DZIAŁY

Choć dieta ketogeniczna znana jest od dekad, dopiero w ostatnich latach stała się niezwykle popularna. Ten model odżywiania najczęściej stosowany jest przez osoby, które chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów, jednak może okazać się też pomocny w leczeniu różnych schorzeń. Coraz więcej firm oferujących catering dietetyczny ma w swoim menu zestawy dla osób na diecie keto. Dowiedz się, na czym polega dieta ketogeniczna i kiedy warto ją stosować!

Czym jest dieta ketogeniczna? Poznaj najważniejsze zasady

Głównym założeniem diety keto jest ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów do niezbędnego minimum, a zastąpienie ich tłuszczami i białkami. Cel wdrożenia takiego sposobu odżywiania to odzwyczajenie organizmu od glukozy, która dostarczana jest wraz z węglowodanami. Głównie z glukozy mięśnie i mózg człowieka czerpią energię. Kiedy jednak jej poziom zostaje ograniczony do minimalnej dawki, organizm jest pobudzony do stanu ketozy, czyli zwiększenia stężenia ciał ketonowych we krwi. W praktyce oznacza to, że organizm zaczyna pozyskiwać energię z własnej tkanki tłuszczowej, co jednocześnie prowadzi do jej redukcji. Według klasycznego modelu diety ketogenicznej należy spożywać około 90% tłuszczów, 8% białek i zaledwie 2% węglowodanów w ciągu doby.

Dieta keto – co jeść, a czego nie jeść? Przykładowe produkty spożywcze

Teoria to jedno, a praktyka – drugie. Co zatem można, a czego nie można jeść na diecie keto? Na początku warto zaznaczyć, że ten model żywieniowy nie dyktuje, ile kalorii dziennie należy spożywać. Dieta ketogeniczna bazuje na wysokiej jakości tłuszczach, które można znaleźć w mięsie, rybach, owocach morza, śmietanie czy maśle. Zamiast rafinowanych olejów w diecie keto wykorzystuje się oleje wysokiej jakości, tłoczone na zimno. Polecany jest chociażby olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej sezamowy oraz masło kokosowe. Kluczowe znaczenie ma także ograniczenie produktów zbożowych i cukru. Z diety należy zatem wyeliminować chleb, ryż, makaron, płatki zbożowe, a także słodycze i alkohol. Wybierając owoce, trzeba zwrócić uwagę na zawartość cukrów. Dopuszczalne jest spożywanie awokado i niektórych owoców leśnych. Jeśli natomiast chodzi o warzywa, dobrym wyborem będą:

  • pomidory,
  • ogórki,
  • sałata,
  • szpinak,
  • bakłażan,
  • brokuły,
  • papryka.

Zaletą diety keto jest fakt, iż może być ona niezwykle zróżnicowana i… po prostu smaczna! Choć wymaga rezygnacji z wielu popularnych produktów spożywczych, przy odrobinie kreatywności można stworzyć bogaty jadłospis, który będzie odpowiadał zapotrzebowaniu energetycznemu organizmu. Jeśli brakuje ci pomysłów na to, co jeść będąc na keto, idealnym rozwiązaniem może okazać się wysokotłuszczowa dieta pudełkowa.

Czy dieta ketogeniczna to coś dla ciebie? Sprawdź!

Najczęstszym powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na dietę ketogeniczną, jest pragnienie utraty wagi. W rzeczywistości jednak redukcja tkanki tłuszczowej to jedynie efekt uboczny. Warto pamiętać, że dieta keto to przede wszystkim dieta lecznicza. Badania wykazały, że stosowanie jej pozwala znacznie obniżyć poziom glukozy we krwi, co ma szczególne znaczenie dla osób z insulinoodpornością. Polecana jest także dzieciom chorującym na lekooporną padaczkę czy autyzm. Dieta ketogeniczna od lat wykorzystywana jest jako pomoc w walce z chorobami degeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer czy Parkinson. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów pomaga również uregulować gospodarkę hormonalną. Dieta keto nie powinna natomiast być stosowana przez osoby, które zmagają się z problemami nerek, wątroby i trzustki.

Dieta pudełkowa keto – dlaczego warto skorzystać z cateringu dietetycznego?

Jeszcze do niedawna catering dietetyczny kojarzył się z ludźmi bardzo zamożnymi. Obecnie jednak dieta pudełkowa zyskuje coraz większe grono fanów, zwłaszcza wśród osób zapracowanych, które chcą odżywiać się zdrowo i jednocześnie zaoszczędzić na czasie. Aby dieta keto przyniosła oczekiwane rezultaty, codzienny jadłospis powinien być oparty na tłuszczach, a przy tym różnorodny i bogaty w cenne składniki odżywcze. Ketogeniczna dieta pudełkowa sprawdzi się u osób, które pragną ograniczyć węglowodany i cukier, ale nie chcą rezygnować z różnorodnych doznań smakowych. Jeśli zdecydujesz się na catering dietetyczny keto, każdego dnia będziesz otrzymywać zestaw zbilansowanych posiłków przygotowanych zgodnie z twoimi potrzebami. Nie musisz martwić się o to, że twój jadłospis będzie monotonny! Dzięki temu, że codziennie dostaniesz pełne wyżywienie podzielone na odpowiednie porcje, łatwiej będzie ci się oprzeć pokusie podjadania i łamania zasad diety keto. Systematyczność i różnorodność, którymi odznacza się ketogeniczna dieta pudełkowa, pozwolą ci szybciej dotrzeć do celu i nie tracić radości ze spożywania pysznych posiłków!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania