Co zrobić z ubraniami zajmującymi miejsce w szafie?
Nie wiesz co zrobić z ciuchami? Zalegają ci bo nie chcesz ich wyrzucać lub się przywiązałeś? Sprawdź nasze sposoby na radzenie sobie z nadmiarem ubrań.
1. Zmień przeznaczenie ubrań w złym stanie
Jeśli twoje ubrania są naprawdę zniszczone i nie warto ich naprawiać, sprawdź, czy mogą służyć innemu celowi. Dotyczy to również elementów, których już nie będziesz nosić, nawet jeśli możesz je przerobić lub naprawić.
Oto kilka innych pomysłów:
- Zamień stare spodnie w płócienne torby
- Zrób koc z koszulek do biegania
- Stwórz torbę na zakupy ze starej koszulki
- Zrób dywan-warkocz ze starej odzieży
- Pokrój przedmiot w paski i włóż w poduszkę, która potrzebuje więcej puchu
- Zamień dziurawe skarpetki w szmatki
2. Daj wybrane przedmioty znajomym
Jeśli masz coś konkretnego, co Twoim zdaniem spodobałoby się Twojemu znajomemu, zapytaj go, czy nie chciałby tego za darmo. Po prostu upewnij się, że rzeczywiście założy tą rzecz, ponieważ takie ubrania często mogą ostatecznie i tak wylądować na śmietniku.
Celem jest, aby ktoś docenił i użył ubrania, a nie przekazanie odpowiedzialności za porządkowanie na kogoś innego. Nie wstydź się pytać, czy twój znajomy jest absolutnie przekonany, że użyłby przedmiotu.
3. Opublikuj je w grupach na FB
Możesz bezpłatnie publikować swoje przedmioty na rynku Facebook lub w lokalnych grupach kupna / sprzedaży. Jedną z obaw związanych z rozdawaniem rzeczy jest to, że ludzie mogą zabrać rzeczy, na których im naprawdę nie zależy (i tak czy inaczej, to zostaje wyrzucone) – prosząc ludzi o przesłanie Ci wiadomości i ustalenie czasu odbioru, odfiltrowuje tych którzy tak naprawdę nie chcą tego przedmiotu. Podobnie możesz ustawić niską cenę, aby odwieść ludzi, którzy chcą tylko bezpłatnych rzeczy. Potem, kiedy się pojawią, nadal możesz je oddać za darmo, jeśli chcesz.
Dodam, że nawet bardzo zniszczone ubrania / tekstylia możesz zamieścić w Internecie. Niektórzy lokalni artyści mogą docenić skrawki i wykorzystać je w swojej pracy.
4. Poddaj recyklingowi
Poddanie recyklingowi to świetny sposób żeby zyskać w jakiś sposób na przekazaniu naszych starych ciuchów dalej. Niestety, wiele programów recyklingu tekstyliów w rzeczywistości nie działa dobrze.
Na przykład H&M prowadzi program recyklingu, który twierdzi, że „zamyka obieg” – zabiera stare ubrania i utylizuje je na nowe. 60% odzieży jest odsprzedawane, a większość reszty jest przetwarzana na ściereczki do czyszczenia i izolację. Tylko 5-10% tekstyliów jest przetwarzanych na nową odzież. Dzieje się tak, ponieważ włókna z recyklingu są osłabione, więc nadal potrzebujesz co najmniej 80% nowych włókien, aby stworzyć część garderoby.I chociaż program recyklingu H&M może w rzeczywistości tchnąć nowe życie w niektóre rzeczy, pamiętaj, że większość ubrań jest odsprzedawana do krajów rozwijających się, a wiele z nich jest wyrzucanych, gdy już tam dotrą. Pamiętaj też, że H&M to firma zajmująca się szybką modą. Program recyklingu może być sposobem na usprawiedliwienie ich nadprodukcji i sprawienia, by klienci poczuli się lepiej, gdy będą nadużywać – w końcu możesz po prostu poddać recyklingowi ubrania, których nie chcesz, i uzyskać 15% zniżki na nowy zakup.
Jeśli Jednak konsumujesz ubrania w sposób odpowiedzialny i nie masz innych sposobów na pozbycie się starych ubrań, że programy recyklingu mogą być dobrą opcją. Jest przynajmniej szansa, że nie zostanie wyrzucony, w przeciwieństwie do zwykłego wyrzucenia ubrań do kosza.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Co zrobić z ubraniami zajmującymi miejsce w szafie?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Co zrobić z ubraniami zajmującymi miejsce w szafie?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.