DZIAŁY

Fajka wodna (szisza) jest już bardzo popularna w Europie. Także w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można się w spokoju spotkać i wypalić razem sziszę. Opinie na temat jej wpływu na zdrowie są jednak mocno podzielone. Czy szisza jest zdrowa?

Czy szisza jest zdrowa? Jak zbudowana jest fajka wodna?

Szisza składa się zazwyczaj z ceramicznego lub szklanego dzbana, korpusu, cybucha oraz wężyka. Do palenia wykorzystuje się zazwyczaj melasę z miąższem owocowym. Melasa jest wkładana do cybucha, a następnie owijana folią. Po jej podgrzaniu powstaje dym tytoniowy, który wciąga się przez specjalny wężyk.

Szisze są dostępne w wielu lokalach w Polsce, są to tzw. shisza-bary. Można je także kupić w sklepach dla palaczy. Czy szisza jest zdrowa?

Czy szisza jest zdrowa?

Zwolennicy palenia sziszy przekonują, że bardziej przypomina ono aromaterapię niż palenie tytoniu. Szkodliwe substancje wchłaniają się w mniejszym stopniu, ponieważ powstający dym jest filtrowany przez dzban z wodą. Przeczą temu jednak badania WHO, które dowiodły, że podczas palenia sziszy wdycha się około 2 x więcej dymu niż w trakcie tradycyjnego palenia. Zgodnie z wyliczeniami WHO półgodzinna sesja z sziszą odpowiada wypaleniu aż setki papierosów.

Do jakich chorób może doprowadzić palenie sziszy?

Palenie sziszy zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory płuc oraz raka przełyku. Wpływa także negatywnie na pracę układu krążenia. Częste palenie niewinnej sziszy może poskutkować rozwinięciem się poważnych chorób serca oraz naczyń krwionośnych, prowadzi także do niedotlenienia. Nie wspominając o możliwości zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową (nawet przy stosowaniu własnych ustników, lub ustników jednorazowych).

W fajce wodnej znajdziemy zaledwie 0,5% nikotyny (a przynajmniej tak podają producenci) i teoretycznie brakuje w niej substancji smolistych. Jak się okazuje jednak substancje smoliste powstają w trakcie spalania melasy. Co za tym idzie, paląc fajkę wodną, także je wdychamy.

Brak standaryzacji produkowanych melas może przyczynić się do tego, że wraz z dymem wciągniemy także wiele innych zanieczyszczeń. Decydując się więc na palenie fajki, należy dokładnie przeanalizować potencjalne szkodliwe działania i wziąć je pod uwagę, zwłaszcza jeśli ktoś proponuje nam zapalenie fajki po raz pierwszy lub namawia do zamiany papierosów na podobno zdrowszą fajkę wodną.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Czy szisza jest zdrowa?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Czy szisza jest zdrowa?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania