Czym zastąpić kakao? Najlepsze zamienniki kakao w diecie
Coraz więcej osób zaczyna w swojej diecie zamiast cukru i kakao stosować inne zamienniki. Czym zastąpić kakao do ciasta? Co to takiego karob? Jakie ma właściwości? Czym zastąpić masło kakaowe? Zapraszamy do lektury!
Czym zastąpić kakao do ciasta i nie tylko? Poznaj karob!
Czym zastąpić kakao w przypadku alergii? Jest na to sposób, a zwie się karob. To roślina z rodziny Bobowatych (Motylkowatych), inaczej nazywana również drzewem karobowym, chlebkiem świętojańskim lub ceratonią. Karob jest cennym źródłem białka, występuje naturalnie w krajach Basenu Śródziemnomorskiego i często jest stosowany jako zamiennik dla kakao oraz czekolady, zwłaszcza przez osoby ze skłonnościami do alergii. W przeciwieństwie do kakao karob jest pozbawiony takich substancji jak kofeina, czy teobromina, ale jest bardzo podobny z wyglądu i smaku. Czy warto go stosować?
Karob w diecie
Dlaczego warto włączyć do diety karob? Co to znaczy, że karob może zastąpić kakao lub cukier? Suplement ten jest często używany w postaci tabletek lub proszku nie tylko przez alergików, ale także przez sportowców oraz osoby dbające o linię. Karob można stosować jako naturalny słodzik lub pić razem z wodą, a jego wartości odżywcze są nieocenione. W porównaniu z kakao melasa z karobu jest mniej kaloryczna i zawiera więcej substancji mineralnych, takich jak magnez, potas, wapń i fosfor. W karobie znajdziemy także drogocenne witaminy z grupy B, witaminę A, taniny, kwas galusowy oraz garbniki, które pomagają w procesach trawienia pokarmu.
Właściwości lecznicze karobu
Stosując karob, możemy poprawić działanie układu pokarmowego oraz wzmocnić swoje kości i zęby. Karob działa przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco, przyczyniając się do spowolnienia starzenia komórek w organizmie, pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, dodaje energii oraz reguluje i wspomaga procesy trawienia. Chlebek świętojański jest dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością i można go dostać bez recepty. Koszt paczki ważącej około 200 g zamyka się w kilku polskich złotych, proszek z karobu jest bardzo wydajny i łatwo się rozpuszcza w szklance wody.
Dla kogo polecany jest karob?
Dieta wzbogacona o karob to dobry pomysł dla:
- Sportowców chcących dbać nie tylko o formę, ale i układ kostny,
- Kobiet w ciąży oraz w trakcie i po menopauzie,
- Dzieci w okresie intensywnego rozwoju,
- Osób zmagających się z osteoporozą,
- Osób starszych z dolegliwościami układu kostnego.
Czym zastąpić kakao do ciasta?
W sytuacji, gdy nie mamy alergii na kakao, ale zwyczajnie nie mamy go pod ręką w kuchni, także można je zastąpić innymi produktami. Czym zastąpić kakao do ciasta, np. w murzynku? Zamiast kakao do ciasta można dodać:
- budyń czekoladowy,
- cynamon,
- polewę czekoladową,
- przyprawę do piernika,
- roztopioną lub startą na tarce czekoladę.
Najlepszym jednak zamiennikiem dla kakao w wypiekach jest opisany powyżej karob.
Czym zastąpić masło kakaowe?
Według naukowców globalna produkcja kakao chyli się ku upadkowi, ponieważ spożycie kakao (np. w formie masła kakaowego) jest o wiele większe niż jego produkcja. Czym zastąpić masło kakaowe? Naukowcy proponują, by, zamiast oleju kakaowego stosować masło z mango nepalskiego. Masło to może znaleźć zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym, odciążając nieco plantacje kakaowców.
Od kilkunastu lat w Unii Europejskiej zamiast masła kakaowego do produkcji czekolady używa się innych tłuszczów oleistych. Czym zastąpić masło kakaowe? W tym celu sprawdza się na przykład tłuszcz z palmy oleistej.
Wiesz już czym zastąpić kakao w swojej diecie? Polub nasz post na Facebooku, udostępnij go lub dodaj komentarz 🙂
Sprawdź także poradnik czym zastąpić kawę.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Czym zastąpić kakao? Najlepsze zamienniki kakao w diecie" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Czym zastąpić kakao? Najlepsze zamienniki kakao w diecie" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.