Zdrowie
Czytany poradnik
Czy szisza jest zdrowa?
0

Czy szisza jest zdrowa?

AUTOR:  Alicja Hudzik2 listopada 2019

Fajka wodna (szisza) jest już bardzo popularna w Europie. Także w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można się w spokoju spotkać i wypalić razem sziszę. Opinie na temat jej wpływu na zdrowie są jednak mocno podzielone. Czy szisza jest zdrowa?

Czy szisza jest zdrowa? Jak zbudowana jest fajka wodna?

Szisza składa się zazwyczaj z ceramicznego lub szklanego dzbana, korpusu, cybucha oraz wężyka. Do palenia wykorzystuje się zazwyczaj melasę z miąższem owocowym. Melasa jest wkładana do cybucha, a następnie owijana folią. Po jej podgrzaniu powstaje dym tytoniowy, który wciąga się przez specjalny wężyk.

Szisze są dostępne w wielu lokalach w Polsce, są to tzw. shisza-bary. Można je także kupić w sklepach dla palaczy. Czy szisza jest zdrowa?

Czy szisza jest zdrowa?

Zwolennicy palenia sziszy przekonują, że bardziej przypomina ono aromaterapię niż palenie tytoniu. Szkodliwe substancje wchłaniają się w mniejszym stopniu, ponieważ powstający dym jest filtrowany przez dzban z wodą. Przeczą temu jednak badania WHO, które dowiodły, że podczas palenia sziszy wdycha się około 2 x więcej dymu niż w trakcie tradycyjnego palenia. Zgodnie z wyliczeniami WHO półgodzinna sesja z sziszą odpowiada wypaleniu aż setki papierosów.

Do jakich chorób może doprowadzić palenie sziszy?

Palenie sziszy zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory płuc oraz raka przełyku. Wpływa także negatywnie na pracę układu krążenia. Częste palenie niewinnej sziszy może poskutkować rozwinięciem się poważnych chorób serca oraz naczyń krwionośnych, prowadzi także do niedotlenienia. Nie wspominając o możliwości zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową (nawet przy stosowaniu własnych ustników, lub ustników jednorazowych).

W fajce wodnej znajdziemy zaledwie 0,5% nikotyny (a przynajmniej tak podają producenci) i teoretycznie brakuje w niej substancji smolistych. Jak się okazuje jednak substancje smoliste powstają w trakcie spalania melasy. Co za tym idzie, paląc fajkę wodną, także je wdychamy.

Brak standaryzacji produkowanych melas może przyczynić się do tego, że wraz z dymem wciągniemy także wiele innych zanieczyszczeń. Decydując się więc na palenie fajki, należy dokładnie przeanalizować potencjalne szkodliwe działania i wziąć je pod uwagę, zwłaszcza jeśli ktoś proponuje nam zapalenie fajki po raz pierwszy lub namawia do zamiany papierosów na podobno zdrowszą fajkę wodną.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze