Gotowanie
Czytany poradnik
Czym są tłuszcze i czy warto je spożywać?
0

Czym są tłuszcze i czy warto je spożywać?

AUTOR:  Porady.org4 stycznia 2019

Nowy rok to często początek diet odchudzających. Ograniczamy spożywanie słodyczy, odstawiamy tłuste potrawy… Błąd! Tłuszcze są niezbędne, aby organizm mógł właściwie funkcjonować. Dowiedz się, po jakie produkty sięgać, by uzupełniać dietę o wartościowe tłuszcze!

Tłuszcze – czy zawsze muszą być złe?

Każda osoba, która chce kontrolować swoją wagę, wie jak ważna jest zrównoważona dieta. No i właśnie – „zrównoważona” nie oznacza pozbawiona tłuszczów! Są to jedne z substancji niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Co więcej, odpowiednie proporcje właściwie dobranych tłuszczów mogą wręcz pomagać w zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Tłuszcze są budulcem błon komórkowych, są również jednym ze składników wielu hormonów i innych substancji wewnątrzkomórkowych. To dzięki nim jesteśmy w stanie przyswajać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K. Są też nośnikiem smaku, dzięki czemu jedzenie jest po prostu smaczne. Przede wszystkim stanowią jednak skoncentrowane źródło energii – bez nich organizm nie ma baterii do działania! Z jednego grama tłuszczu uwalniane jest aż 9 kcal energii, a codzienna dieta powinna dostarczać ok. 25-30% energii z tłuszczu.

Każdy tłuszcz składa się z kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kwasy nasycone mają stałą konsystencję i znajdują się w głównej mierze w produktach pochodzenia zwierzęcego. Natomiast kwasy nienasycone mają płynną konsystencję i odnajdziesz je w roślinach. Trzeba też wiedzieć, że niektóre kwasy tłuszczowe nie mogą być wytwarzane przez organizm. W związku z tym muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Jakich produktów lepiej unikać?

Tłuszcze nie są szkodliwe dla organizmu – o ile są spożywane w odpowiednich ilościach. Szczególnie groźne mogą być produkty zawierające głównie kwasy tłuszczowe nasycone. Podwyższają one stężenie cholesterolu we krwi, a tym samym zwiększają ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.

Kwasy tłuszczowe nasycone znajdują się m.in. w maśle, smalcu, tłustym mięsie, tłustych produktach mlecznych. Wszystkie te produkty powinny znajdywać się w twojej diecie, jednak trzeba pamiętać o umiarze.

Należy jednak ograniczyć spożywanie tłuszczów trans. To wyjątkowa grupa szkodliwych kwasów tłuszczowych – mogą być one pochodzenia naturalnego (znajdują się głównie w mięsie i przetworach z mleka zwierząt-przeżuwaczy: bydła, owiec, kóz, jeleni) lub mogą powstawać w wyniku utwardzania lub uwodorniania płynnych olejów.

Produkty, które warto ograniczyć: masło, mięso czerwone (zwłaszcza tłuste), sery, wędliny, smalec.

Produkty, które powinny niemalże całkowicie zniknąć z twojej diety: jedzenie typu fast food, chipsy, pączki, wyroby cukiernicze i ciastkarskie.

W jakich produktach znajdziemy dobre tłuszcze?

Dla zdrowia dużo lepsze są kwasy tłuszczowe nienasycone. Dzielą się one na jednonienasycone oraz wielonienasycone. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone zapobiegają niedokrwiennej chorobie serca. Występują głównie w oliwie z oliwek oraz oleju rzepakowym.

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone dzielą się na dwie grupy: omega-3 i omega-6. Również i one – jak kwasy tłuszczowe jednonienasycone – zapobiegają niedokrwiennej chorobie serca. Ponadto zmniejszają ryzyko zmian miażdżycowych. Znajdziesz je w olejach roślinnych (słonecznikowym, sojowym), w miękkich margarynach, w morskich rybach (tuńczyk, łosoś, makrela, śledź).

Pamiętaj: pomimo że kwasy nienasycone są zdrowsze, to i tak nie należy spożywać ich bez ograniczeń!

Więcej informacji o tłuszczach szukaj tutaj: http://poznajsienatluszczach.pl.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze