DZIAŁY

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirua wymusiła na wielu firmach pracę zdalną. W przeciwnym razie musiałyby się one zmagać z poważnymi przestojami, na co – nie oszukujmy się – mało kogo stać. Choć dla wielu przedsiębiorstw i instytucji było to coś nowego, branża IT wyszła obronną ręką z kryzysu pandemicznego. Programiści, deweloperzy czy informatycy od lat pracują bowiem w ten sposób, a większość powierzonych im zadań mogą wykonywać z domu lub innego miejsca na świecie. Praca zdalna w IT niesie za sobą wiele zalet, a dodatkowym atutem jest nienormowany czas pracy gwarantowany przez współpracę B2B. Sprawdź, jak wygląda home office w branży IT i przekonaj się, jak wiele swobody daje ona pracownikom tego sektora.

Popularność pracy zdalnej w IT – czemu wielu programistów i deweloperów decyduje się na home office?

Przejście na model pracy z domu w marcu 2020 roku (początek pandemii) było dla wielu branż barierą nie do przeskoczenia. Pracownicy, którzy dotychczas wykonywali swoje zadania w biurze, będąc w ciągłym kontakcie z resztą zespołu i znajdując się pod czujnym okiem swoich menagerów, musieli przestawić się na nowy model działania. Branża IT nie miała z tym jednak większych problemów, ponieważ to właśnie pracownicy tego sektora od kilkunastu już lat wykorzystują szereg narzędzi ułatwiających wykonywanie powierzonych im zadań z domu. Z czystym sumieniem można napisać, że praca zdalna w IT to chleb powszedni dla wielu programistów i deweloperów, głównie ze względu na elastyczność zatrudnienia na tym rynku.

Oprócz standardowych umów o pracę czy dzieło dużą popularnością w branży IT cieszy się współpraca B2B. Specjaliści, którzy zdecydują się na taką formę pracy mogą liczyć – oprócz większego wynagrodzenia – na dużą wolność pod względem czasu pracy. Jak się łatwo domyślić, idealnie wpisuje się to w home office – w końcu nie każdy lubi pracować od 8:00 do 16:00, a niektórzy osiągają większą efektywność w godzinach popołudniowych. Pracodawcy, wiedząc, że pracownicy IT potrzebują często większej wolności, często godzili się na taką formę pracy, która w okresie pandemii stała się wręcz koniecznością.

Branża IT a technologia – tajniki pracy zdalnej są dobrze znane programistom i deweloperom

Warto również wspomnieć o szeregu narzędzi wspierających pracę zdalną, które pracownicy branży IT opanowali do perfekcji. Oprócz sprawnej obsługi komunikatorów głosowych deweloperzy i programiści często wykorzystują zdalne pulpity lub udostępniają swój ekran, by pozostali członkowie zespołu mogli sprawdzić, jak działa dana funkcja. Może wydawać się to czymś oczywistym, jednak ostatnie miesiące wyraźne pokazały, że nie wszystkie osoby, które na co dzień pracują z komputerem, dobrze odnajdują się realiach pracy zdalnej. Branża IT wychodzi z tego obronną ręką, zwłaszcza że to programiści i informatycy stworzyli wiele rozwiązań wspierających pracę zdalną (np. systemy implementujące chmurę obliczeniową do wewnętrznej infrastruktury sieciowej firmy).

Praca zdalna w IT – jakie są zalety?

Do głównych plusów pracy zdalnej zalicza się przede wszystkim duża swoboda w kwestii tego, jak i kiedy pracownik wykona postawione przed nim zadania. Spowodować to może znaczący wzrost wydajności pracy, a do tego pozytywnie odbije się również na jej jakości – w końcu home office to ciągłe przebywanie w bezpiecznej dla siebie przestrzeni, którą doskonale się zna. Do tego praca zdalna w IT pozwala w pełni skupić się programiście czy deweloperowi na danej kwestii. Praca w open spacie ma wiele plusów (m.in. łatwość komunikacji z zespołem), jednak ciągłe hałasy i duży tłok może negatywnie wpłynąć na pracownika, zwłaszcza jeśli jest introwertykiem. Praca zdalna w IT jest dla takich osób dużym ułatwieniem i pozwala na sprawne wykonywanie wszystkich niezbędnych działań do ukończenia danego projektu.

Cienie pracy zdalnej w IT – czy to dobre rozwiązanie dla wszystkich?

Praca zdalna zarówno w IT, jak i innych branżach, często wiąże się z pojęciem prokrastynacji, czyli tendencją do odkładania rzeczy na później, najczęściej na ostatnią chwilę, gdy za chwilę skończy się deadline, a przed daną osobą pozostało jeszcze wiele pracy. Samodyscyplina, skrupulatne wykonywanie zadań przewidzianych na dany dzień i możliwość łatwego dopasowania się do zmieniających się warunków to klucz w pracy zdalnej w branży IT.

Inną niedogodnością, związaną z komfortem psychologicznym programisty, jest uczucie ciągłego przebywania w pracy. W normalnych warunkach, jeśli projekt realizowany jest w terminie, po wyjściu z biura pracownik może skupić się w pełni na sobie, swojej rodzinie lub innych wybranych przez niego rzeczach. W przypadku pracy zdalnej granica między obowiązkami a czasem wolnym zaciera się, co nie każdemu może odpowiadać. Zwłaszcza że mail czy telefon od klienta z prośbą o drobne poprawki może nadejść w każdej chwili, co w okresie pandemii, gdy większość firm związanych z nowymi technologami pracuje z domu, zdarza się zdecydowanie częściej.

Kto odnajdzie się w pracy zdalnej w IT?

Do pracy zdalnej w branży IT nadadzą się przede wszystkim osoby mogące w łatwy sposób komunikować się z pozostałymi członkami zespołu za pośrednictwem komunikatorów głosowych czy tekstowych. W takiej pracy kluczowe będzie również zapewnienie sobie komfortowego miejsca pracy oraz odpowiednich narzędzi, zwłaszcza jeśli jest się specjalistą w konkretnej dziedzinie. Przykładowo deweloperzy RPA wykorzystywać będą najnowocześniejsze systemy związane z projektowaniem czy implementacją rozwiązań mających na celu automatyzację danej firmy.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Czy warto zdecydować się na pracę zdalną w IT?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Czy warto zdecydować się na pracę zdalną w IT?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania