Kobieta
Czytany poradnik
Czym są normy rozwojowe dziecka?
0

Czym są normy rozwojowe dziecka?

AUTOR:  Alicja Hudzik1 lipca 2018

Norma rozwojowa to medyczny układ odniesienia, który pozwala na ocenę rozwoju dziecka. Do czego może być przydatna taka wiedza? Jak odczytywać normy rozwojowe? Zapraszam do lektury!

Czym jest norma rozwojowa?

Norma rozwojowa to układ odniesienia określający, jakie wartości danej cechy są najczęstsze w populacji i można je uznać za przeciętne oraz prawidłowe. Normy rozwojowe są sporządzane dla różnych cech, w zależności od płci i wieku. Mogą być przedstawiane w postaci tabel oraz w formie graficznych wykresów, tzw. siatek centylowych.

Siatki centylowe pozwalają określić poziom rozwoju dziecka oraz oszacować, czy jego charakter jest prawidłowy:

Jakie są normy rozwojowe dla dziecka?

Normy rozwojowe dla dziecka dotyczą zazwyczaj takich cech jak masa ciała, wysokość ciała, pojemność płuc, ciśnienie krwi oraz obwód niektórych rejonów ciała, takich jak głowa, czy klatka piersiowa. Tego typu wartości są wykorzystywane w Pediatrii, Antropologii, Medycynie, Pedagogice oraz Wychowaniu Fizycznym. Dzięki normom rozwojowym można określić także inne sfery rozwoju dziecka, takie jak poziom sprawności ruchowej, koordynacja wzrokowo-ruchowa, poziom wykształcenia mowy, czy nawet stopień wykształcenia zdolności społecznych.

Normy rozwojowe dla dziecka – norma wąska, a norma szeroka

Wyróżniamy dwa typy norm rozwojowych. Norma wąska to norma, w której znajduje się około 50% dzieci w danej grupie wiekowej (pomiędzy 25. i 75. linią centyla), natomiast norma szeroka, to norma, w której granicach znajduje się około 80% dzieci (pomiędzy 10. I 90. centylem). Wszelkie wartości wykraczające znacznie poza normę szeroką (poniżej 3 centyla lub powyżej 97 centyla) uznawane są za nieprawidłowe i mogą wskazywać na zaburzenia w rozwoju dziecka. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą z dziedziny Pediatrii!

Normy rozwojowe dziecka za wcześnie urodzonego

W przypadku wcześniaków korzysta się z tak zwanych norm rozwojowych z wiekiem skorygowanym. Aby skorygować wiek, od obecnego wieku dziecka odejmujemy ilość tygodni, których brakowało do 40 tygodni ciąży. Przykładowo, jeśli dziecko ma obecnie 16 tygodni, a urodziło się w 30 tygodniu ciąży, według wieku skorygowanego ma: 16 tygodni – 10 tygodni = 6 tygodni. W ocenie prawidłowego rozwoju niemowlęcia poza normami rozwojowymi bywają również inne cechy. Malucha należy nieustannie obserwować i badać, czy prawidłowo je, czy jest aktywne, czy skupia wzrok na twarzach rodziców oraz, czy jest spokojne i dobrze sypia.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze