masło to może znaleźć zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym, odciążając nieco plantacje kakaowców.

Od kilkunastu lat w Unii Europejskiej zamiast masła kakaowego do produkcji czekolady używa się innych tłuszczów oleistych. Czym zastąpić masło kakaowe? W tym celu sprawdza się na przykład tłuszcz z palmy oleistej.

Wiesz już czym zastąpić kakao w swojej diecie? Polub nasz post na Facebooku, udostępnij go lub dodaj komentarz 🙂

Sprawdź także poradnik czym zastąpić kawę.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze