Czytany poradnik
Czym oczyścić język i przestrzenie międzyzębowe?
0

Czym oczyścić język i przestrzenie międzyzębowe?

AUTOR:  Nicola Zamoyska28 kwietnia 2018

W XIX w., kiedy nikt nie ma czasu, a oczyszczanie jamy ustnej zajmuje mniej niż 2 minuty, większość ludzi bagatelizuje oczyszczanie języka oraz przestrzeni międzyzębowych, a przecież wystarczy zaledwie kilka minut aby dokładnie je oczyścić.

Skrobaczka do języka?

Na języku znajduje się aż 70% bakterii całej jamy ustnej, dlatego warto poświęcić chwilę na jego oczyszczenie. Obecnie dostępne są różne modele skrobaczek: w formie plastikowych łuków, zakończone włosiem jak szczoteczka do zębów lub posiadające gumowe zakończenie. Niektóre firmy oferują nam szczoteczki do zębów z gumową skrobaczką do języka na odwrocie główki, jednak język można też wyczyścić samą szczoteczką do zębów. Ważne aby wykonywać ruch od nasady języka do jego koniuszka, należy powtórzyć kilkukrotnie na środku języka i po jego bokach. Po zakończonej czynności trzeba dokładnie wypłukać skrobaczkę lub szczoteczkę pod bieżącą wodą.

Nitka, szczoteczka międzyzebowa czy iryator?

W przestrzeniach międzyzębowych co dzień gromadzą się resztki pożywienia, które są pokarmem również dla bakterii, dlatego warto pamiętać o codziennym oczyszczaniu tych miejsc – jest to równie istotne, co mycie zębów. Czym to zrobić?

Nitka: należy urwać ok 40-50 cm nitki, nawinąć dłuższy koniec na palec wskazujący jednej ręki, a krótszą część na palec wskazujący drugiej ręki i pozostawić wole 3 cm. Nitkę wprowadzamy w przestrzeń, pod brodawkę dziąsłową, napinamy na powierzchni jednego zęba tak, żeby miała kształt litery U i tak napiętą nitkę wysuwamy z przestrzeni. Zawijamy brudny koniec nici na palec, odwijamy czysty kawałek i czynność powtarzamy na powierzchni zęba sąsiedniego. 

W sklepach dostępne są różne rodzaje nici: woskowane dla osób ze stłoczeniami, lub nici pęczniejące. Te ostatnie najlepiej oczyszczą zęby ponieważ posiadają porowatą strukturę. Nićmi SuperFloss wygodnie oczyścimy mosty lub inne uzupełnienia protetyczne.

Szczoteczki międzyzębowe: polecane są dla osób z dużymi przestrzeniami międzyzębowymi. Można je kupić w różnych rozmiarach, jednak nie wybierajmy rozmiaru sami, ponieważ źle dobrana szczoteczka może uszkodzić dziąsło, a nawet szkliwo zęba. Najlepiej udać się w tym celu do higienistki stomatologicznej, lub zapytać lekarza dentystę.

Irygator: jest świetnym rozwiązaniem dla osób z aparatem ortodontycznym, uzupełnieniami protetycznymi, wypłukuj resztki jedzenia, obniża pH jamy ustnej i spowalnia przez to procesy metaboliczne bakterii, jednak nie powinien być stosowany zamiast nitki czy szczoteczki międzyzębowej, a jako uzupełnienie higieny jamy ustnej.

Spośród gamy różnego rodzaju przyrządów do higieny, wybierzmy te, którymi najwygodniej będzie nam oczyścić zęby i język. 

Zobacz także nasz poradnik o tym jak myć zęby, żeby były czyste.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze